Код суду 0555 Справа № 2 - 3332/2010
16 серпня 2010 року Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Гаврилюка О.І.
при секретарі - Шпаковській Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м.Ясинувата цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата Донецької області (далі - Управління ПФУ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію,-
встановив:
У серпні 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з указаним позовом в якому просив визнати дії відповідача неправомірними і зобов'язати його провести перерахунок пенсії з моменту звернення 29.12.2008 року, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС відповідно діючого законодавства відповідно до ст.ст. 49, 50 ч.4, ст.54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Позов обгрунтований тим, що він як інвалід III групи внаслідок захворювання, пов'язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отримує державну та додаткову пенсії, передбачені статтями 50, 54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-ХІІ). Посилаючись на невідповідність розмірів призначених і виплачуваних йому пенсій розмірам, установленим цим Законом, та на відмову Управління ПФУ привести їх у відповідність з останніми, позивач просив визнати дії відповідача неправомірними і зобов'язати його усунути зазначені порушення, провівши відповідні перерахунки. Неправомірні дії відповідача полягають в тому, що Управління ПФУ відмовилося перерахувати йому - інваліду III групи - пенсію із рахунку шести прожиткових мінімумів у зв'язку із змінами в законодавстві (встановленням нових прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян), йому встановлено, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і має захворювання пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи (категорія 1). Йому встановлена III група інвалідності. Розмір пенсії йому повинен складати ((6 мін. пенсій х 709 грн. - мін. з/п = 4254 грн. - основна пенсія) + (709 грн. х 50% = 354,50 грн. - додаткова пенсія) = 4608,50 грн.). Управління ПФУ відмовило йому зробити перерахунок пенсії, тому він звернувся до суду за захистом своїх прав.
Позивач та представник відповідача у судове засідання не з'явилися, надавши заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач віднесений до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом III групи.
Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 4 статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з утратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів III групи, щодо котрих установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими шести мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам III групи - у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 статті 28 Закону № 1058-ІV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Позивач одержує пенсію по інвалідності на підставі статті 54 Закону № 796-ХІІ та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 цього Закону.
Однак, розрахунок пенсії позивачу Управління ПФУ проводить виходячи з розміру, установленого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначають мінімальний розмір пенсії за віком.
Статтею 52 Закону України „Про державний бюджет України на 2010 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року №107-VI був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 липня 2010 року - 709 грн.
Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, суд визнає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями, наведеними вище, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Розмір пенсії повинен складати 709 грн. * 6 = 4254,00 грн.
Розмір додаткової пенсії повинен складати 709 грн. * 50 % = 354,50 грн.
Положення частини 3 статті 28 Закону № 1058-ІV на думку суду, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною 1 цієї статті.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему (про що зокрема зазначено у рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року по справі № 1-21/2005 та у рішенні №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року), пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
З урахуванням вищевикладеного, суд визнає, що дії Управління ПФУ щодо виплати пенсій позивачу (державної та додаткової) у розмірах менших від шості мінімальних пенсій за віком є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам частини 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розглядаючи питання щодо зобов'язання Управління ПФУ провести перерахунок пенсії саме з 01 липня 2010 р. суд виходить з наступного:
Так у відповідності зі ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV у разі виникнення права на підвищення пенсії її перерахунок проводиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як вбачається із матеріалів справи позивач звернувся до Управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії - 01 липня 2010 р., тобто до 15 числа місяця, а тому перерахунок призначеної пенсії необхідно проводити з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, а саме з 01 липня 2010 року.
Таким чином, позивачу. необхідно проводити перерахунок пенсії у відповідності зі ст.ст.50, ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII з 01 липня 2010 р.
За таких обставин позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, ст.ст. 49,50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214-215 ЦПК України , суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата Донецької області (далі - Управління ПФУ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно ст. 50, ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року № 796-XII - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності зі ст.ст. 50, ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII з 01 липня 2010 р.
Копію рішення надіслати сторонам по справі.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: О.І.Гаврилюк