Постанова від 26.04.2010 по справі 2а-4438/10/2/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

26.04.10Справа №2а-4438/10/2/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим

про визнання відмови протиправною та спонукання до виконання певних дій

за участю представників:

від позивача - не з'явився

від відповідача - не з'явився

Суть спору: ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною відмову Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим (далі відповідач) та зобов'язати відповідача надати дозвіл на виконання будівельних робіт з реконструкції квартири № 23 зі збільшенням поверховості та площі забудови по АДРЕСА_3 у м. Сімферополі. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, посилаючись на відсутність у позивача документів підтверджуючих право власності чи право користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію, протиправно відмовляє у наданні дозволу на виконання будівельних робіт.

Позивач у судове засідання, яке відбулось 26.04.2010 року, не з'явився, 13.04.2010 року надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, у зв'язку з неможливістю явки.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час та день розгляду справи повідомлений належним чином, 13.04.2010 року від нього надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника, у зв'язку з відсутністю матеріального та кадрового забезпечення. Крім того, відповідачем надані заперечення на позов, згідно з якими він просив у задоволенні позову відмовити, вважаючи, що Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим діяла виключно у межах закону та у визначений ним спосіб, у зв'язку з чим не порушила права позивача.

Суд, враховуючи клопотання позивача, надання відповідачем заперечення на позовну заяву та клопотання про розгляд справи за відсутності представника, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив розглянути справу на підставі залучених до неї документів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 27.11.2007 року, посвідченого приватним нотаріусом Сімферопольського міського нотаріального округу АР Крим ОСОБА_2, позивач придбав квартиру № 23, яка знаходиться за адресою: АР Крим, м. Сімферополь, АДРЕСА_3.

Витягом КРП «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації» підтверджується право власності позивача на нерухоме майно - квартиру № 23, що знаходиться за адресою: АР Крим, м. Сімферополь, АДРЕСА_3.

Для проведення реконструкції зазначеної квартири Республіканським підприємством «Кримська комплексна архітектурно-реставраційна майстерня «Укрпроектреставрація» (ліцензія АБ № 179229) складений робочий проект реконструкції квартири № 23 зі збільшенням поверховості та площі забудови по АДРЕСА_3 у м. Сімферополі. Вказаний проект узгоджено 22.03.2010 року Головним державним санітарним лікарем ДЗ Сімферопольської СЕС, Сімферопольським міським управлінням МНС України в АР Крим, Відділом архітектури Залізничної районної ради м. Сімферополя.

Позивачем від Комунального підприємства ЖЕО Центрального району м. Сімферополя отримане погодження на реконструкцію квартири АДРЕСА_1 23 зі збільшенням поверховості та площі забудови, про що свідчить лист.

Також, в матеріалах справи є згода сусідів ОСОБА_3, що проживає за адресою: АДРЕСА_4, ОСОБА_4, який проживає за адресою: м. Сімферополь, АДРЕСА_3, кв. 17, та ОСОБА_5, що проживає за адресою: АДРЕСА_5, на реконструкцію квартири позивача.

Позивач звернувся до Інспекції ДАБК з заявою про надання дозволу на виконання будівельних робіт з реконструкції квартири зі збільшенням поверховості та площі забудови за адресою: АР Крим, м. Сімферополь, АДРЕСА_3.

Відповідач 19.03.2010 року за результатами розгляду заяви позивача надав відмову .№ Т-р-484 у наданні дозволу на виконання будівельних робіт з реконструкції квартири № 23 зі збільшенням поверховості та площі забудови за адресою: АР Крим, м. Сімферополь, АДРЕСА_3, у зв'язку з відсутністю документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій встановлені в Законі України «Про планування і забудову територій» (далі Закон), який також спрямований на забезпечення сталого розвитку населених пунктів з урахуванням громадських і приватних інтересів.

Згідно з ч.1 ст. 29 Закону дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю (ч.2 ст. 29 Закону).

Замовник для одержання дозволу на виконання будівельних робіт подає до відповідної інспекції державного архітектурно-будівельного контролю письмову заяву, до якої додаються:

документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;

проектна документація на будівництво, погоджена та затверджена в порядку, визначеному законодавством;

відомості про здійснення авторського і технічного нагляду;

копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або письмової згоди його власника на проведення зазначених робіт (у разі здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування);

фінансова звітність, що складається відповідно до статті 11 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", та копія ліцензії на здійснення діяльності з надання фінансових послуг, засвідчена в установленому законом порядку (у разі здійснення будівництва, що передбачає пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб) (ч.3 ст. 29 Закону №1699).

Відповідно до п.п.1 п.4 «Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт», що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2009р. №1104 (далі - Порядок), для одержання дозволу на виконання будівельних робіт замовник подає інспекції державного архітектурно-будівельного контролю заяву до якої додаються:

- документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;

- проектна документація на будівництво, погоджена та затверджена в установленому законодавством порядку;

- відомості про здійснення авторського і технічного нагляду;

- копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або письмова згода його власника на проведення будівельних робіт (у разі реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкта містобудування);

- фінансова звітність, що складається відповідно до статті 11 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", та копія ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг, засвідчена в установленому законом порядку (в разі здійснення будівництва, що передбачає пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб);

- копія зареєстрованої проектної декларації та документ, що підтверджує її опублікування (у разі спорудження об'єктів житлового будівництва, фінансування спорудження яких здійснюється з використанням недержавних коштів, залучених від фізичних та юридичних осіб).

У відповідності до ч.5 ст. 29 Закону відмова у наданні дозволу на виконання будівельних робіт надається заявнику в письмовому вигляді з мотивованим обґрунтуванням.

Ч. 6 ст. 29 Закону та п.8 Порядку передбачені підстави для відмови у наданні дозволу на виконання будівельних робіт, якими є:

неподання документів, необхідних для прийняття рішення про надання такого дозволу;

невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

виявлення недостовірних відомостей у поданих документах.

Судом встановлено, що реконструкцію квартири позивача згідно розробленого робочого проекту реконструкції узгоджено Головним державним санітарним лікарем ДЗ Сімферопольської СЕС, Сімферопольським міським управлінням МНС України в АР Крим, Відділом архітектури Залізничної районної ради м. Сімферополя.

Матеріали справи підтверджують дотримання позивачами вимог законодавства щодо наявності документів про призначення відповідальних виконавців робіт та відомостей про здійснення авторського та технічного нагляду, отримання позивачем згоди сусідів-суміжників, які не заперечують проти реконструкції квартири позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає що позивачем виконано вимоги ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», і отримані всі передбачені законодавством України дозвільні документи з реконструкції квартири.

Відповідно до ч.ч. 1,4 ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до ч.6 ст.319 Цивільного кодексу України держава не втручається у здійснення власником права власності, тобто пряме адміністрування з боку органів влади є неприпустимим.

Згідно п.2 ст. 383 Цивільного кодексу України власник квартири може на свій розсуд здійснювати зміни у квартирі при умові, що ці зміни не призведуть до порушення прав власників інших квартир у багатоповерховому житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог, правил експлуатації будинку.

Доводи відповідача щодо необхідність надання позивачем договору оренди земельної ділянки, наданої для реконструкції спірної будівлі, судом до уваги не приймаються, зважаючи на наступне.

Згідно з ч.2 ст.377 ЦК України якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Аналогічний законодавчий припис міститься і в ч.2 ст. 120 Земельного кодексу України.

Відповідно до п.6.5 Постанови Верховної Ради АР Крим «Про затвердження Регіональних правил забудови та використання території в Автономній Республіці Крим» №241-3/02 від 18.09.2002р., на виконання будівельних робіт з капітального ремонту, реставрації, реконструкції, якщо вона виконується в межах діючої забудови, замовник надає документацію згідно з п. 6.2, за виключенням документів, підтверджуючих право власності земельною ділянкою (власності на неї).

Більш того, відповідно до робочого проекту реконструкції, спірна квартира знаходиться в приміщенні багатоквартирного будинку.

Згідно з ч.1 ст. 42 Земельного кодексу України від 25.10.2001р. № 2768-III (далі ЗК) земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні житлові будинки, а також віднесені до них будівлі, споруди, прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються у постійне користування підприємствам, установам та організаціям, що здійснюють управління цими будинками.

Відповідно до довідки КП ЖЄО Центрального району м. Сімферополя АРК є балансоутримувачем та фактичним землекористувачем багатоквартирного житлового будинку №32 по вул. Горького у м. Сімферополі, у зв'язку з чим позивач, являючись власником квартири у багатоквартирному будинку, в силу діючого законодавства не може бути власником або користувачем земельної ділянки на якій розташований цей будинок.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач відмовляючи позивачу у наданні дозволу на виконання будівельних робіт з реконструкції квартири № 23 зі збільшенням поверховості та площі забудови по АДРЕСА_3 у м. Сімферополі, з підстав відсутності документів, які підтверджують право власності або користування земельною ділянкою, діяв невмотивовано, в наслідок чого не можна визнати такими, що відповідають вимогам чинного законодавства дії щодо складання 19.03.2010 р. відмови у наданні такого дозволу.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.

Згідно ч. ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим щодо відмови у видачі ОСОБА_1 дозволу на виконання будівельних робіт з реконструкції квартири № 23 зі збільшенням поверховості та площі забудови по АДРЕСА_3 у м. Сімферополі.

3. Зобов'язати Інспекцію Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим надати ОСОБА_1 дозвіл на виконання будівельних робіт з реконструкції квартири № 23 зі збільшенням поверховості та площі забудови по АДРЕСА_3 у м. Сімферополі.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) судовий збір у розмірі 3,40 грн.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Яковлєв С.В.