Справа №487/4935/20
Провадження №3-в/487/11/22
16.11.2022 Суддя Заводського районного суду м. Миколаєва Кузьменко В.В. розглянувши подання начальника Заводського районного відділу філії ДУ "Центр пробації" в Миколаївській області Нофенко І.Б. про вирішення питання пов'язаного з давністю виконання судового рішення, відносно ОСОБА_1 ,
Встановив:
Начальник Заводського районного відділу філії ДУ "Центр пробації" в Миколаївській області Нофенко І.Б. звернулась до суду з поданням щодо вирішення питання про давність виконання постанови, якою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді виконання суспільно корисних робіт на строк 120 год.
В обґрунтування подання зазначила, що вищезазначена постанова перебуває на виконанні в Заводському РВФ ДУ «Центр пробації» в Миколаївській області з 12.11.2020 року. З порядком та умовами відбування стягнення правопорушник не ознайомлений, оскільки за вказаною в постанові адресою не проживає, прийнятими заходами місце його проживання не встановлено. З огляду на викладене просила застосувати аналогію права, а саме положення ст. 80 КК України, та звільнити ОСОБА_1 відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт у зв'язку із спливом 2-х річного строку.
У судовому засіданні начальник Заводського РВФ ДУ «Центр пробації» в Миколаївській області Нофенко І.Б. подання підтримала та просила його задовольнити.
ОСОБА_1 в призначене судове засідання не з'явився, про час та дату судового засідання був повідомлений шляхом направлення повістки на адресу, зазначену в матеріалах особової справи.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення №487/4935/20 та особової справи №12/2020, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Судом встановлено, що постановою Заводського районного суду м. Миколаєва від 21.09.2020 року, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП України, та накладено адміністративне стягнення у вигляді суспільно-корисних робіт строком 120 годин.
Згідно ч.4 ст. 299 КУпАП України, постанова про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Вказана постанова перебуває на виконанні у Заводському РВФ ДУ «Центр пробації» в Миколаївській області з 12.11.2020 року.
В порядку виконання постанови 20.11.2020 року, 20.01.2021 року, 24.02.2021 року, 25.03.2021 року, 25.05.2021 року, 11.07.2021 року, 13.08.2021 року, 22.11.2021 року, 26.01.2022 року за адресою проживання ОСОБА_1 направлялись виклики про необхідності явки до відділу.
Положеннями п. 13.13 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затверджених наказом Мінюсту № 474/5 від 19 березня 2013 року(зі змінами ) (далі - Порядок), встановлено право уповноваженого органу з питань пробації звернутися до суду з поданням, про вирішення питань пов'язаних з виконанням постанови, у разі відсутності порушника за місцем свого постійного проживання, місце його перебування невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду.
Таким чином, вказаним Порядком передбачено право на звернення до суду з зазначеним поданням у разі наявності сукупності факторів - відсутність порушника за місцем свого постійного проживання та наявність підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду. Зупинення провадження у справі, а також оголошення у розшук особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, нормами КУпАП не передбачено.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративне правопорушення складається з Кодексу та інших законів України, а згідно з положеннями ст. 9 Конституції України, ст. 19 Закону України "Про міжнародні договори України"таст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"усталена судова практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) є частиною національного законодавства та обов'язкова для застосування судами як джерело права.
Європейський суд з прав людини, надаючи автономного значення поняттям, які застосовуються в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, часто розцінює справи про адміністративні правопорушення саме як «кримінальні» у розумінні норм Конвенції.
Так, ЄСПЛ у своєму рішенні у справі «Надточий проти України» від 15.05.2008 р. зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У п.3.4 і 3.6. свого рішення від 11.10.2011 р. (справа № 10-рп/2011) Конституційний Суд України, аналізуючи положення міжнародних актів, наголосив, що «не вбачається різниці між кримінальними та адміністративними протиправними діяннями, оскільки вони охоплюються загальним поняттям «правопорушення», а відмінність адміністративного правопорушення від злочину полягає, насамперед, у тому, що воно є менш суспільно небезпечним». У цьому рішенні суд поширив певні гарантії кримінального процесу і на процес притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить регулювання певної частини питань, пов'язаних з примусовим виконанням адміністративного стягнення, зокрема строків давності виконання судового рішення.
З врахуванням вказаного, є необхідним застосувати аналогію закону, а саме норми ст. 80 КК України, яка передбачає звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку. Так, особа звільняється від відбування покарання, якщо з дня набрання чинності обвинувальним вироком його не було виконано в такі строки, зокрема, два роки - у разі засудження до покарання менш суворого, ніж обмеження волі.
Таким чином, системний аналіз положень КУпАП у поєднанні із вказаним законодавством і судовою практикою, дає підстави вважати, що строк давності виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення повинен розпочинатися з дня набрання цим судовим рішенням законної сили і в усякому разі не перевищувати двох років.
Отже, оскільки постанова Заводського районного суду м. Миколаєва від 21.09.2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП набрала законної сили та вчасно направлена до Заводського РВ філії ДУ "Центр пробації" в Миколаївській області до виконання, однак через об'єктивні причини згадана постанова не була виконана протягом двох років з дня набрання нею чинності, в той де час дана постанова не може знаходитися на виконанні безстроково, що суперечить Європейським принципам, а тому строк для її виконання з об'єктивних причин закінчився, за такого ОСОБА_1 , слід звільнити від відбування адміністративного стягнення у зв'язку із закінченням строків давності виконання постанови про накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст. 304, 305 КУпАП України, ст. 80 КК України, суд,
Постановив:
Подання начальника Заводського районного відділу філії ДУ "Центр пробації" в Миколаївській області Нофенко І.Б. - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, накладеного постановою Заводського районного суду м. Миколаєва від 21.09.2020 року, у зв'язку із закінченням строку давності виконання судового рішення.
Постанову можебути оскарженопротягом десяти днів з дня її винесення до Миколаївського апеляційного суду.
Суддя В.В.Кузьменко