Справа № 129/1562/22
Провадження по справі № 3/129/1003/2022
21.11.2022 року м. Гайсин
Суддя Гайсинського районного суду Дєдов С.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , непрацюючої, до адміністративної відповідальності раніше не притягувалася,
в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, -
Установив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 326077 від 08.07.2022 р. ОСОБА_1 обвинувачується у скоєнні адміністративного правопорушення а саме в тому, що 08.07.2022 р. о 21год. 10 хв. в м. Гайсин Вінницької області по вул. 1-го Травня водій ОСОБА_1 керувала автомобілем Porsche д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота та порушена вимова) від проходження медичного освідування відмовилась в присутності двох свідків, чим порушила п. 2.5 Правил дорожнього руху та скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.130 КУпАП.
Дослідивши матеріали адміністративної справи визнаю за необхідне направити її на доопрацювання до Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, з таких міркувань.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ч.1 ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Особа, відносно якої складено протокол ОСОБА_1 викликалася до суду неодноразово, - 24.10.2022 р., 21.11.2022 р., однак жодного разу ОСОБА_1 повістки не отримувала та до суду жодного разу не з'явилася самостійно, а також в матеріалах протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 326077 відсутні номери контактних телефонів чи інших засобів зв'язку для виклику ОСОБА_1 до суду.
Згідно із відповіддю Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, який надійшов на запит суду від 02.11.2022 р. вих. №9310, забезпечити явку ОСОБА_1 до Гайсинського районного суду 21.11.2022 р. на розгляд вказаної справи про адміністративне правопорушення не є можливим у зв'язку з її відсутністю за місцем проживання та не отриманням відповіді від неї на телефонні дзвінки.
В порушення вимог ст.256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не містить: повних відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме не зазначено повну та дійсну інформацію про фактичну адресу проживання та реєстрації особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , зокрема не зазначено номер квартири, лише вказано номер будинку 101/82; до протоколу не додано копію документу, згідно із яким встановлено особу правопорушника (посвідчення водія серії НОМЕР_2 від 26.09.2014 р.; паспорт громадянина України, або інші документи, за якими можливо ідентифікувати особу), натомість у протоколі зазначено, що особу правопорушника ОСОБА_1 встановлено з п/в ВХХ 274880 від 26.09.2014.
В порушення вимог ст.256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не містить визначеного ст. 130 КУпАП складу правопорушення (об'єктивна сторона правопорушення), - (відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції), а натомість в протоколі йдеться про відмову від проходження медичного освідування.
В протоколі відповідно до ст. 256 КУпАП не зазначено і не до нього не додано інші відомості необхідні для вирішення справи, а саме документи про обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність правопорушника, передбачені статтями 34, 35 КУпАП, характеризуючі особу порушника дані, зокрема, про притягнення його раніше до відповідальності за скоєння ним адміністративних правопорушень чи відсутність таких.
Відповідно до вимог КУпАП, одним із завдань провадження у адміністративних справах є забезпечення судами своєчасного, всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин, передбачених ст.ст. 247 і 280 КпАП.
Згідно із ст. 280 КУпАП суди при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, мають також з'ясовувати мотив і характер вчиненого діяння, повноваження особи, яка його вчинила, наявність причинного зв'язку між діянням і виконанням особою повноважень, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам суд повинен дати належну оцінку.
Суди мають також з'ясовувати мотив і характер вчиненого діяння, повноваження особи, яка його вчинила, наявність причинного зв'язку між діянням і виконанням особою повноважень, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам суд повинен дати належну оцінку.
Відповідно до положень ст. 9 КупАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ч.3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно із ч.1 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Згідно із ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до роз'яснень викладених у п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України за № 13 від 25.05.1998 року, визначено, у випадках складення протоколу без додержання вимог ст. 256 КУпАП суддя зобов'язаний своєю постановою повернути протокол для належного оформлення.
Оскільки справа про адміністративне правопорушення розглядається судом в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а таку особу не підтверджено та не встановлено органом, який складав протокол; ОСОБА_1 до суду не з'являється, та її явку не забезпечено, а протокол не містить усіх необхідних складових для його розгляду, а зазначені обставини підлягають дослідженню під час розгляду справи і суттєво впливають на визначення питання щодо винуватості особи у вчиненні правопорушення та накладення адміністративного стягнення, тому адміністративну справу необхідно повернути до Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області для належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст. 278 КУпАП, -
Постановив:
Повернути до Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області матеріали справи №129/1562/22 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, для належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів.
Суддя: