15 листопада 2022 року м. Дніпросправа № 160/27093/21
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Білак С.В., Шальєвої В.А.,
за участю секретаря судового засідання Соловей Л.О.
за участю представників: позивача- Горобець Ю.В., відповідача - Щербина Ю.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Виконавчого комітету Павлоградської міської ради на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2022 ( суддя першої інстанції Юрков Е.О.) в адміністративній справі №160/27093/21 за позовом Акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Дніпропетровської філії АТ "Укртелеком" до Виконавчого комітету Павлоградської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,-
АТ "Укртелеком" в особі Дніпропетровської філії АТ "Укртелеком" звернулось до суду з вимогами визнати протиправним та скасувати п.5 рішення виконавчого комітету Павлоградської міської ради № 528 від 23.06.2021 року та зобов'язати виконавчий комітет Павлоградської міської ради прийняти рішення про відключення від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) будівлі за адресою: вул. Соборна, буд. 58, яка належить AT «Укртелеком».
Станом на 04.08.2022 року позивачем подано до суду заяву про відмову від частини позовних вимог щодо зобов'язання виконавчий комітет Павлоградської міської ради прийняти рішення про відключення. Також у вказаній заяві позивач просив повернути п'ятдесят відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що пункт 5 рішення виконавчого комітету Павлоградської міської ради № 528 від 23.06.2021 року про відмову у відключенні від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) будівлі за адресою: вул. Соборна, буд. 58, яка належить AT «Укртелеком», є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки прийнято з порушенням приписів Порядку відключення № 169, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Вказує, що вказане рішення було прийнято без участі заявника. Підставою для винесення такого рішення визначено наявність заборгованості перед КП «Павлоградтеплоенерго» та ненадання технічної документації, проте означені підстави є незаконними, оскільки не передбачені Порядком відключення № 169, а заборгованість оскаржується в судовому порядку. Також зазначає, що у відповідача була наявна вся необхідна технічна документація, що підтверджено рішенням № 208 від 10.03.2021 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2022 позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано п.5 рішення виконавчого комітету Павлоградської міської ради № 528 від 23.06.2021.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Відповідачем також зазначено, що заява позивача від 15.01.2021 року була розглянута в термін, визначений Законом України «Про звернення громадян» та оформлена протоколом постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від системи (мереж) централізованого опалення та постачання гарячої води № 1-21 від 29.01.2021 року. Доводи щодо наявності у комісії технічної документації не відповідають дійсності, оскільки в рішенні вказано про ненадання необхідної технічної документації. У зв'язку з карантинними обмеженнями, встановленими постановою КМУ № 1236 від 09.12.2020 року, комісією було здійснено розгляд заяви без позивача.
В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, просить суд апеляційну скаргу задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати.
В судовому засіданні представник позивача проти апеляційної скарги заперечив, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, а апеляційну скаргу безпідставною. Просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджується, що Дніпропетровською філією АТ "Укртелеком" 06.09.2021 року було подано до Павлоградської міської ради заяву про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення будівлі і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання, згідно договору № 150 від 20.09.2011 року будівлі за адресою: вул. Соборна, буд. 58.
Листом від 05.10.2021 року № 2818/0/2-21 повідомлено директора дирекції підтримки бізнесу ДФ ПАТ "Укртелеком" про відкладення розгляду заяви на засіданні постійно діючої комісії від 29.01.2021 року для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення та постачання гарячої води, у зв'язку з необхідністю вивчення технічної документації на переоснащення системи опалення та з метою недопущення розбалансування системи централізованого опалення м.Павлограда. Також вказано, що 19.05.2021 року було повторно розглянуто заяву та за результатами розгляду було вирішено відмовити у відключенні будівлі від централізованого опалення, у зв'язку із значною заборгованістю перед КП «Павлоградтеплоенерго» та ненаданням необхідної технічної документації.
Пунктом 5 рішення виконавчого комітету Павлоградської міської ради № 528 від 23.06.2021 року відмовлено у відключенні від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) будівлі за адресою вул. Соборна, буд. 58, відповідно до п.5 протоколу постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення та постачання гарячої води від 19.05.2021 року № 5-21 у зв'язку із значною заборгованістю перед КП «Павлоградтеплоенерго» та ненаданням технічної документації.
Також пунктом 8 рішення виконавчого комітету Павлоградської міської ради № 685 від 13.07.2022 року «Про відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води» погоджено АТ «Укртелеком» відключення від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання), відповідно до п. 8 протоколу постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води від 27.06.2022 р. № 6-21, будівлі за адресою: вул. Соборна, 58.
Аналізуючи доводи, викладені у апеляційній скарзі, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Відповідно до підпункту 1 пункту «а» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (Закон № 280/97-ВР), до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Згідно з частиною 1 статті 47 Закону № 280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про теплопостачання» від 2 червня 2005 року № 2633-IV споживач теплової енергії має право на: вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 (Правила №630).
Згідно пункту 24 Правил № 630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Пунктом 25 Правил № 630 визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відповідно до пункту 26 зазначених Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання.
Відповідно до статті 19 Закону № 2633-ІV споживач або суб'єкт теплоспоживання має право вибирати (змінювати) теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо.
Споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Положеннями статті 24 Закону № 2633-ІV визначено, що споживач теплової енергії має право на: вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Отже, з системного аналізу наведених вище норм діючого у цій сфері законодавства вбачається, що чинним законодавством України фактично передбачено право споживачів, у тому числі індивідуальних, відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Що ж стосується порядку відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, то з цього приводу колегія суддів зазначає таке.
Так, на виконання вимог п.25 Правил №630, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року №4 було затверджено «Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП.
Відповідно до вимог п.1.2 вказаного Порядку №4, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
У відповідності до п.2.2 даного Порядку №4, комісія розглядає надані заявником документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
В подальшому ж, комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
При цьому, обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньо-квартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.
З матеріалів справи встановлено, результатом розгляду заяви позивача 19.05.2021 року, Комісією було вирішено відмовити у відключенні будівлі від центрального опалення, у зв'язку із значною заборгованістю ПАТ «Укртелеком» перпед КП «Павлоградтеплоенерго» та ненадання необхідної технічної документації (т.1 а.с.8)
При цьому, судом першої інстанції вірно констатовано, що і в рішенні виконавчого комітет Павлоградської міської ради №528 від 23.06.2021 року, ні в протоколі Комісії від 19.05.2021 року №5-21 не міститься вказівок на документи які відсутні для вирішення питання про відключення позивача від системи центрального опалення. Крім того, питання заборгованості не може бути підставою для відмови у відключенні від системи центрального опалення.
Таким чином, суд переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення відповідно до вимог матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2022 без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апелянта спростовані приведеними вище обставинами та нормативно-правовим обґрунтуванням.
Керуючись ст. ст. 77, 243, 308, 311, 316, 322, 325, 326, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Павлоградської міської ради залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2022 в адміністративній справі №160/27093/21 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.325 Кодексу адміністративного судочинства України, може бути оскаржена до касаційного суду в порядку, встановленому ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 18 листопада 2022 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя С.В. Білак
суддя В.А. Шальєва