Рішення від 19.11.2022 по справі 560/10047/22

права № 560/10047/22

РІШЕННЯ

іменем України

19 листопада 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дій пенсійного органу щодо обмеження розміру пенсії позивача за рахунок ненарахування йому з 01.03.2022 підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” від 16.02.2022 №118, оскільки його пенсійна виплата перевищує відповідний максимальний розмір. Вказує на те, що відповідач згідно з рішенням суду був зобов'язаний провести перерахунок пенсії без застосування обмежень її максимальним розміром, однак при перерахунку з 01.03.2022 пенсійний орган не врахував коефіцієнт підвищення, на який позивач також сам право. Також зазначає, що відповідач відмовився провести перерахунок пенсії з 01.07.2022 у зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму.

Відповідач подав відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що на виконання рішення суду від 15.03.2022 у справі № 560/20387/21 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року без обмеження максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення. Оскільки у резолютивній частині рішення суду не встановлювався обов'язок щодо перерахунків пенсії позивача певним чином у подальшому, розмір пенсії, нарахований в сумі 24662,63 грн. був обмежений сумою 21560,23 грн., що відповідач вважає правомірним. Вважає, що правовідносин, врегульовані рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.03.2022 у справі №560/20387/21 щодо проведення перерахунку пенсії позивача, мали місце до моменту внесення змін до пенсійного законодавства, зокрема проведення індексації розміру пенсій.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, отримуючи пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.03.2022 у справі № 560/20387/21, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80% суми грошового забезпечення відповідно до оновленої довідки, без обмеження максимальним розміром, починаючи з 01.04.2019 року, з урахуванням проведених виплат.

На виконання рішення відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення та без урахування обмеження, яке було визнано судом протиправним.

У той же час, судом також встановлено, що відповідно до протоколу перерахунку пенсії позивача від 01.03.2022, пенсійний орган зазначив та розрахував ОСОБА_1 розмір індексації базового ОСНП відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” від 16.02.2022 №118, однак не врахував її під час перерахунку для визначення підсумку пенсії, обмеживши суму пенсії максимальним розміром 21560,23 грн.

Також встановлено , що відповідно до протоколу перерахунку пенсії позивача від 01.07.2022, пенсійний орган нарахував ОСОБА_1 остаточний розмір пенсії не беручи у розрахунок як індексацію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, так і змінений розмір прожиткового мінімуму, знову обмеживши суму пенсії максимальним розміром 21560,23 грн.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01 березня 2022 без обмеження її максимальним розміром, проте останній листом від 19 вересня 2022 відмовив у здійсненні перерахунку, посилаючись на статтю 43 Закону № 2262-ХІІ, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, фактично спір у справі стосується дій пенсійного органу щодо обмеження пенсійної виплати позивача максимальним розміром після її індексації з 01 березня 2022, а також з 01.07.202, коли відбулась зміна розміру прожиткового мінімуму.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 №911-VIII, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в територіальному органі Пенсійного фонду та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Таким чином, дія наведених положень не може бути застосована до позивача, оскільки пенсію йому було призначено до їх прийняття.

Крім того, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є спеціальним до спірних правовідносин та саме його норми слід першочергово застосовувати для їх врегулювання.

Суттєвою є й та обставина, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром вже регулювалось частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII, яка визнана неконституційною з 20.12.2016, а тому неможливо стверджувати, що з вказаної дати виникла ситуація, за якої дане питання попадає під регулювання положень Закону України №3668-VI в частині, що не вирішується нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, застосування положень Закону України №3668-VI по відношенню до військовослужбовців зводить нанівець наслідки прийняття рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким фактично встановлено, що обмеження пенсії максимальним розміром не відповідає статті 17 Конституції України.

Спір у цій справі стосується дій пенсійного органу щодо обмеження розміру пенсії позивача за рахунок ненарахування йому з 01.03.2022 підвищення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” від 16.02.2022 №118, оскільки його пенсійна виплата перевищує максимальний розмір пенсії, визначений законом.

16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №118, відповідно до п. 2 якої установлено, що з 01.03.2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Згідно з вимогами цієї постанови пенсійна виплата підвищуються на коефіцієнт 1,14 у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Як вбачається з наданої позивачу відповіді органу ПФУ, нарахування індексації згідно з постановою КМУ №118 не проводилось, оскільки перерахований розмір пенсії виходив за межі вищезгаданого обмеження (пенсія позивача перевищує встановлений максимальний розмір, отже розмір пенсії обмежений )

Суд не погоджується з такими діями відповідача, оскільки Конституційний Суд України у вже згадуваному рішенні №7-рп/2016 від 20.12.2016 встановив неправомірність обмеження розміру пенсії особи 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи це, суд вважає, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом визнання протиправними дій Головного управління щодо виплати позивачу пенсії з обмеженням її максимального розміру та зобов'язання здійснити нарахування/перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.03.2022 із врахуванням коефіцієнту збільшення ( 1,14), установленого абзацом другим пункту 1 постанови КМУ №118, а також з 01.07.2022 із урахуванням зміненого розміру прожиткового мінімуму доходів громадян.

Оскільки відповідач не довів правомірність перерахунку пенсії позивача та доводи останнього не спростував, позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним обмеження Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром під час перерахунків, проведених з 01 березня 2022 та з 01 липня 2022 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити на користь ОСОБА_1 повторний перерахунок пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення, з 01.03.2022 із врахуванням коефіцієнту збільшення (1,14), установленого абзацом 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022, та з 01.07.2022 із урахуванням також розміру прожиткового мінімуму доходів громадян станом на 1 липня 2022, без обмеження пенсії максимальним розміром (з урахуванням раніше проведених виплат), та провести відповідну доплату перерахованих коштів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 19 листопада 2022 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок