ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"18" листопада 2022 р. справа № 300/3944/22
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Територіального управління Служби судової охорони у Івано-Франківській області про залучення третіх осіб в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Територіального управління Служби судової охорони у Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та невиплати додаткової винагороди, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” за період з 24.02.2022 по 30.09.2022, зобов'язання здійснити нарахування та виплату додаткової винагороди, установленої Постановою №168, за період з 24.02.2022 по 30.09.2022.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.10.2022 залишено дану позовну заяву без руху, у зв'язку з її невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення вказаних недоліків.
На виконання вимог ухвали суду від 10.10.2022, від позивача 27.10.2022 до суду надійшла заява про поновлення строку звернення до суду.
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.11.2022 позовну заяву ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Івано-Франківській області в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність щодо не нарахування та невиплати додаткової винагороди, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” за період з 24.02.2022 по 30.08.2022(включно), зобов'язання здійснити нарахування та виплату додаткової винагороди, установленої Постановою №168, за період з 24.02.2022 по 30.08.2022 - повернуто позивачу.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.11.2022 відкрито провадження в даній адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність щодо не нарахування та невиплати додаткової винагороди, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” за період з 31.08.2022 по 30.09.2022, зобов'язання здійснити нарахування та виплату додаткової винагороди, установленої Постановою №168, за період з 31.08.2022 по 30.09.2022, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
14.11.2022 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло в електронній формі засобами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (підсистема "Електронний суд") з використанням електронного цифрового підпису клопотання, згідно з яким відповідач просить суд залучити до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Службу судової охорони, Державну судову адміністрацію України, Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України. Подане клопотання в частині необхідності залучення Служби судової охорони обґрунтоване тим, що згідно з частиною 4 статті 161 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII від 02.06.2016, пункту 4 Положення про Службу судової охорони, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 04.04.2019 №1051/0/15-19, вищестоящим органом територіального управління Служби судової охорони у Івано-Франківській області є центральний орган управління Служби судової охорони. На сьогодні у затвердженому Службою судової охорони кошторисі територіального управління Служби судової охорони у Івано-Франківській області відсутні бюджетні асигнування за загальним фондом Державного бюджету України на 2022 рік для виплати співробітникам додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, без яких видання наказу про нарахування та виплату додаткової винагороди, є неможливим. У свою чергу, Державна судова адміністрація України не виділила Службі судової охорони додаткових асигнувань для виплати додаткової винагороди співробітникам Служби судової охорони, передбаченої Постановою №168, без яких Служба судової охорони не може збільшити бюджетні асигнування для ТУ ССО у Івано-Франківській області задля виплати такої додаткової винагороди. Також вказав, що на сьогодні Міністерством фінансів України не опрацьовано питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації Постанови №168. Стосовно доцільності залучення Кабінету Міністрів України представник відповідача вказав, що відповідно до положень Закону України "Про Кабінет Міністрів України" №794-VII від 27.02.2014 до обов'язків Кабінету Міністрів України входить вчасне та належне реагування на неправомірні дії міністерств, зокрема, Міністерства фінансів України, в тому числі в частині невиконання положень пункту 3 Постанови №168.
Суд, розглянувши заявлене представником відповідача клопотання про залучення третіх осіб, оцінивши зміст позовної заяви та додані до неї матеріалами, зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (частина 4 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною 5 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Таким чином, необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Зі змісту адміністративного позову слідує, що позивач просить суд зобов'язання здійснити нарахування та виплату додаткової винагороди, установлену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”.
Однак, у поданому представником відповідача клопотанні не обґрунтовано, як рішення у цій справі, може вплинути саме на права чи обов'язки Служби судової охорони, Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України.
Крім того, обставин, за яких рішення у цій справі може вплинути на права, інтереси або обов'язки вказаних державних органів, судом також не встановлено.
Беручи до уваги наведене та виходячи із обсягу правовідносин, що підлягатимуть дослідженню в межах розгляду даної справи, а також заявлені позовні вимоги, суд дійшов висновку, що рішення у даній справі може вплинути виключно на права та обов'язки ОСОБА_1 та Територіального управління Служби судової охорони у Івано-Франківській області.
В зв'язку із вищенаведеним, суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання відповідача про залучення Служби судової охорони, Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Івано-Франківській області про зобов'язання до вчинення певних дій.
На підставі наведеного, керуючись статтями 49, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні клопотання Територіального управління Служби судової охорони у Івано-Франківській області про залучення третіх осіб - відмовити.
Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Микитин Н.М.