604/1015/22
3/604/570/22
15 листопада 2022 року
Суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області Сіянко В.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли від ВП №5 (смт Підволочиськ) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює,
за ст.185 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №057684 (а.с. 1) 07 серпня 2022 року близько 23:50 год ОСОБА_1 в с. Кам'янки, керуючи автомобілем «Шевроле», д.н.з. НОМЕР_1 , на законну вимогу тво заступника командира роти УПП в Тернопільській області старшого лейтенанта ОСОБА_2 зупинити автомобіль, не реагував, а також після зупинки на законну вимогу пред'явити документи та обмежити своє пересування відреагував агресивно, висловлювався в грубій формі на адресу поліцейських, намагався нанести удари.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Стаття 62 Конституції України передбачає, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, надано: рапорт про надходження повідомлення зі служби 102 про те, що 08.08.2022 о 00:01 в с. Кам'янки по вул. Центральна ОСОБА_3 08.06.1992 чинив опір працівникам поліції під час затримання; рапорт інспектора взводу №1 роти №3 батальйону УПП в Тернопільській області Зеленецького М.; протокол допиту свідка ОСОБА_2 , тво заступника командира роти; протокол допиту свідка ОСОБА_4 , інспектора взводу №1 роти №3 батальйону УПП в Тернопільській області; висновок експерта №497; пояснення ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Аналіз обставин справи, установлених судом у їх взаємному зв'язку та сукупності, дає підстави для висновку про недоведеність належними та допустимими доказами вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого статтею 185 КУпАП.
Рапорти працівників поліції, які містяться в матеріалах справи, не можуть слугувати беззаперечним доказом винуватості особи у вчиненні адміністративних правопорушень.
Інших доказів, які б підтверджували вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, суду не надано.
Окрім викладеного слід зауважити на таке. У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи (ст. 256 КУпАП), отже при складанні протоколу про адміністративне правопорушення обов'язковому встановленню підлягає дата вчинення порушення. У той же час з матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що дата вчинення інкримінованих ОСОБА_1 протиправних дій залишилась не встановленою, оскільки матеріали містять різні дати: в протоколі зазначено 07.08.2022, в рапорті чергового зафіксовано дату скоєння 08.08.2022.
Окрім того, суд звертає увагу на те, що згідно з приписами статті 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення.
Як вбачається з матеріалів провадження, правопорушення вчинено 07/08 серпня 2022 року, постановою слідчого від 14 вересня 2022 року закрито кримінальне провадження у зв'язку з відсутністю події кримінального правопорушення, а протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено лише 28 вересня 2022 року. Тобто протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено з порушенням вимог ст. ст. 254, 256 КУпАП, а тому не може вважатись належним доказом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, з урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 185, 247, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.185 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду через Підволочиський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.М. Сіянко