Ухвала від 11.11.2022 по справі 761/23230/22

Справа № 761/23230/22

Провадження № 1-кс/761/12797/2022

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2022 року місто Київ

Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали клопотання слідчого ГУ СБ України в АР Крим ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022000000000868 від 28 червня 2022 року за ознаками вчинення кримінальних правовопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111-2 та ч. 2 ст. 364 КК України

УСТАНОВИВ:

До слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва звернувся слідчий ГУ СБ України в АР Крим ОСОБА_3 із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022000000000868.

Обґрунтовуючи подане клопотання слідчий зазначив, що невстановлена група мешканців Автономної республіки Крим з числа бенефіціарних власників компанії « ІНФОРМАЦІЯ_1 », під виглядом реалізації програми «Оснащення комп'ютерним обладнанням територіальних громад для виконання функцій у сфері соціального захисту населення та захисту прав дітей», отримала від ІНФОРМАЦІЯ_2 грошові кошти, які використала в якості джерела фінансових надходжень в обхід міжнародних санкцій, накладених внаслідок підтримки дій окупаційної влади російської федерації на українському півострові Крим.

Також, отримано відомості, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , зловживаючи службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди, у ході реалізації комплексу заходів Проекту « ІНФОРМАЦІЯ_3 », зокрема, проведення конкурсних торгів № ІСВ-А9 на закупівлю «Оснащення комп'ютерним обладнанням територіальних громад для виконання функцій у сфері соціального захисту населення та захисту прав дітей», які фінансувались за рахунок коштів, позичених Міжнародним банком реконструкції та розвитку, використали службове становище всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки.

Як вбачається з відповіді від 18.10.2022 ДКІБ СБУ за № 30/2/3-5247, під час участі Об'єднання підприємств (далі - ОП) у складі чеської компанії « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ідентифікаційний код компанії НОМЕР_1 , заснована 20.02.2015, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 . Під час участі у конкурсі на закупівлю № ІСВ-А 9, 70% власності компанії « ІНФОРМАЦІЯ_4 » належало вищевказаній компанії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Республіка Кіпр, реєстраційний номер - НОМЕР_2 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) у конкурсі на закупівлю № 1СВ-А9 «Оснащення комп'ютерним обладнанням територіальних громад для виконання функцій у сфері соціального захисту населення та захисту прав дітей» вказаний учасник надав конкурсну пропозицію в сумі 2 353 790 дол. США. У листопаді 2021 року ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_6 ) видало повідомлення про намір присудити договір вищезазначеному об'єднанню підприємств із вказанням суми - 2 927 210 дол. США, що на 573 420 дол. США більше запропонованої суми, мотивуючи це нібито проведенням процедури виправлення арифметичних помилок.

Водночас, встановлено, що зазначена процедура проводилась за ініціативи посадових осіб Мінсоцполітики виключно у відношенні ОП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » і не пропонувалась іншим учасникам конкурсних торгів.

У подальшому, 30.12.2021 між Мінсоцполітики та ОП у складі « ІНФОРМАЦІЯ_4 » і ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » підписано договір № 1СВ-А9 вартістю 2 927 210 дол. США.

Таким чином, посадові особи Мінсоцполітики шляхом зловживання владою або службовим становищем, всупереч інтересам служби, володіючи інформацією про конкурсні пропозиції всіх учасників торгів, вчиняли дії з лобіювання інтересів ОП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », які полягали у піднятті вартості договору № 1СВ-А9 без зміни переможця торгів, імовірно, з метою отримання неправомірної вигоди від останніх.?

Так, у Мінсоцполітики, яке фактично знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , зберігаються документальні матеріали, які можуть мати значення для досудового розслідування, а саме: тендерна документація щодо закупівель №№ ІСВ-А9, ІСВ-А10 « ІНФОРМАЦІЯ_7 »; конкурсні пропозиції усіх зацікавлених учасників; переддоговірне та післядоговірне листування між учасниками закупівель № 1СВ-А9 та № ІСВ-А 10 та Мінсоцполітики; укладений договір за результатом проведення вказаної закупівлі, додатки та специфікації до нього, додаткові угоди, сертифікати, ліцензії, тощо; відомості щодо виконання робіт за договором, звіти про виконання договору або його складових частин (етапів), платіжні доручення, акти технічного стану, акти зміни якісного стану, акти прийому-передачі, акти приймання, наряди, доручення, заявки, накази, журнали, розпорядження, накладні, вимоги, паспорти, етикетки, формуляри, протоколи погодження ціни/вартості та робіт/послуг/товарів, специфікації, розрахунки, уточнюючі розрахунки, кошториси, календарні та фінансові плани, рахунки, рахунки-фактури, інвойси, платіжні та інші доручення, чеки, банківські квитанції, платіжні та інші банківські документи, ордери, акти виконаних/наданих робіт/послуг, видаткові, товарно-транспортні, податкові та інші накладні, звіти, акти звірок, розписки, довіреності, заяви, листи, повідомлення, скарги, тощо; накази про призначення на посади та посадові обов'язки осіб, які готували та підписували договори та додатки до них; відомості та документи щодо складу комісії з конкурсних торгів, що приймала участь у розробці документації та проведенні закупівель №ІСВ-А9 та № ІСВ-А10, а також посадові обов'язки та накази про призначення членів зазначеної комісії; відомості та документи щодо осіб, які представляли інтереси виконавців в ході виконання закупівель та договорів № ІСВ-А9 та № ІСВ-А10, їх установчі дані, телефони, електронна пошта, тощо.

Таким чином, з метою встановлення складів зазначених кримінальних правопорушень, осіб, причетних до їх вчинення, об'єктивної істини у цьому провадженні, необхідно провести тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , після чого можуть бути отримані відомості, які, як самостійно, так і в сукупності з іншими доказами, будуть мати суттєве значення для з'ясування всіх обставин їх вчинення, що досліджуються в рамках цього кримінального провадження, та притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.

05.08.2022 слідчим СУ ГУ СБ України в АР Крим, відповідно до вимог КПК України, до ІНФОРМАЦІЯ_6 був направлений запит (вих. № 76/14/90-1051) про надання копій документів, на підставі яких було проведено конкурсні торги № ICB-A9 на закупівлю « ІНФОРМАЦІЯ_7 », перемогу в яких отримало Об'єднання підприємств у складі: «НІК Сентрал Юроп с ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».

Крім того, 01.09.2022 за № 76/14/90-1284 та 14.10.2022 за № 76/14/90-1913 направлені відповідні нагадування щодо виконання зазначеного запиту, однак станом на 26.10.2022 жодної відповіді не отримано, в тому числі, і про причини невиконання.

Слідчий подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, клопотання підтримав.

Фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не відбувалось на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України.

Дослідивши матеріали справи, суть клопотання, слідчий суддя зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.

Частиною 1 ст. 159 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого суді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у ст. 161 цього кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Згідно із ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів (частина 7 статті 163 КПК України).

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначається можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Частиною 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

У даному випадку, зазначена у клопотанні інформація має істотне значення для всебічного і повного розслідування у межах даного кримінального провадження і може у подальшому бути використана, як доказ у межах стадії судового розгляду вказаних дій.

Відтак, слідчий суддя доходить висновку, що клопотання слідчого про тимчасовий доступ до документів, які зазначені у клопотанні та знаходяться у володінні Мінсоцполітики підлягає задоволенню.

При цьому, слідчий суддя зобов'язує орган досудового розслідування узгодити із уповноваженими особами установи дату та час проведення слідчої дії з урахуванням графіку роботи установи, з метою недопущення перешкоджання її роботи.

Керуючись ст. ст. 159-164 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Зобов'язати відповідальних службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2

надати слідчим ГУ СБ України в АР Крим, які здійснюють досудове розслідування кримінального провадження № 42022000000000868 від 28 червня 2022 року тимчасовий доступ до документів в паперовому та електронному виді, з можливістю вилучення їх оригіналів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_3 ), а саме:

- тендерна документація щодо закупівель № № ІСВ-А9, ІСВ-А10 « ІНФОРМАЦІЯ_7 »;

- конкурсні пропозиції усіх зацікавлених учасників;

- переддоговірне та післядоговірне листування між учасниками закупівель № 1СВ-А9 та № ІСВ-А 10 та Мінсоцполітики;

- укладений договір за результатом проведення вказаної закупівлі, додатки та специфікації до нього, додаткові угоди, сертифікати, ліцензії, тощо;

- відомості щодо виконання робіт за договором, звіти про виконання договору або його складових частин (етапів), платіжні доручення, акти технічного стану, акти зміни якісного стану, акти прийому-передачі, акти приймання, наряди, доручення, заявки, накази, журнали, розпорядження, накладні, вимоги, паспорти, етикетки, формуляри, протоколи погодження ціни/вартості та робіт/послуг/товарів, специфікації, розрахунки, уточнюючі розрахунки, кошториси, календарні та фінансові плани, рахунки, рахунки-фактури, інвойси, платіжні та інші доручення, чеки, банківські квитанції, платіжні та інші банківські документи, ордери, акти виконаних/наданих робіт/послуг, видаткові, товарно-транспортні, податкові та інші накладні, звіти, акти звірок, розписки, довіреності, заяви, листи, повідомлення, скарги, тощо;

- накази про призначення на посади та посадові обов'язки осіб, які готували та підписували договори та додатки до них;

- відомості та документи щодо складу комісії з конкурсних торгів, що приймала участь у розробці документації та проведенні закупівель № ІСВ-А9 та № ІСВ-А10, а також посадові обов'язки та накази про призначення членів зазначеної комісії;

- відомості та документи щодо осіб, які представляли інтереси виконавців в ході виконання закупівель та договорів № ІСВ-А9 та № ІСВ-А10, їх установчі дані, телефони, електронна пошта, тощо.

Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1