Справа № 2а-101/2010
6 серпня 2010 року смт. Петриківка
Петриківський районний суд Дніпропетровської області в складі: головуючої судді Крот С.І., при секретарі Столяренко Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Петриківського району Дніпропетровської області в інтересах ОСОБА_1 до Єл изаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії ,
В липні 2010 року до Петриківського районного суду звернувся з адміністративним позовом прокурор Петриківського району Дніпропетровської області в інтересах ОСОБА_1, в якому зазначив, що 14 травня 2010 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Єлизаветівської сільської ради Петриківського району про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у приватну власність загальною площею 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд на території АДРЕСА_1, додавши до заяви копію паспорту, ідентифікаційний код та графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
23 червня 2010 року заява ОСОБА_1 розглянута на 41 сесії Єлизаветівської сільської ради Петриківського району та винесено рішення № 895/2-41/У про відмову в наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у приватну власність на підставі того, що на вищевказану земельну ділянку не розроблена містобудівна документація та не внесено в генеральний план забудови с. Єлизаветівка.
Позивач вважає, що зазначене рішення Єлизаветівської сільської ради є не законним та підлягає скасування, посилаючись на такі обставини:
По - перше, відмова в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не відповідає причинам для відмови, зазначеним в частині 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
По - друге, Єлизаветівською сільською радою Петриківського району порушено місячний строк розгляду клопотання ОСОБА_1, який передбачено частиною 7 ст. 118 ЗК України.
По - третє, відповідно до частини 10 ст. 118 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
По - четверте, при прийнятті рішення Єлизаветівська сільської рада посилається на ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка не має жодного відношення до даного питання, оскільки нею передбачено повноваження виконавчих комітетів сільських та селищних рад, оскільки відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
По - п'яте, Єлизаветівською сільською радою в оспорюваному рішенні вказано, що ОСОБА_1 не розроблено містобудівної документації на земельну ділянку, однак чинним законодавством України не передбачено обов'язкової умови для отримання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки розроблення містобудівної документації.
Оскільки, відповідно до ст. 1 Закону України «Про планування і забудову територій» містобудівна документація визначається як, затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюються планування, забудова та інше використання територій.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій» право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням та відповідно до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, встановлених згідно з вимогами цього Закону.
В даному випадку розроблення містобудівної документації можливе лише в тому випадку, коли земельна ділянка перебуває на праві приватної власності або в користуванні.
Прокурор, в інтересах ОСОБА_1 просить суд скасувати рішення Єлизаветівської сільської ради Петриківського району № 895/2-4І/У про розгляд заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у приватну власність та зобов'язати Єлизаветівську сільську раду Петриківського району розглянути відповідно до вимог чинного законодавства на черговій сесії заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у приватну власність загальною площею 0,25 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд на території АДРЕСА_1 та при наданні всіх необхідних надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту відведення земельної ділянки у приватну власність загальною площею 0,25 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд на території АДРЕСА_1; витрати по справі покласти на відповідача.
В судовому засіданні прокурор підтвердив обставини зазначені в позовній заяві, підтримав позовні вимоги та просить суд їх задовольнити.
Відповідач - Єлизаветівська сільська рада Петриківського району Дніпропетровської області надала до суду клопотання про розгляд даної справи без участі їх представника.
Заслухавши прокурора та дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги прокурора Петриківського району Дніпропетровської області в інтересах ОСОБА_1 задовольнити, з наступних підстав:
Вислухавши пояснення прокурора та вивчивши надані до суду письмові докази, при розгляді справи судом були встановлені наступні обставини і відповідно до них правовідносини.
14 травня 2010 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Єлизаветівської сільської ради Петриківського району про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у приватну власність, загальною площею 0,25 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд на території АДРЕСА_1, додавши до заяви копію паспорту, ідентифікаційний код та графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, що підтверджується заявою ОСОБА_1 (а.с.8) та документами, які додані до заяви (а.с.9-10).
23 червня 2010 року заява ОСОБА_1 розглянуто на 41 сесії Єлизаветівської сільської ради Петриківського району та прийнято рішення № 895/2-41/У про відмову в наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у приватну власність, загальною площею 0,25 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд на території АДРЕСА_1 на підставі того, що на вищевказану земельну ділянку не розроблена містобудівна документація та не внесено в генеральний план забудови с. Єлизаветівка (а.с. 7).
Згідно частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Абзацом в) частини 3 статті 166 Земельного кодексу України передбачено, що одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно частини 7 статті 118 Земельного кодексу України районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини 10 ст. 118 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Згідно абзацу г) частини 2 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара.
Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено повноваження виконавчих комітетів сільських та селищних рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про планування і забудову територій» право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням та відповідно до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, встановлених згідно з вимогами цього Закону.
Враховуючи, що при вирішенні питання щодо надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у приватну власність, загальною площею 0,25 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд на території Єлизаветівської сільської ради, відповідачем порушено місячний строк розгляду даного клопотання.
Причиною відмови в наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у приватну власність стало відсутність містобудівної документації та не внесення в генеральний план забудови села, що є обставинами не зазначеними в переліку підстав для відмови в надані такого дозволу, визначеному законодавством, та суперечать містобудівному законодавству в тій частині, що право на забудову земельної ділянки та, відповідно, виготовлення містобудівної документації, реалізується її власником або користувачем.
Приймаючи рішення на пленарному засіданні сесії сільської ради, щодо заяви ОСОБА_1, відповідач посилається на нормативний акт яким регулюються повноваження виконавчого комітету сільської ради, а не вирішення земельних питань на пленарному засіданні сільської ради.
Згідно ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Приймаючи до уваги, що позивач звільнений від сплати судового збору та ним не надано документальних підтверджень слати інших витрат, пов ' язаних із розглядом справи, судові витрати необхідно віднести на рахунок держави.
Керуючись статтями 116, 118, 121 та 166 Земельного кодексу України, статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтею 24 Закону України «Про планування і забудову територій» та статтями 99, 100, 122, 158, ч. 3 ст. 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовні вимоги Прокурора Петриківського району Дніпропетровської області в інтересах ОСОБА_1 до Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Скасувати рішення Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області № 895/2-4І/У про розгляд заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у приватну власність.
Зобов'язати Єлизаветівську сільську раду Петриківського району Дніпропетровської області розглянути відповідно до вимог чинного законодавства на черговій сесії заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у приватну власність загальною площею 0,25 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд на території АДРЕСА_1 та при наданні всіх необхідних надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту відведення земельної ділянки у приватну власність загальною площею 0,25 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд на території АДРЕСА_1.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження та подачі протягом 20-ти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції чи в порядку ч. 5 ст. 186 КАС Укра ї ни.
Суддя : С.І. Крот