Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 570/2192/22
Провадження № 3/935/1336/22
Іменем України
17 листопада 2022 року м.Коростишів
Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Рибнікова М.М., розглянувши матеріали протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
До Коростишівського районного суду Житомирської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП, згідно якого останній 23.06.2022 о 17.25 год. на 152 км а/д Н-25 Городище-Рівне-Старокостянтинів, поблизу с.Бармаки, керуючи транспортним засобом Renault Logan Van, д.н.з. НОМЕР_1 , не був уважним , не стежив за дорожньою обстановкою та під час перестроювання не дав дорогу автомобілю, що рухався у попутному напрямку , по тій смузі руху, на яку мав намір перестроюватись, в результаті чого здійснив зіткнення з автомобілем Audi, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 . В наслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні ДТП не визнав, пояснив, що на 152 км а/д Н-25 Городище-Рівне-Старокостянтинів рухався на автомобілі Renault Logan Van, д.н.з. НОМЕР_1 , по лівій смузі руху, увімкнув правий покажчик, щоб з'їхати на узбіччя, при перетині у праву смугу руху сталось зіткнення з автомобілем Audi, д.н.з. НОМЕР_2 . Перед початком перестроювання дивився у дзеркала, але автомобіль не бачив, останній їхав на дуже великій швидкості, або попав у сліпу зону. Вважає за необхідне допитати водія ОСОБА_2 .
Захисник Кушніренко А.В. у судовому засіданні заявив клопотання про виклик другого учасника ДТП - ОСОБА_2 , оскільки у матеріалах справи наявні розбіжності.
У судове засідання потерпілий ОСОБА_2 не з'явився, відповідно до заяви останнього від 20.10.2022 (вх.№6209/22 від 21.10.2022), засвідченої начальником штабу - заступником командиру в/ч НОМЕР_3 , з'явитись на розгляд справи не має можливості, оскільки призваний до лав Збройних Сил України, просить розглянути справу без його присутності, покладається на розсуд суду.
Заслухавши учасників судового провадження, дослідивши матеріали справи, а саме:
- протокол про адміністративне правопорушення від 23.06.2022;
- схему наслідків ДТП;
- письмові пояснення обох водіїв,
суд дійшов такого висновку.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, у тому числі, поясненнями потерпілих.
Відповідно до вимог ст.252 КУпАП , орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного дотримання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством ( ст. 1 КУпАП ).
Відповідно до ст. 2 КУпАП , законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовується разом.
Ст.269 КУпАП визначено права потерпілого, який має право знайомитися з матеріалами справи, заявляти клопотання, при розгляді справи користуватися правовою допомогою адвоката. Потерпілого також може бути опитано, як свідка.
З огляду на встановлене під час судового розгляду, з метою всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин та дотримання прав усіх осіб, які беруть участь у провадженні, суд вважає за необхідне допитати потерпілого ОСОБА_2 у судовому засіданні.
Справи про адміністративне правопорушення за ст.124 КУпАП підлягають розгляду в межах строку, визначеного ст.38 КУпАП, для притягнення особи до адміністративної відповідальності, однак, забезпечити належне прибуття потерпілого ОСОБА_2 у судове засідання суд позбавлений можливості у зв'язку з участю останнього у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки України, оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ.
Відповідно до правового висновку, зробленого Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №640/23179/19 аналогія права допускається для застосування адміністративним судом виключно з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень та лише у випадку взагалі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини.
Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить норми, яка б передбачала підстави для зупинення судового провадження, тому суд вважає, що у даному випадку необхідно застосувати аналогію права, як засіб заповнення прогалини у праві, який полягає у вирішення конкретної юридичної справи на основі конституційних принципів та загальних засад права.
Відповідно до ст.ст.21,23 Конституції України, усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Відповідно до ст.55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Відповідно до ст.65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", який затверджено законом України від 24.02.2022 року № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року на 30 днів, який надалі продовжено до 19.02.2023.
Як убачається з матеріалів справи, зокрема заяви ОСОБА_2 від 20.10.2022 (вх.№6209/22 від 21.10.2022), засвідченої начальником штабу - заступником командиру військової частини, ОСОБА_2 призваний до лав Збройних Сил України, зарахований до складу в/ч НОМЕР_3 .
На підставі викладеного, керуючись ст.294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
постановив:
Провадження у справі №570/2192/22 (провадження 3/935/1336/22) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП, зупинити до закінчення обставин, що були підставою для зупинення строку.
Зобов'язати ОСОБА_2 повідомити Коростишівський районний суд Житомирської суд про закінчення строку проходження військової служби у Збройних Силах України, викликане введенням в Україні воєнного стану.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.М.Рибнікова