Справа № 626/2572/21
Провадження № 2/626/53/2022
Іменем України
11.11.2022 року м. Красноград
Красноградський районний суд Харківської області
в складі: головуючого судді Рибальченко І.Г.
за участі секретаря Краєвої А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об'єму природного газу,-
АТ "Харківгаз" звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 7340,51 грн., вартості робіт, пов'язаних з демонтажем, траспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 3746,40 грн та сплаченого судового збору в сумі 2270,00 грн.
В обґрунтування позову представник позивача посилається на те, що АТ "Харківгаз" надає ОСОБА_1 послуги з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . На ім'я відповідача за вказаною адресою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування) з АТ "Харківгаз"є підписана заява-приєднання до умов договору природного газу (для побутового споживача) від 01.04.2016 року.
Враховуючи зазначене, відповідач фактично користувався послугами з розподілу газопостачання, вчиняв дії щодо акцептування Типового договору з розподілу природного газу визнаючи таким чином наявність правовідносин, а відтак взаємних прав та обов'язків, що з них випливають, що свідчить про прийняття ним (акцептування) умов договору про надання послуг з розподілу природного газу з АТ "Харківгаз"на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.
Згідно Акта про порушення №129 від 24.09.2020 року співробітниками АТ "Харківгаз"при проведенні огляду лічильника природного газу типу Саllus-2000 G-4, заводський номер 08006440, на території домоволодіння відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено несанкціоноване втручання в лічильник природного газу, яке полягало в унеможливленню виявлення дефекту лічильника шляхом зонішнього огляду, а саме ознаки зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра.
Щодо виявленого вищезазначеного порушення згідно наведених норм було складено акт про порушення № 129 від 24.09.2020 року, а також Акт про виявленні порушення № 129 від 24.09.2020 року.
Згідно Акта (протокол) щодо направлення ЗВТ та /або пломби на експертизу № 129 від 24.09.2020 року, лічильник газу було запаковано з опломбуванням та відправлено в лабораторію АТ "Харківгаз"для проведення експертизи.
Згідно Акта експертизи лічильника газу №591 від 13.10.2020 року за результатами проведеної експертизи "лічильника природного газу типу Саllus-2000 G-4, заводський номер 08006440, зроблено висновок: "несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника".
Згідно вказаного акта під час проведення експертизи, зокрема, встановлено: 1) відносно цілісності заводської пломби та повірчого тавра: - "відсутній відбиток тавра державної повірки, існує доступ до відлікового механізм" 2) відносно цілісності відлікового механізму: - "присутній сторонній предмет на пломбувальному вушку відлікового механізму" 3) відносно механічних пошкоджень та іншого: - "пошкодження лакофарбового покриття лічильника".
Також, відносно зазначеного лічильника ДП "Укрметртестстандарт" відповідно до Порядку проведення повірки була видана Довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-3/33668 від 13.10.2020 року (копія додається), в якій зазначено, що "ЗВТ не відповідає вимогам п.п.6.4 Р50-071-98 "Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки". Підстава для визнання ЗВТ непридатним: "відсутній відбиток повірочного тавра на захисному пломбуванні лічильника. Наявність пошкоджень та дефектів лакофарбового покриття лічильника".
Відповідно до вимог абзацу першого п.1 глави 6 Розділу Х Кодексу ГРМ, власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Згідно з положеннями, викладеними в пункті 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, за збереження і цілісність комерційних та дублюючих вузлів обліку газу (далі - ВОГ) та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.
30.11.2020 року на засіданні комісії Красноградського відділення АТ "Харківгаз" з розгляду актів про порушення та проведенні перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем (далі - Комісія з розгляду актів про порушення), на якому був присутній представник відповідача було прийнято рішення: Акт про порушення № 129 від 24.09.2020 року задовольнити повністю та провести донарахування об'ємів природного газу за цінами закупівлі природного газу АТ "Харківгаз" за період з 24.03.2020 року (з дня останнього контрольного зняття показань лічильника) по 23.09.2021року в обсязі 1644,13 м3 вартістю 7340,51 грн, про що складено протокол засідання комісії та акт-розрахунок від 30.11.2020 року.
Також, 30.11.2020 року на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, комісією прийнято рішення: провести розрахунок вартості робіт, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 3746,40 грн, які сплати споживачу.
Рішення комісії про задоволення Акта про порушення №129 від 24.09.2020 року прийнято 30.11.2020 року та Акт розрахунок-необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості складено 30.11.2020 року.
Таким чином, вартість об'єму необлікованого (донарахованого) природного газу в сумі 7340,51 грн донарахований за період до 23.09.2020 року (за період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушенн, має бути компенсована відповідачем Оператору ГРМ - АТ "Харківгаз".
Протокол засідання комісії від 30.11.2020 року та Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) природного газу від 30.11.2020 року на суму 7340,51 грн, копію Акта експертизи лічильника газу, копію довідки про непридатність лічильника газу, розрахунок витрат проведення експертизи лічильника природного газу суму 3746,40 грн та претензію щодо оплати витрат по експертизі на суму 3746,40 грн, Рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) природного газу в сумі 7340,51 грн та Рахунок на оплату витрат по експертизи в сумі 7340,51 грн. було направлено Відповідачу на його адресу поштою разом з Вимогою про погашення заборгованості за вих. № 610-SЗ-17390-1220 від 08.12.2020 року щодо сплати 7340,51 грн вартості необлікованого (донарахованого) природного газу та вартість робіт, пов'язаних з демонтажем , транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 3746,40 грн.
На даний час вартість обсягу необлікованого (донарахованого) природного газу в розмірі 7340,51 грн та вартість робіт, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 3746,40 грн. відповідачем не оплачено.
Від представника позивача до суду надійшла письмова заява, відповідно до якої позов підтримала, просила розглянути справу без її участі, згідно раніше наданих усних та письмових пояснень .
Від представника відповідача Пілігріма П.О. надійшло заява в якій ОСОБА_1 позовні вимоги АТ"Харківгаз" не визнав з підстав, викладених у заяві. Клопотав про слухання справи за відсутності відповідача.
Дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного.
Частинами 1, 3 ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Відповідно до ст. ст. 76-81 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування, а також докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
На підставі відомостей позовної заяви та письмових доказів, досліджених під час судового розгляду, судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини
Встановлено, що АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" є оператором газорозподільної системи, суб'єктом господарювання, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, та здійснює щодо неї функції оперативно - технологічного управління.
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (пункт 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ).
Так, споживач ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , приєднався до умов договору розподілу природного газу, шляхом підписання заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача) від 01 квітня 2016 року. 27.06.2013 року в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 , прийнято в експлуатацію лічильник газу та з моменту встановлення газового лічильника розрахунки за спожитий природний газ здійснюються відповідно до фактичних показань вказаного газового лічильника. На час встановлення приладу обліку власником домоволодіння був ОСОБА_1
24.09.2020 під час обстеження працівниками АТ "Харківгаз" за вищевказаною адресою газового лічильника Саllus-2000 G-4, заводський номер 08006440, виявлено несанкціоноване втручання в лічильник природного газу (ознаки зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра). Факт правопорушення зафіксовано в Акті про порушення №129 від 24.09.2020, в яких міститься підпис представника споживача ОСОБА_2 , про ознайомлення з актом та письмові зауваження щодо незгоди з ним (а.с.13,14). На підставі виявленого порушення, працівниками АТ "Харківгаз" у присутності представника ОСОБА_2 , здійснено демонтаж лічильника Саllus-2000 G-4 та направлено його для проведення експертизи. (а.с.16).
13.10.2020 було проведено експертизу лічильника газу Саllus-2000 G-4, заводський номер 08006440, за результатами якої встановлено, відсутній відбиток тавра державної повірки, існує доступ до відліковго механізму, присутній сторонній предмет на пломбувальному вушку відлікового механізму, пошкодження лакофарбового покриття лічильника, несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника про що свідчить Акт №591 від 13.10.2020 року (а.с.17).
30.11.2020 проведено засідання комісії з розгляду актів про порушення Красноградського відділення АТ "Харківгаз" по розгляду акту про порушення №129 від 24.09.2020 року, за результатами якого комісія прийняла рішення, за наявності встановленого факту втручання в роботу лічильника газу Саllus-2000 G-4, провести нарахування споживачу ОСОБА_1 , відповідно до Кодексу ГРМ (а.с.25-26).
Згідно з Кодексом газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року, комісією газорозподільного підприємства проведено розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості за період з 24.03.2020 року по 23.09.2020 року. (а.с.27-28).
Відповідно до акту-розрахунку та рахунку на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу, споживачу ОСОБА_1 , здійснено перерахунок (донарахування) за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача, за період з 24.03.2020 року по 23.09.2020 року в обсязі 1644,13 м3 природного газу і нараховано суму збитків, завданих порушенням споживача, у розмірі 7340,51 грн.
На адресу відповідача направлялась вимога про оплату заборгованості (а.с.36), однак, відповідачем необлікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу позивачу не відшкодований.
Відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи (Операторами ГРМ), регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2496 від 30.09.2015 року.
Відповідно до підпункту 3 п.1 Загальних положень "Правил постачання природного газу", затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2496 від 30.09.2015 року постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2496 від 30.09.2015 року затверджений "Кодекс газорозподільних систем".
Розділом XI Кодексу газорозподільних систем встановлюється "Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу".
Відповідно до п.1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно до п.4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно з підпунктом 6 п.7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.
Відповідно до п.1 глави 1 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах ІХ-Х цього Кодексу.
Пунктом 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до п.п.1-2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Як вбачається з дослідженого судом акту про порушення № 129, він складений з дотриманням вказаних вимог. Акти про порушення підписаний особисто представником споживача ОСОБА_2 , яка зазначила свої зауваження з приводу того, що не вчиняла будь-яких дій по втручанню до приладу обліку. (а.с.13-14).
Згідно з п.8 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем встановлено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Приписами статті 22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відповідно до частини 1 статті 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Пунктом 4 глави 1 розділу I Кодексу визначено поняття контрольний огляд вузла обліку - це виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу.
Пунктом 1 глави 9 розділу X Кодексу, визначено, що суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.
Таким чином, під час перевірки вузла обліку (приладу обліку) під час якого виявлено порушення, має передувати попередня перевірка приладу обліку без виявленого порушення. Як встановлено в судовому засіданні, з часу встановлення приладу обліку до дня складання акту про порушення перевірка (контрольний огляд) приладу обліку не здійснювалась.
Пунктом 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку ); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Тобто, для здійснення нарахування необлікованого об'єму природного газу зокрема слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу.
Відповідно до п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРМ несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (у тому числі, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації). внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Із системного аналізу змісту вказаних положень вбачається, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, за котре наступає відповідальність у вигляді донарахування ціни необлікованого газу, має місце лише у випадку сукупності двох обставин:
- наявність дій втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу);
- наявність наслідку такого втручання - споживання природного газу не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або іншим чином викривляються дані обліку газу.
З вищенаведеного вбачається, що для висновку про несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу необхідним є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). За відсутності однієї із вказаних обставин твердження про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ /лічильника газу та донарахування об'єму газу є необґрунтованими.
Аналогічний висновок викладений у Постанові Верховного суду від 14 червня 2018 року у справі № 916/1656/17, Постанові Верховного суду від 14 лютого 2018 року у справі № 155/1314/15-ц та у Постанові Верховного суду від 02 квітня 2019 року у справі № 903/885/17.
Більш того, треба мати на увазі, що донарахування ціни необлікованого об'єму газу це не штрафні санкції, в свою чергу - це витрати за використаний але несплачений газ. Тобто для того, щоб здійснити донарахування ціни необлікованого газу потрібно встановити той факт, що він певний час не обліковувався та не сплачувався, чого не було зроблено представниками газопостачальника та не враховувалося комісією під час прийняття рішення.
Враховуючи вимоги чинного законодавства та все вищевикладене, є неможливим застосування такого виду порушення як "несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу", оскільки відсутні його обов'язкові елементи передбачені законодавством, а саме: 1) факт втручання позивача у роботу газового лічильника не встановлено; 2) наявність наслідку такого втручання.
Відповідно до вимог статті 22 ЦК України: особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Згідно 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі, особою, яка її завдала.
Сукупністю умов цивільної відповідальності за завдану шкоду є: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
Враховуючи вищенаведені обставини та те, що встановлене позивачем втручання в роботу лічильника не підтверджує спричинення викривлення облікованих даних газу, в той час, як викривлення даних обліку природного газу є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу, а також те, що позивачем не було доведено втручання в роботу ЗВТ самим відповідачем, в той час, як для доведення правомірності здійснених позивачем донарахувань відповідачу об'ємів природного газу необхідно довести наявність факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) з боку відповідача, та приймаючи до уваги те, що експертним дослідженням не встановлено обставин того, що було втручання в механізм та корпус ЗВТ, вбачається висновок, що комісією АТ "Харківгаз" не встановлено несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Тобто позивачем не доведено наявність трьох елементів складу цивільного правопорушення - протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками. Надані позивачем акти не містять відомостей про відсутність зміни показань лічильника газу відповідача, наявності сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи інших пошкоджень лічильника газу, втручання в роботу вимірювального приладу не виявлено, а тому це унеможливлює застосування до відповідача цивільної відповідальності у вигляді стягнення збитків (відшкодування шкоди).
Враховуючи, що суд прийов до висновку про те, що позивачем не доведено, що саме ОСОБА_1 , було здійснено втручання в газовий лічильник та що ці дії призвели до необлікованого споживання газу, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні даного позову.
Європейський суд з прав людини вказав що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Згідно з вимогами ч.ч.1, 2 ст.141 ЦПК України судовий збір та інші судові витрати, пов'язані із розглядом справи, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача.
В ході слухання справи представником відповідача надавалися договір про надання правничої допомоги №01-1810/21 від 18.10.2021 року, укладеним між адвокатом Пілігрімом П.О. та ОСОБА_1 додаткова угода №1 до договору №01-1810/21 від 18.10.2021 року., із зазначенням обсягу, вартості наданих послуг та часу їх надання, розрахункова квитанція на суму 5500, 00 грн. Отже адвокатом Пілігрімом П.О. відповідачу у даній справі надано правничої допомоги на суму 5500, 00 грн. За таких обставин судові витрати по справі покладаються на позивача.
Враховуючи вищенаведене, відсутність доведеності сукупності умов для відповідальності ОСОБА_1 , в контексті положень статті 1166 ЦК України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог та відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-83, 89, 222, 223, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд,
В задоволенні позову Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об'єму природного газу - відмовити.
Стягнути з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" на користь ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , витрати на правову допомогу в розмірі 5500 (п'ять тисяч п'ятсот) гривень.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду шляхом подачі в 30 денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Суддя