Справа №613/957/22 Провадження № 2/613/342/22
18 листопада 2022 року суддя Богодухівського районного суду Харківської області Харченко С.М., ознайомившись з матеріалами позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Богодухівської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Виконавчого комітету Богодухівської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, за яким просить зобов'язати відповідача вчинити дії з приводу присвоєння іншої поштової адреси, провести державну реєстрацію належного позивачу житлового будинку.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами вважаю, що у відкритті провадження у справі слід відмовити у зв'язку з наступним.
Згідно із вимогами ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
У відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, тобто спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень,і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
За правилами встановленими п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий в цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень», відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України, означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Таким чином, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, і який виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
З аналізу наведених процесуальних норм вбачається, що до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників - суб'єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції у цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Слід зазначити, що відповідно до змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів,позивач зверталася до Виконавчого комітету Богодухівської міської ради з проханням ухвалити рішення про зміну (коригування/присвоєння) номеру належного їй
житлового будинку. Рішенням Виконкому Богодухівської міської ради від 22.09.2022 року їй було відмовлено в задоволенні заяви.
Зважаючи на викладене вище,приймаючи до уваги заявлено вимогу про зобов'язання відповідача вчинити певні дії,суд вважає даний спір публічно-правовим, оскільки виникає за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовує у спірних відносинах надані йому законодавством владні управлінські функції стосовно забезпечення законності, правопорядку, охорони, прав, свобод і законних інтересів громадян.
Таким чином, на ці правовідносини поширюється юрисдикція адміністративних судів.
За таких обставин, вказаний позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Із урахуванням викладеного, правовідносини, які виникли між сторонами у справі, є адміністративно-правовими, справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, а тому суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження.
Виходячи з предмету позову та суб'єктного складу сторін, суддя приходить до висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії.
На підставі викладено, керуючись ст.ст. 186, 258-261 ЦПК України,-
Відмовити у відкритті провадження у цивільний справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Богодухівської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що даний спір підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути може оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя