Справа №:755/11036/22
Провадження №: 1-кс/755/2265/22
"16" листопада 2022 р. м. Київ Слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42022102040000091 від 23.09.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України,
14.11.2022 року слідчий відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Клопотання погоджено з прокурором Дніпровської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 .
Клопотання мотивоване тим, що СВ Дніпровським УП ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022102040000091 від 23.09.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в жовтні місяці 2019 року КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » проведено процедуру відкритих торгів по предмету закупівлі «Послуги з повного технічного обслуговування ліфтів житлових будинків Дніпровського району м. Києва» (2 лоти).
За результатами проведеної тендерної процедури, 24.12.2019 між КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в особі директора ОСОБА_5 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в особі директора ОСОБА_6 , укладено договір №853 з технічного обслуговування ліфтів на загальну суму 15 730 344 грн. з ПДВ.
Згідно п.п. 1.1., 1.2. договору виконавець зобов'язується з 01.01.2020 по 31.12.2020 надавати замовнику послуги з повного технічного обслуговування ліфтів житлових будинків Дніпровського району м. Києва, відповідно до кількісного та адресного переліку ліфтів згідно додатку до договору.
У подальшому, в січні місяці 2021 року КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » Дніпровського району проведено аналогічну процедуру відкритих торгів по предмету закупівлі «Послуги з повного технічного обслуговування ліфтів житлових будинків Дніпровського району м. Києва» (2 лоти), переможцем якої знову ж таки визначено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
За результатами проведеної тендерної процедури, 18.02.2021між КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в особі т.в.о. директора ОСОБА_7 , та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в особі директора ОСОБА_6 , укладено договір №87 з технічного обслуговування ліфтів на загальну суму 16 122 972 грн. з ПДВ. Згідно п.п. 1.1., 1.2., 5.1. договору виконавець зобов'язується з 01.03.2021 по 31.12.2021 надавати замовнику послуги з повного технічного обслуговування ліфтів житлових будинків Дніпровського району м. Києва, відповідно до кількісного та адресного переліку ліфтів згідно додатку до договору.
У подальшому, 18.02.2022 посадовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у відповідності до положень п.5 ч.2 ст.40 ЗУ «Про публічні закупівлі» провели переговори з учасником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » щодо закупівлі «Послуг з повного технічного обслуговування ліфтів житлових будинків Дніпровського району м. Києва» шляхом застосування переговорної процедури.
За результатами проведеної переговорної процедури, 01.03.2022 між КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в особі в.о. директора ОСОБА_8 , та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в особі директора ОСОБА_6 , укладено договір №50 з повного технічного обслуговування ліфтів на загальну суму 9 110 518 грн. з ПДВ.
Згідно п.п. 1.1., 1.2. договору виконавець зобов'язується з 01.03.2022 по 31.07.2022 надавати замовнику послуги з повного технічного обслуговування ліфтів житлових будинків Дніпровського району м. Києва, відповідно до кількісного та адресного переліку ліфтів згідно додатку до договору.
Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про публічні закупівлі» переговорна процедура закупівлі використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю після проведення переговорів щодо ціни та інших умов договору про закупівлю з одним або кількома учасниками процедури закупівлі.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про публічні закупівлі» якщо після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника. Можливість і умови таких додаткових робіт чи послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендера. Закупівля додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення тендера.
У той же час, аналізом наявної документації та змісту договору №50 від 01.03.2022 не встановлено підстав щодо необхідності у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника, більше того ціна останнього перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення тендера.
Фактично, посадовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » укладено договір підряду з конкретним, попередньо визначеним суб'єктом господарювання в обхід процедури закупівлі.
Крім того, згідно відкритих джерел інформації 01.08.2022 КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » прийнято протокольне рішення щодо оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель в електронній системі відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 169.
Згідно наявної документації 24.06.2022 між КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в особі в.о. директора ОСОБА_8 , та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в особі директора ОСОБА_6 , укладено договір №158 про надання послуг з повного технічного обслуговування ліфтів на загальну суму 9 827 458 грн. з ПДВ.
Згідно п.п. 1.1., 1.2., 5.1 договору виконавець зобов'язується з 01.08.2022 по 31.12.2022 надавати замовнику послуги з повного технічного обслуговування ліфтів житлових будинків Дніпровського району м. Києва, відповідно до кількісного та адресного переліку ліфтів згідно додатку до договору.
Відповідно до п.1-3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 169 оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених законом України «Про публічні закупівлі» та «Про оборонні закупівлі».
Такі закупівлі не включаються до річного плану, а за їх результатами не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях публікується звіт про закупівлю, договір та додатки до нього.
Надалі, постановою Кабінету Міністрів України №723 від 24.06.2022, що набрала чинності з 29.06.2022, викладено в новій редакції підпункт 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №169 від 28.02.2022, що передбачає необхідність здійснення публічних закупівель очікуваною вартістю понад 50 тис. грн. із використанням електронного каталогу та/або порядку проведення спрощених закупівель, встановленого Законом України «Про публічні закупівлі» (окрім тих, що стосуються гарантованого забезпечення потреб оборони та задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану).
Відтак в період з 28.02.2022 по 28.06.2022 замовники були управнені на укладення із постачальниками прямих договорів без проведення тендерних процедур незалежно від вартості закупівлі, а починаючи з 29.06.2022 зобов'язані здійснювати закупівлі очікуваною вартістю 50 тис. грн. шляхом проведення спрощених закупівель або застосування електронного каталогу.
Слід звернути увагу, що відповідний договір укладений 24.06.2022 (під час дії попереднього договору №50 від 01.03.2022, строк якого мав завершитись лише 01.08.2022), проте фактично рішення про його оприлюднення прийнято лише 01.08.2022. Більше того, відповідний договір укладено за 2 дні до завершення дії положень постанови Кабінету Міністрів України №169 від 28.02.2022.
Враховуючи викладене, слідство має об'єктивні підозри щодо часу укладення відповідного договору, його реєстрації та відповідності положенням законодавства.
Так, процедура закупівлі могла бути проведена посадовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » під конкретного заздалегідь визначено учасника, з метою подальшої реалізації спільно сформованого корисливого злочинного умислу.
У той же час, обсяги та вартість робіт значно завищені, що призвело до зайво перерахованих бюджетних коштів, чим заподіяно збитку комунальному бюджету.
Як наслідок, під час проведення процедури закупівель та подальшого надання послуг посадовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за попередньою змовою з службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » вчинено розтрату бюджетних коштів.
Більше того, слід зазначити, що згідно відкритих джерел інформації між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » упродовж 2019-2022 років укладено ряд договорів щодо обслуговування та ремонту окремих ліфтівна території Дніпровського району, що по змісту дублює умови вищевказаних договорів, що може свідчити про нікчемність останніх.
Крім того, згідно наявної оперативної інформації, посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » проведено операції з суб'єктами господарювання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », що мають ознаки фіктивності, казане може свідчити про привласнення бюджетних коштів, в тому числі ляхом виведення їх в тіньовий сектор економіки. Так, процесуальним керівником у кримінальному провадженні №42022102040000091 від 23.09.2022 року було надано доручення працівника ІНФОРМАЦІЯ_11 , в ході виконані якого, було отримано інформацію, що на території Дніпровського району м. Києва розташовано 10 житлово-експлуатаційних дільниць (ЖЕД) КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », технічне обслуговування ліфтів виконує ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПС НОМЕР_1 ).
Слідчий у клопотанні зазначив, що у ході досудового розслідування виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме документів, що стосуються фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
У зв'язку із цим інформація, що знаходиться у володінні службових осіб КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » може бути використана як доказ стороною обвинувачення для з'ясування фактичного перебігу досліджуваних подій, встановлення винних осіб, доведення винуватості осіб та інших обставин, визначених ст. 91 КПК України. Вилучення оригіналів документів, надасть можливість використання їх при проведенні слідчих дій в ході досудового розслідував по кримінальному провадженні, для ідентифікації осіб, діями яких завдане бюджету збитків та проведення судово-економічної та судово-почеркознавчої експертизи.
Слідчий у судове засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд клопотання у її відсутність. ЖЕД № 401 Керуючої компанії ІНФОРМАЦІЯ_12 повідомлялася про дату та час розгляду клопотання, однак їх представник до суду не з'явився. Відповідно до ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи без поважних причин або неповідомлення про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Вивчивши матеріали клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного.
Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною радою України, цього кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України). Питання застосування заходів забезпечення кримінального провадження, до яких відноситься і тимчасовий доступ до речей і документів регламентовані Главою 10 - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування та Главою 15 - тимчасовий доступ до речей та документів КПК.
Згідно ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходами забезпечення кримінального провадження є зокрема тимчасовий доступ до речей і документів (ч. 2 ст. 131 КПК України). Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні (ч. 4 ст. 132 КПК України). Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів. Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
У клопотанні зазначаються: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження (ч. 2 ст. 160 КПК України). Частиною 5 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Абзацом 1 ч. 6 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Відповідно ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, що є необхідними для з'ясування всіх обставин справи у даному провадженні, є потреба встановити інформацію, що знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та з урахуванням можливості використати цю інформацію як доказ відомостей, що містяться в ній, і відсутності можливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначеної інформації.
Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що зазначена інформація знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також така інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з урахуванням можливості використати цю інформацію як доказ відомостей, що містяться у ній та відсутності можливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначеної інформації, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання та необхідність його задовольнити. На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 110, 159, 163-165, 309, 369-372 КПК України,-
Клопотання слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42022102040000091 від 23.09.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України - задовольнити. Надати дозвіл слідчим Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , іншим слідчим слідчої групи на тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме оригіналів документів, що стосуються фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » відповідно до договорів № 853 від 24.12.2019 року, № 87 від 18.02.2021 року, № 50 від 01.03.2022 року та № 158 від 24.06.2022 року (інші договори укладені між ними) та додатки до них, документи щодо виконання робіт (дефектні акти, акти огляду, журнали оглядів, технічні паспорти ліфтів тощо), з можливістю їх (документів) вилучення (здійснення виїмки) в оригіналах (в разі їх відсутності - завірених належним чином копій, з наданням копії документа на підставі якого було вилучено). У разі невиконання ухали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання зазначених речей і документів. Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення. Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1