Рішення від 17.11.2022 по справі 755/9962/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" листопада 2022 р.

м. Київ

справа № 755/9962/22

провадження № 2/755/6118/22

Дніпровський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді Галагана В.І., за участю секретаря Проценко Н.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги,

УСТАНОВИВ:

Позивач, звертаючись з позовом до суду, просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплатсубсидію 25 708,11 грн. за період з жовтня 2019 року по квітень 2021 року; на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністраціїсубсидію 5 317,39 грн. за період з травня 2018 року по січень 2019 року; на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації субсидію 5 844,30 грн. за період з лютого 2019 року по вересень 2019 року, а також позивач просить стягнути з відповідача на його користь суму сплаченого судового збору у розмірі 2 481,00 грн., що є предметом позовних вимог.

12.10.2022 року ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги, постановлено розгляд справи постановлено проводити у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач ОСОБА_1 скористався процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву у встановлений ухвалою суду строк, відповідно до якого проти позову заперечив в повному обсязі з підстав, що містить письмовий відзив на позовну заяву, долучений до матеріалів справи, відповідно до якого відповідачем зауважено, що ним не було допущено умислу навмисного ненадання інформації про склад сім'ї відповідача, який є незмінним з 2011 року, позивач, не повідомивши про необхідність надання такої інформації, продовжив автоматично нараховувати відповідачу субсидію з 01.05.2018 року, повернення наразі якої є покладенням на відповідача надмірного тягаря як інваліду третьої групи. (а.с. 36-47)

Відповідач Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації скористався процесуальним правом подачі відповіді на відзив на позовну заяву, відповідно до якого позов підтримав в повному обсязі, вказуючи на той факт, що необізнаність відповідача про зміни у законодавстві не спростовує зобов'язання повернення надмірно сплачених коштів. (а.с. 62)

Представник третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не надав до суду пояснення по суті позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється порядку іншого судочинства.

Розпорядженням голови Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації № 460 від 28.07.2020 року затверджено Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації. (а.с. 5-8)

Відповідно до п.п. 2, 7 розділу 7 Положення, основним завданням Управління є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території Дніпровського району м. Києва у сфері соціального захисту населення, що виключає забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, виконання програм і здійснення заходів у цій сфері; призначення соціальної допомоги, компенсацій, субвенцій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Кабінет Міністрів України, постановою від 21 жовтня 1995 р. № 848 (із подальшими змінами), з метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердив Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (наді - Положення).

Відповідно до п. 9 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затверджено Положення про призначення житлових субсидій.

21.09.2015 року до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління) звернувся ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 із Заявою про призначення житлової субсидії. (а.с. 12)

В Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії ОСОБА_1 зазначив одну особу: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 12зв.)

Рішенням№ 358240від 21.11.2015 р., та подальшими рішеннями уповноваженому власнику/наймачу ОСОБА_1 призначено житлову субсидію. (а.с. 13)

Відповідно до п. 24 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. Відповідно до п. 30 Положення - для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 Положення, які досягай 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

При визначенні права на призначення субсидії враховується майновий стан члена сім'ї особи із складу домогосподарства, який зареєстрований за іншою адресою, відмінною від адреси домогосподарства, а саме, наявність у власності члена сім'ї автотранспортного засобу, з дати випуску якого минуло менше п'яти років, здійснення членом сім'ї купівлі, оплати послуг або набуття права власності на майно у інший законний спосіб, вартість якого перевищує 50 000 грн., відсутність у члена сім'ї доходів та перебування його за кордоном строком більше ніж 60 днів і таке інше.

Разом з тим, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року № 329 втратила чинність постанова КМУ від 28.12.2016 року № 1022, внесено зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій та встановлено, що з травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є: особи, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому п. 3 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій; внутрішньо переміщені особи; особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства; особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків); особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають.

Листом Управління від 24.09.2018 року № 37/02-12844 заявнику повідомлено, що постановою КМУ від 27.04.2018 року № 329 внесено суттєві зміни до Постанови № 848, для отримання субсидії необхідно до 10.10.2018 року письмово, у будь-який зручний спосіб надати до Управління інформацію про сімейний стан повнолітніх зареєстрованих (одружений або неодружений), джерела доходів та розмір доходів членів їх сім'ї, які зареєстровані за іншою адресою, задекларувати наявність (відсутність) у зареєстрованих осіб та членів їх сім'ї автомобіля, дати випуску якого менше 5 років. (а.с. 14)

Однак, до матеріалів справи не долучено доказів направлення Листа Управління від 24.09.2018 року № 37/02-12844 відповідачу ОСОБА_1 рекомендованою поштовою кореспонденцією та відсутні докази отримання ним цього Листа або повернення його на адресу Управління у зв'язку із неможливістю вручення.

25.08.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Управління із запитом про надання інформації про причини ненарахування йому субсидії. (а.с. 48)

26.08.2021 року заявником надіслано на адресу Управління копію свідоцтва про шлюб від 20.08.2011 року, за яким між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 20 серпня 2011 року зареєстровано шлюб. (а.с. 16)

09.09.2021 року заявником подано Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій зазначено членом сім'ї ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а.с. 18-21)

За даними Довідки про доходи № 358240 сума доходу ОСОБА_2 відсутня. (а.с. 22)

22.09.2021 року Листом № 37/11-12170 Управлінням повідомлено заявнику по порушення правил нарахування субсидії, у зв'язку із ненаданням повних даних про членів сім'ї заявника, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію та визначення її розміру з травня 2018 року, тому заявник має повернути до державного бюджету житлову субсидію за період з травня 2018 року по квітень 2021 року в розмірі 36 869,80 грн.З травня 2021 року Управлінням припинено призначення заявнику субсидії. (а.с. 25-26)

Листом Департаменту соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) № 051/18072-002/2 від 23.09.2021 року повідомлено ОСОБА_1 про те, що за інформацією Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації він перебуває на обліку як отримувач житлових субсидій з вересня 2015 року, в подальшому субсидія призначалась автоматично без звернення ОСОБА_1 та по квітень 2021 року. Крім того, повідомлено ОСОБА_1 про необхідність повернення до державного бюджету житлову субсидію за період з травня 2018 року по квітень 2021 року в розмірі 36 869,80 грн. (а.с. 54-56)

Положеннями статей 1212, 1215 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, за якої воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягають поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

Механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання, зокрема, надання документів з недостовірними відомостями (п. 20 Положення про порядок призначення субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.20.1995 р. № 848 (в редакції постанови КМУ від 27.04.2018 р. № 329)

Обов'язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій у відповідності до Положення покладено на отримувача субсидій.

Тобто, механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання. (постанова Верховного Суду від 10 квітня 2019 року № 298/1396/16-ц; постанова Верховного Суду від 31 липня 2019 року у справі № 583/168/17)

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, приймаючи до уваги пояснення сторін спірних правовідносин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача надмірно виплаченої житлової субсидії у розмірі 36 869,80 грн., розрахованої за період з 05.2018 року по квітень 2021 року, - оскільки в матеріалах справи відсутні докази належним чином повідомлення позивачем відповідачу про внесення з квітня 2018 року змін до Положення про порядок призначення житлових субсидій та про необхідність подання відповідачем нової Декларації, в матеріалах справи відсутні докази направлення позивачем Листа від 24.09.2018 року № 37/02-12844 відповідачу саме рекомендованою поштовою кореспонденцією та відсутні докази отримання відповідачем цього Листа або повернення його на адресу Управління у зв'язку із неможливістю вручення. При цьому позивач попри неотримання від відповідача передбачених законом документів, самостійно продовжував нараховувати відповідачу субсидії. Крім того, в матеріалах справи відсутніналежні докази на підтвердження того, що відповідач, приховував та свідомо подав документи із недостовірними відомостями.

Таким чином, оскільки перераховані грошові кошти у вигляді житлової субсидії надані позивачем добровільно та за відсутності недобросовісності зі сторони відповідача, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, у зв'язку із відсутністю правових підстав для стягнення житлової субсидії.

Відповідно до положень ч. 1, 3 ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги, є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

В порядку ч. 2 статті 141 Цивільного процесуального кодексу України, з огляду на повну відмову у задоволенні позову судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1166, 1212, 1215 ЦК України,ст.ст. 2, 4, 6-13, 19, 82, 89, 133, 137, 141, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 279, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШ ИВ:

У задоволенні позовуУправління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги, - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасники справи мають право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення даного рішення суду.

Повний текст рішення суду складено 17 листопада 2022 року.

Суддя: В.І. Галаган