Справа № 462/6249/22
провадження 1-в/462/206/22
15 листопада 2022 року Залізничний районний суд міста Львова
у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
секретаря судового засідання ОСОБА_2
заявника ОСОБА_3
особи відносно якої
розглядається подання ОСОБА_4
розглянувши у судовому засіданні подання т.в.о начальника ВП №1 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області полковник поліції ОСОБА_5 , про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 ,-
до суду надійшло подання про встановлення адміністративного нагляду строком на один рік та обмежень щодо поведінки ОСОБА_4 , з посиланням на те, що він після відбування покарання не зважаючи на попередження працівників поліції, порушував вимоги чинного законодавства та неодноразово був притягнутий до адміністративної та кримінальної відповідальності, залишається небезпечною особою для суспільства, є необхідність у встановленні відносно нього адміністративного нагляду.
Заявник в судовому засіданні вимоги подання підтримав в повному обсязі, просив таке задовільнити.
ОСОБА_4 , проти задоволення подання не заперечив.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом було встановлено, що засуджений ОСОБА_4 , 30 березня 2021 року Тернопільським міським районним судом Тернопільської області за ч. 3 ст. 185 КК України і призначити йому покарання за цією статтею у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки. У відповідності до ч. 4 ст. 70 КК України, за сукупністю злочинів визначити остаточне покарання шляхом поглинення менш суворого покарання, призначеного за даним вироком, більш суворим, призначеним вироком Личаківського районного суду м. Львова від 21.01.2020 року, у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки 6 (шість) місяців. Зарахувати ОСОБА_4 в строк покарання, в порядку ч. 4 ст. 70 КК України, покарання, відбуте частково за попереднім вироком Личаківського районного суду м. Львова від 21.01.2020 року.
20.07.2022 року Личаківським районним судом м. Львова за ч. 4 ст. 185 КК України застосовано щодо ОСОБА_4 запобіжний захід у виді домашнього арешту, заборонивши залишати вказане помешкання без дозволу слідчого, прокурора або суду у визначений період доби з 22:00 год. до 06:00 год.
23.08.2022 року Франківським районним судом м. Львова за ч. 4 ст. 185 КК України відносно ОСОБА_4 , винесено ухвалу про застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту строком на два місяці.
01.04.2022 року після звільнення з місць позбавлення волі, на підставі закінчення строку покарання, гр. ОСОБА_4 , було поставлено на профілактичний облік в ВП №1 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області та доручено працівникам ВП №1 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області, щодо здійснення контролю за способом життя раніше судимого. За час здійснення індивідуально-профілактичної роботи з раніше судимим громадянином ОСОБА_4 встановлено, що останній не бажає вставати на шлях виправлення, зловживає алкогольними напоями, злісно ігнорує вимоги чинного законодавства України, неодноразово був притягнутий до адміністративної відповідальності.
04.08.2022 року працівниками відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП у Львівській області на гр. ОСОБА_4 , було складено постанову про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП (куріння тютюновими виробами у забороненому законом місці).
04.08.2022 року працівниками відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП у Львівській області на гр. ОСОБА_4 , було складено постанову про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 178 КУпАП (перебування в громадському місці в стані алкогольного сп'яніння, чим своїм зовнішнім виглядом ображав людську гідність та громадську мораль).
04.08.2022 року гр. ОСОБА_4 було роз'яснено та винесено письмове попередження про те, що якщо він не припинить порушувати громадський порядок і вчиняти адміністративні правопорушення, відносно нього буде встановлено адміністративний нагляд із застосуванням обмежень передбачених ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
25.10.2022 року працівниками Управління патрульної поліції у Львівській області на гр. ОСОБА_4 , було складено постанову про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 127 КУпАП (порушення пішоходами правил ПДР у місцях де є регулювальник або світлофор).
09.11.2022 року працівниками відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП у Львівській області, на гр. ОСОБА_4 було винесено постанову про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 178 КУпАП (розпивання спиртних напоїв у забороненому законом місці).
Відповідно до ст. 1, 2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції. Його метою є запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно п. "в" ст.3 Закону України Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Згідно ст. 10 Закону України Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з систематичним допущенням ОСОБА_4 адміністративних правопорушень після звільнення з місць позбавлення волі, незважаючи на попередження про недопустимість такої поведінки, подання про встановлення адміністративного нагляду є обґрунтованим та підлягає задоволенню в частині встановлення обмежень, передбачених ст.10 Закону України Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі.
Керуючись ст.2, 3, 5, 6, 10 Закону України Про адміністративний нагляд за особами , звільненими з місць позбавлення волі, суд,-
подання про встановлення адміністративного нагляду, - задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Львова, громадянина України, який проживає за адресою АДРЕСА_1 , адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік у відповідності до п. В, ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими із місць позбавлення волі» із застосуванням наступних обмежень:
-заборонити ОСОБА_4 відвідувати місця, де здійснюють продаж спиртних напоїв на розлив;
-заборонити ОСОБА_4 виїзд за межі м. Львова без дозволу поліції;
-зобов'язати ОСОБА_4 з'являтись на реєстрацію в ВП №1 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області 1 (один) раз в місяць.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду протягом семи діб з дня її проголошення.
Суддя: ОСОБА_1