Постанова від 16.11.2022 по справі 308/12623/22

308/12623/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.11.2022 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Голяна О.В., за участю представника Закарпатської митниці ДФС України Селеш О.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород матеріали адміністративної справи про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: України, Закарпатська область, м. Хуст, місце проживання: АДРЕСА_1 , працюючого керівником ТОВ «Атлант», паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 06.12.1995 року, Хустським РВ УМВС України в Закарпатській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , за ч.1 ст. 483 МК України,-

ВСТАНОВИВ:

06.08.2022 о 04 год. 29 хв. через пункт пропуску «Чоп - Захонь» митного

поста «Тиса» пропущено вантажний автомобіль р.н, AО5414HI/ НОМЕР_3 , з вантажем

товар №1 згідно митної декларації №UA305120/2022/005211 від 05.08.2022 року «Пиломатеріали обрізні хвойні з ялини ( ОСОБА_2 ), не стругані, не шліфовані, вологістю не

більше 20%, розміром: 25-300*50-300*2500-6000 мм - 35,97 m3. 10 пакетів», вартістю

9354,45 Євро. Відповідно до митної декларації №UA305120/2022/005211 та

товаросупровідних документів на вантаж: CMR №12 від 05.08.2022, рахунок №12 від

05.08.2022 заявленою вартістю 250-265 Євро за м.куб., специфікації №12 від 05.08.2022,

сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для

здійснення експортних операцій відправником товару ЗК №865089 від 28.07.2022 та ЗК

№865090 від 28.07.2022 відправником та продавцем товару є ТОВ «Атлант» (Україна,

90400, Закарпатська область, м. Хуст, вул. Колгоспна, буд. 3, корп. А., код ЗУКПО 20468797) та експортується на адресу Угорської компанії EUROFA 2000 Kft (8360, м. Кестхей, вул. Шомодье 5, Угорщина.) згідно контракту №9 від 19.08.2021. Митну декларацію №UA305120/2022/005211 було оформлено шляхом електронного декларування на митному посту «Хуст - вантажний» Закарпатської митниці 05.08.2022 на підставі вищевказаних товаросупровідних документів. Згідно специфікації №12 від 05.08.2022 експортується партія вантажу зокрема: «Пиломатеріали хвойні обрізні 10 пакетів» в асортименті та геометричними розмірами (довжина*товщина*ширина в мм): 150 *150 *6000- 35шт. - 4,73 м. куб.; 75*150 *6000 - 49шт. - 3,31 м.куб.; 150*150 *5000 -13шт. - 1,46 м.куб.; 150*200 *5000 - 6шт. - 0,90м.куб.; 300*300 *4000 - 2шт. - 0,72 м.куб.;300 *300 *3000 - 1шт. -0,27м.куб.; 300*300 *2500 - 2шт. - 0,45 м.куб.; 25*150 *5000- 43шт. - 0,81 м.куб.; 25*150 *4000 - 8шт. - 0,12 м.куб.; 50* 50 *6000 -343шт. - 5,15 м.куб.; 50 * 50 *5000 - 13шт. - 0,16м.куб.; 50* 50*4000- 4шт. - 0,04 м.куб.; 25*150*6000=140шт. -3,15 м.куб.; 30 * 50 *5000 - 500шт. - 3,75 м. куб.;30*50*4000 - 500шт. - 3,00 м. куб.; 30*50*4000 - 380шт. - 2,28 м.куб.; 30*50*3000 - 20шт. - 0,09 м.куб.; 30*50*3000 - 500шт. -2,25м.куб.; 30*50*6000 - 370шт. - 3,33 м.куб., загальним об'ємом - 35,97 м.куб.

Згідно поданих до митного оформлення сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій ЗКNO865089 від 28.07.2022 та ЗК№865090 від 28.07.2022 ТОВ "Атлант" надано дозвіл на експорт партії лісопродукції «пиломатеріали обрізні, ялина» геометричними розмірами 20-300x50-300x2000-6000 мм. у кількості 27m.куб. та 27 м.куб. відповідно до кожного сертифіката, всього 54м.куб.

В ході проведення перевірки дотримання законності суб'єктами ЗЕД при здійсненні ними експортних операцій з лісоматеріалами митницею направлено запит до Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства. Відповідно до відповіді Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства №04/10-989 від 16.08.2022р. та наданих копій документів встановлено, що для отримання сертифікатів серії ЗК №865089 від 28.07.2022 та ЗК №2865090 від 28.07.2022 були подані заяви на видачу сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, рахунки-фактури №12, №14 від27.07.2022 в яких зазначена вартість по215 Євро за мЗ та специфікації №12, №14 від27.07.2022 відповідно на партії лісо продукції в асортименті, геометричними розмірами (довжина*товщина*ширина), кількість, об'єм: 100 * 100 *6000 - 75шт. - 4,5м.куб.; 100 *150 *4000- 50шт. - 3,0м.куб.;150*150*6000-30шт.- 4,0м.куб.; 200* 200 *2000- 19шт.-1,5м.куб.; 300 * 300*6000-2шт. -1,08м.куб.; 25 * 50 *6000 -266шт. - 2,0м.куб.; 30* 50*6000 - 55шт. - 5,0 м.куб.; 30* 50 *5000 -535шт. - 4,0 м.куб.; 50* 100 *5000 - 68шт. - 1.0м.куб.; 20*200*6000 - 42шт. - 1.0м.куб., об'ємом - 27,00м.куб., на кожну партію. Загальний об'єм по двох специфікаціям - 54 м.куб.

Це вказує на той факт, що сертифікати про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій від 10.06.2022 р. серія ЗК №865089 від 28.07.2022 та ЗК №865090 від 28.07.2022 видані ТОВ "Атлант" на право здійснення експорту зовсім іншої партії лісопродукції.

Обов'язковість подання сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій» митному органу для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, передбачено ст.3 Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» та ПКМУ від 21.12.2005року №1260 «Про затвердження Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій».

В абз.4 ст.3 Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» вказано, що суб'єкт підприємницької діяльності, що отримав сертифікат про походження на партію лісоматеріалів, зазначену у відповідному сертифікаті, має право експорту саме цієї «певної партії» пиломатеріалів. Видачу сертифіката на кожну окрему партію лісо пиломатеріалів, оформлену одним товаросупровідним документом підтверджує п.4 «Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій», затвердженого ПКМУ від 21.12.2005року №1260.

Здійснюючи експортну операцію з партією лісопродукції і подавши до митного оформлення сертифікати, які були виданий на іншу партію лісо продукції, керівником ТОВ «Атлант» ОСОБА_1 до митного оформлення та контролю подано документи, зокрема: сертифікати про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій ЗК №865089 та ЗК №865090 від

28.07.2022, що містять неправдиві дані щодо партії лісопродукції (асортименту та

геометричних розмірів).

Загальна вартість партії лісопродукції «пиломатеріали хвойні обрізні» в кількості

35,97 м.куб., які ТОВ «Атлант» експортував без відповідного дозволу згідно рахунку-

фактури №12 від 05.08.2022 року становить 9354,45 Євро, що згідно курсу НБУ на момент

оформлення митної декларації становить 348 082,83 грн.

У своєму поясненні від 09.09.2022 року керівник ТОВ «Атлант» ОСОБА_1 пояснив це тим, що замовник угорська фірма EUROFA 2000 Kft (8360, м.

Кестхей, вул. Шомодье 5, Угорщина.) із-за коньюктури ринку змінила замовлення на пилопродукцію в останній момент, після того як вони отримали сертифікати, а нові

сертифікати не отримували у зв'язку з тим, що геометричні розміри партії товару, що вони

відправляли, не виходили за межі, які вказані в п. 5 вищезазначених сертифікатів. Також

ОСОБА_1 повідомив та визнає, що він як керівник підприємства,

особисто несе відповідальність за вказану невідповідність.

У судові засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з'являвся.

Представник Закарпатської митниці ДФС Селеш О.Я. в судовому засіданні просили притягнути керівника ТОВ «Атлант» ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України та застосувати відносно останнього адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці ДФС, суддя прийшов до наступних висновків.

Згідно з ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст.486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Згідно з ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Частиною 1 статті 489 МК України встановлено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, іншими документами.

Статтею 483 МК України передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для митного оформлення в режимі «експорт партії лісоматеріалів, документів, що містять неправдиві відомості щодо партії лісопродукції, геометричних розмірів, об'єму, а саме: подав до митного оформлення сертифікат, який був виданий на іншу партію лісопродукції, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 483 МК України.

Відповідно до ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Митна декларація подається митному органу декларантом.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.4 МК України декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним Кодексом.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.266 МК України у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом, передбачену Митним Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.266 МК України особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов'язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.

Відповідно до ч.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно з ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Відповідно до п. 43 ст. 4 МК України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно- правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, повністю підтверджується протоколом про порушення митних правил №0804/30500/22 від 09.09.2022, поясненнями ОСОБА_1 від 09.09.2022, заявою про видачу сертифікату від 28.07.2022, сертифікатом №12, №14, товарно - транспортною накладною 14.02.2022 року, товарно - транспортною накладною серії ЗКБ №447812 від 18.03.2022, сертифікатом про проходження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЗК №865090 від 28.07.2022 року; сертифікатом про проходження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЗК №865089 від 28.07.2022 року; митною декларацією №UA305120/2022/005211 від 05.08.2022 року та іншими матеріалами справи.

За таких обставин, суддя приходить до висновку про наявність у діях керівника ТОВ «Атлант» ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, а саме: переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підставу для митного оформлення в режимі «експорт» партії лісоматеріалів, документів, що містять неправдиві відомості щодо партії лісопродукції, геометричних розмірів, об'єктів.

Разом з тим, вирішуючи питання про накладання адміністративного стягнення, суддя вважає за можливе не застосовувати адміністративне стягнення, визначене санкцією ст. 483 МК України, звільнивши ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю вчиненого ним порушення, оскільки діяння, вчинене ним, хоча містило в собі усі ознаки, що характеризують правопорушення, передбачене ст. 483 КУпАП, але внаслідок всіх конкретних обставин воно не відповідало тій суспільній небезпечності, яка є типовою для цього виду правопорушення.

Відповідно до п.17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005№ 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» суддя вправі вирішувати питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення на підставі ст.22КУпАП. При цьому слід враховувати не лише вартість,а й кількість предметів правопорушення,а також мету,мотив і спосіб його вчинення.

При цьому, в кожному конкретному випадку суддя має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.

Враховуючи зазначене, а також характер та обставини вчиненого адміністративного правопорушення, особу порушника ОСОБА_1 , який вперше притягається до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, свою вину відповідно до письмових пояснень визнав; відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення; суворість безальтернативного адміністративного стягнення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, яке в даному випадку явно не відповідає характеру вчиненого правопорушення; відсутність даних про те, що переміщення ОСОБА_1 вищевказаного товару могло потягти за собою несплату або недоплату митних платежів, що свідчить про відсутність будь-яких заподіяних державі збитків, суддя прийшов до висновку про малозначність вчиненого ОСОБА_1 діяння.

Так як товар згідно з протоколом про порушення митних правил №0804/30500/22 від 09.09.2022 товари не вилучався, доля такого товару суддею не вирішується.

Керуючись ст. ст.283,284 КУпАП, ст. ст.472,527-529 МК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Керівника товариства з обмеженою відповідальністю «Атлант» ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, та звільнити його від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 483 МК України, обмежившись усним зауваженням, а провадження по справі закрити.

Оголосити громадянину України ОСОБА_1 усне зауваження.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя Олена ГОЛЯНА