справа 243/11369/20
провадження № 2/243/147/2022
14 листопада 2022 року Слов?янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Мірошниченко Л.Є.
За участю
Секретаря судового засідання Мірошниченко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження за допомогою єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, що забезпечує функціонування електронного судочинства в Україні, цивільну справу за позовною заявою
Управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області
до ОСОБА_1
вимоги позивача: про повернення незаконно отриманої субсидії, -
І. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення незаконно отриманої субсидії, обґрунтувавши свої вимоги тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Слов'янської міської ради, як одержувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (далі - житлова субсидія) з жовтня 2014 року, користувалась житловою субсидією до 30.04.2020 року.
Призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг регламентується Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848.
При опрацюванні документів для призначення житлової субсидії з 01.05.2020 без особистого звернення громадян (в автоматичному режимі) виявлено, що в квартирі АДРЕСА_1 , зареєстровано 2 особи, а саме: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до довідки № 65349 від 04.05.2020 року Центру надання адміністративних послуг м. Слов'янська.
Під час проведення перевірки справи одержувача житлової субсидії, державним соціальним інспектором виявлено, що ОСОБА_3 не надала інформацію про те, що ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Внаслідок подання ОСОБА_3 завідомо недостовірних даних Управлінням у період з 01.10.2014 по 30.04.2020 надміру перераховано бюджетні кошти у вигляді субсидії на суму 48885,84 грн.
За результатами перевірки ОСОБА_3 надіслано повідомлення (№ 11-11/2936-6 від 06.07.2020) про необхідність повернення в добровільному порядку надміру отриманої житлової субсидії. Відповідач надміру отриману житлову субсидію у добровільному порядку не повернула.
Враховуючи те, що відповідачем ОСОБА_3 при поданні у 2014 році Декларації про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії не було зазначено про реєстрацію за місцем свого проживання ОСОБА_2 , хоча їй було достеменно відомо про її реєстрацію за її адресою мешкання. Вважає, що відповідач повинна повернути Управлінню надмірно виплачену суму житлової субсидії в розмірі 48885,84 грн.
У зв'язку з вищевикладеним, просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Державного бюджету через Управління соціального захисту населення надмірно виплачену суму житлової субсидії в розмірі 48 885,84 грн., а також витрати на оплату судового збору у сумі 2102 грн. 00 коп.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, про час, дату і місце судового засідання повідомлялась належним чином, шляхом надіслання з рєстра «КП Д-3» через смс - повідомлення судової повістки, яку ОСОБА_3 було доставлено 17.08.2022 року, 15.09.2022 року та 19.10.2022 року, про причини неявки суду не повідомила.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
Представник позивача Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради - Винник О.В. в судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву про розгляд справи за своєї відсутності, вимоги просила задовольнити.
Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільно-процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
ІІІ. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді від 13.09.2022 року замінено позивача з Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради на правонаступника Управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області.
ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
Згідно із заявою про призначення житлової субсидії ОСОБА_3 просила призначити їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_2 . В той же час ОСОБА_3 зобов'язалася у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), протягом місця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Відповідно до довідки № 65349 від 04.05.2020 року Центру надання адміністративних послуг м. Слов'янська виявлено, що в квартирі АДРЕСА_1 , зареєстровано 2 особи, а саме: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення всіх видів державної соціальної допомоги з 01.05.2020 року, перевіркою встановлено, що ОСОБА_3 не надала інформацію про те, що ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , внаслідок чого були надмірно виплачену суму житлової субсидії в розмірі 48 885,84 грн.
V. Оцінка Суду.
Правовідносини сторін регулюються приписами ЦК України, Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, зі змінами (далі - Положення).
Згідно пункту 2 постанови КМУ № 329 від 27 квітня 2018 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанова Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022» з 1 травня 2018 року призначені житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв і декларації, якщо у складі, домогосподарства є особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
Судом встановлено, що згідно з поданою декларацією про доходи та майновий стан, особа, яка отримує субсидію, попереджена про відповідальність за подання недостовірної інформації як про її доходи та майновий стан, так і про доходи та майновий стан членів її сім'ї, зареєстрованих у жилому приміщенні, про що свідчить підпис цієї особи у заяві про отримання житлової субсидії. Під час перевірки повноти та достовірності поданої інформації, Управлінням соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області виявило, що відповідач ОСОБА_3 не надала інформацію щодо реєстрації, ще однієї особи за об'єктом отримання субсидії.
Згідно п. 3 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Відповідно до п. 13 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Тобто, відповідач ОСОБА_3 з 01.10.2014 року протягом місяця повинна була повідомити Управляння про реєстрацію нової особи за своєю адресою.
Пунктом 22 Положення визначено, що у разі відмови управителя, об'єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Таким чином, сума надмірно отриманої житлової субсидії у розмірі 48 885,84 грн., є майном, збереженим без достатньої правової підстави, тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Аналогічний позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.03.2019 року у справі № 727/5743/15-ц.
Так, згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Відповідно до ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною чи юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, не може бути повернута сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії, зокрема, тоді, якщо позивач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку ОСОБА_3 як набувача субсидії. Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов'язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.
У відповідності до п. 7 Положення, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця,в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія. У разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні (будинку) осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають, на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або утвореної ними комісії та актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Обов'язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій у відповідності до пункту 13 Положення покладено на отримувача субсидій.
Пунктом 20 Положення визначено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
З наведених положень, слідує, що в разі не проживання особи за місцем її реєстрації, в даному випадку, ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_3 зобов'язана була повідомити про це Управління, оскільки це впливає на визначення права та розрахунок житлової субсидії.
Однак, всупереч приписам Положення, відповідач не зазначила у розділі 1 декларації про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії, що ОСОБА_2 зареєстрована за вищевказаною адресою.
Отже, ОСОБА_3 при зверненні за отриманням житлової субсидії подані недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення житлової субсидії, адже факт реєстрації осіб, замість вказаної у декларації, автоматично приводить до виплати коштів у надмірному розмірі.
Проаналізувавши встановлені обставини, суд встановлює недобросовісність ОСОБА_3 як набувача субсидії, яка не повідомила протягом місяця про реєстрацію нової особи з 01.10.2014 року за адресою: АДРЕСА_2 . Оскільки ОСОБА_3 не повідомила з 01.10.2014 року позивача про реєстрацію нової особи, тому відсутні визначені пунктом 1 частини першої статті 1215 ЦК України підстави, які унеможливлюють повернення безпідставно набутих коштів - надмірно перерахованої (виплаченої) суми субсидії.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення, а саме стягнення з відповідача на користь позивача надмірно отриманої житлової субсидії у розмірі в розмірі 48 885,84 грн.
VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем документально підтверджено платіжним дорученням сплата при зверненні з позовом до суду судового збору в розмірі 2102 грн., які підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10-13, 81, 141, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, ст.ст.1212,1214,1215 ЦК України, суд, -
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області до ОСОБА_1 про повернення незаконно отриманої субсидії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , на користь Державного бюджету через Управління соціального захисту населення незаконно отриману субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг субсидії у розмірі 36 530 (тридцять шість тисяч п'ятсот тридцять) грн. 95 коп. та перерахувати її на рахунок UA 278201720344210029036052186, ЄДРПОУ - 25954290, Банк - Держказначейська служба м. Київ, призначення платежу - повернення переплати по субсидії.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , на користь Державного бюджету через Управління соціального захисту населення незаконно отриману субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг субсидії у розмірі 4 483 (чотири тисячі чотириста вісімдесят три) грн. 38 коп. та перерахувати їх на рахунок UA 928201720343130006000078737, отримувач коштів - Мінсоцполітики, ЄДРПОУ - 37567866, Банк - Держказначейська служба м. Київ, призначення платежу - повернення переплати по субсидії.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , на користь Державного бюджету через Управління соціального захисту населення незаконно отриману субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг субсидії у розмірі 7 871 (сім тисяч вісімсот сімдесят одна) грн. 51 коп. та перерахувати її на рахунок UA 738201720343120010000052186, ЄДРПОУ - 25954290, Банк - Держказначейська служба м. Київ, призначення платежу - повернення переплати по субсидії
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради витрати на оплату судового збору у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. на рахунок UA 038201720344290004000052186, ЄДРПОУ-25954290, Державна казначейська служба України м. Київ.
Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду Л.Є. Мірошниченко