про закриття провадження у справі
16.11.2022
м. Одеса
Справа № 522/12141/22
Провадження № 2/522/4788/22
Приморський районний суд міста Одеси:
у складі головуючого судді Ярема Х.С.
при секретарі судового засідання Кніш Д.А.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянув в судовому засіданні справу
за позовом ОСОБА_3
до Одеської районної державної адміністрації
про визнання незаконною відмови у прийнятті на роботу та зобов'язання вчинити дії.
13.09.2022 до суду надійшов позо ОСОБА_3 до Одеської районної державної адміністрації. Позивач просить суд:
- визнати незаконною відмову від 29.07.2022 у прийнятті на посад спеціаліста державної служби (місцевого самоврядування) - головного спеціаліста відділу правового представництва управління з питань правової роботи апарату Одеської районної державної адміністрації;
- зобов'язати укласти трудовий договір з ОСОБА_3 ;
- зобов'язати нарахувати та стягнути на користь ОСОБА_3 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 21.07.2022 до дня поновлення на роботі.
Відповідач просив в позові відмовити.
З'ясувавши думку обох сторін щодо дійсних позовних вимог, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що даний спір не підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства, оскільки є публічно-правовим спором.
Згідно з ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
При цьому пунктом 2 ч.1 ст. 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Пунктом 17 ч.1 ст. 4 КАС України визначено, що публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється не на будь-які трудові спори, а лише ті, які пов'язані з прийняттям громадян на публічну службу, її проходженням, звільненням з неї.
Разом з цим, при наданні спору статусу публічно-правового з приводу прийняття громадян на публічну службу, проходження, звільнення з публічної служби, необхідно встановити наявність таких підстав: 1) чи проходила особа конкурс на заняття вакантної посади; 2) чи складала така особа присягу посадової особи; 3) чи присвоювався їй ранг у межах відповідної категорії посад.
Базовим (загальним) законом, що регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, є Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу».
Такий висновок наведено в постанові Верховного Суду від 27.02.2019 у справі № 815/6096/17.
Крім того, в постанові від 19.05. 2022 у справі №640/4301/20 Верховний Суд вказав на те, що відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Спори з приводу прийняття громадянина на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби охоплюють весь спектр спорів, що виникають у відносинах публічної служби. Разом з цим, до цієї категорії не належать трудові спори: а) керівників та інших працівників державних і комунальних підприємств, установ та організацій; б) працівників, які працюють за трудовим договором у державних органах і органах місцевого самоврядування; в) працівників бюджетних установ та інше.
Тому під час визначення предметної юрисдикції справ слід виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Судом з'ясовано, що ОСОБА_3 претендував на зайняття посади державної служби, вимоги до кандидата на яку визначені Закону України «Про державну службу».
Згідно з ст. 21 Закону України «Про державну службу» вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу. Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом. Особа, яка вступає на посаду державної служби вперше, набуває статусу державного службовця з дня публічного складення нею Присяги державного службовця, а особа, яка призначається на посаду державної служби повторно, - з дня призначення на посаду.
Згідно з ч.1 ст. 36 Закону України «Про державну службу» особа, призначена на посаду державної служби вперше, публічно складає Присягу державного службовця.
Згідно з ст. 38 Закону України «Про державну службу» прийняття на державну службу, просування по службі державних службовців, вирішення інших питань, пов'язаних із службою, здійснюються з урахуванням категорій посад державної служби та рангів державних службовців як виду спеціальних звань, що їм присвоюються.
У разі зайняття посади державної служби - головний спеціаліст відділу правового представництва управління з питань правової роботи апарату Одеської районної державної адміністрації, на яку претендував позивач ОСОБА_3 , укладення трудового договору не передбачено.
Зайняття даної посади передбачає як проходження конкурсу, так і складення присяги держслужбовця, присвоєння рангу.
Лише на період дії правового режиму воєнного стану конкурсний відбір та перевірки, передбачені Законом "Про державну службу", згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану", не проводяться (мораторій).
Отже, даний спір є публічно-правовом спором з приводу прийняття на публічну службу. Відтак спір належить до юрисдикції адміністративних судів.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України суд закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. ст. 19, 255 ЦПК України, суд , -
Провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Одеської районної державної адміністрації про визнання незаконною відмови у прийнятті на роботу та зобов'язання вчинити дії - закрити.
Роз'яснити, що даний спір віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Ухвалу може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів із дня проголошення ухвали. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів із дня вручення ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 18.11.2022.
Суддя Ярема Х.С.