17 листопада 2022 рокуЛьвівСправа № 460/8546/22 пров. № А/857/13441/22
Восьмий апеляційний адміністративний суду складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Довгої О.І., Матковської З.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2022 року (ухвалене головуючим - суддею Поліщук О.В. у м. Рівне) у справі № 460/8546/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
Позивач звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення нарахування та виплати позивачу повної суми пенсії та зобов'язання відповідача здійснити з 02.10.2021 перерахунок та виплату пенсії з розрахунку: посадовий оклад 4400,00 грн + оклад за звання 2200,00 грн + надбавка за вислугу років 3300, 00 грн (50 % від суми посадового окладу та окладу за звання) + 18044, 10 грн (17824, 00 грн середній розмір фактичних виплат за аналогічною посадою відповідно до довідки Департаменту поліції охорони № 30 у відповідності до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 + 5 % доплати за науковий ступінь в сумі 220,00 грн) = 27944,10 грн : 65 % = 18163, 66 грн, а також здійснити нарахування та виплату позивачу індексації пенсії.
В обґрунтування позовних вимог вказувала на те, що з жовтня 2021 року вона перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розмір якої становить 65 % відповідних сум грошового забезпечення та обчислений пенсійним органом на рівні 6923, 70 грн на місяць. Позивач вважає, що пенсійний орган неправильно визначив місячний розмір її пенсійної виплати. Також позивач вказувала, що всупереч вимогам Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003, пенсійний орган не проводив індексацію її пенсії.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 15.08.2022 відмовлено в задоволенні адміністративного позову.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що у період з 01.09.2019 по 01.09.2021 р позивач була направлена на навчання до вищого навчального закладу, а не відряджена для роботи у ньому.
Наведене вище, на переконання суду першої інстанції, свідчить про те, що в даному випадку приписи абзаців восьмого - десятого пункту 7 Постанови № 393 не поширюють свою дію на позивача, а тому у відповідача відсутні правові підстави для врахування до грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії додаткових видів грошового забезпечення (доплати за науковий ступінь; премії) за 9 місяць (вересень) 2021 року в сумі 18044,10 грн на підставі довідки Департаменту поліції охорони Національної поліції України від 07 жовтня 2021 року № 3, як середній розмір фактичних виплат за аналогічною посадою.
За наведених обставин, суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 02.10.2021 перерахунок та виплату пенсії з розрахунку: посадовий оклад 4400, 00 грн + оклад за звання 2200, 00 грн + надбавка за вислугу років 3300, 00 грн (50 % від суми посадового окладу та окладу за звання) + 18044, 10 грн (17824, 00 грн середній розмір фактичних виплат за аналогічною посадою відповідно до довідки Департаменту поліції охорони № 30 у відповідності до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 + 5 % доплати за науковий ступінь в сумі 220,00 грн) = 27944,10 грн : 65 % = 18163,66 грн.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу індексації пенсії, то суд першої інстанції зазначив, що оскільки пенсія ОСОБА_1 була обчислена із розміру відповідних складових грошового забезпечення, а не із середнього заробітку, обчисленого відповідно до Закону № 1058, то вона не підлягала індексації з моменту призначення.
Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржила позивач, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позов.
Відповідач скористався своїм правом та подав відзив на апеляційну скаргу в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
15.11.2022 на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 про залишення частини позовних вимог без розгляду, а саме щодо зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації пенсії.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2022 задоволено заяву ОСОБА_1 про залишення частини позовних вимог без розгляду.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а рішення суду першої інстанції скасувати, з наступних підстав.
З матеріалів справи слідує, що згідно з наказом Департаменту поліції охорони Національної поліції України від 29.09.2021 № 209о/с «По особовому складу», підполковника поліції ОСОБА_1 , заступника начальника - начальника відділу закупівель управління логістики та матеріального забезпечення Департаменту поліції охорони звільнено зі служби в поліції за підпунктом 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію» з 01.10.2021. Станом на день звільнення стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років, вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні та вислуга років для призначення пенсії складає 25 років 01 місяць 18 днів.
В подальшому, Головне управління Національної поліції в Рівненській області скерувало до відповідача подання від 20.10.2021 № 36 про призначення пенсії ОСОБА_1 . До подання був долучений грошовий атестат від 07.10.2021 № 6, складений Департаментом поліції охорони Національної поліції України, згідно з яким підполковник поліції ОСОБА_1 мала: посадовий оклад - 4400, 00 грн; оклад за спеціальним званням - 2200, 00 грн; надбавку за стаж служби у розмірі 50 відсотків - 3300, 00 грн; 5 відсотків доплати за науковий ступінь - 220, 00 грн; 179 відсотків премії - 18114, 80 грн. Крім того, до подання була долучена довідка Департаменту поліції охорони Національної поліції України від 07.10.2021 № 30, у відповідності до якої середній розмір фактичних виплат за аналогічною посадою ОСОБА_1 за 9 місяць (вересень) 2021 року становив: доплата за науковий ступінь - 220, 00 грн; премія - 17824, 10 грн.
За наслідками розгляду подання Головного управління Національної поліції в Рівненській області відповідачем прийняте рішення про призначення позивачу пенсії за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 02.10.2021.
Згідно з протоколом за пенсійною справою - 1713008440 (НПУ) від 02.10.2021, розмір пенсії ОСОБА_1 обчислений з урахуванням 25 років вислуги на рівні 65 % відповідних сум грошового забезпечення, а саме основний розмір пенсії склав 6923, 70 грн та був обчислений з грошового забезпечення в сумі 10651, 84 грн, в тому числі: посадовий оклад - 4400,0 0 грн; оклад за військовим званням - 2200, 00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3300, 00 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 751, 84 грн.
08.11.2021 позивач звернулася до відповідача із заявою щодо надання інформації про те, чи призначена їй пенсія та на підставі яких норм чинного законодавства та нормативно-правових актів здійснювалося обчислення розміру пенсії.
Листом від 09.12.2021 за № 11709-11424/С-03/8-1700/21 відповідач повідомив позивача про те, що 20.10.2021 в головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області зареєстровано подання Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 20.10.2020 № 30 щодо призначення пенсії ОСОБА_1 . Матеріали подання опрацьовані в Головному управлінні і, з їх врахуванням, сформовано пенсійну справу № 1713008440. Відповідно з 02.10.2021 позивачу призначено пенсію за вислугу років на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, чинній на дату призначення. Пенсію обчислено відповідно до статей 12, 13, 14 вказаного Закону і її розмір, з врахуванням 25 років вислуги, як звільненій в запас підполковнику поліції, складає 65 % відповідних сум грошового забезпечення. Розмір заробітку (грошового забезпечення) для призначення пенсії позивачу визначений у відповідності до положень статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393. Згідно з грошовим атестатом № 6 та довідкою про додаткові види грошового забезпечення № 30 від 07.10.2021, виданими фінансовим підрозділом Департаменту поліції охорони, складовими грошового забезпечення позивача є: посадовий оклад - 4400, 00 грн; оклад за військовим званням - 2200, 00 грн; процентна надбавка за вислугу років (50 % від посадового окладу та окладу за військовим званням) - 3300, 00 грн; додаткові види грошового забезпечення за період з 01 по 30 вересня 2021 року - 17824, 10 грн. Однак, зважаючи на те, що довідки про додаткові види грошового забезпечення за період з 01.09.2019 по 31.08.2021 до матеріалів подання Головним управлінням Національної поліції не додані, то при обчислені розміру пенсії відповідачем враховано посадовий оклад, оклад за званням, надбавку за вислугу років на дату звільнення та додаткові види грошового забезпечення за вересень 2021 року, з врахуванням яких визначено 1/24 суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Грошове забезпечення для обчислення розміру пенсії позивача - 10651, 84 грн. Відповідно розмір пенсії з дати призначення (02.10.2021) - 6923, 70 грн.
27.01.2022 позивач звернулася до відповідача із заявою, у якій просила здійснити перерахунок і виплачувати пенсію в сумі 18022, 61 грн на місяць. Зокрема, у заяві, покликаючись на приписи пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, позивач наголосила, що вказана у довідці Департаменту поліції охорони від 07.10.2021 № 30 сума додаткових видів грошового забезпечення за вересень 2021 року не підлягає діленню на 24, а має бути врахована до грошового забезпечення для обчислення пенсії в повному обсязі, тобто в сумі 17824, 10 грн.
Докази розгляду відповідачем вказаної вище заяви позивача, вручення останньому відповіді на таку заяву в матеріалах справи відсутні.
Позивач, не погоджуючись з місячним розміром призначеної їй пенсії та вважаючи бездіяльність відповідача щодо належного обчислення її пенсії протиправною, звернулася до суду з відповідними позовними вимогами.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580).
Статтею 102 Закону № 580 визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В свою чергу, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ст. 1-1 Закону № 2262 (тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно пункту «б» статті 1-2 Закону № 2262, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
За змістом ч. 1 ст. 2 Закону № 2262, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Відповідно до пункту «а» ч. 1 ст. 12 Закону № 2262, пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 звільнена зі служби в поліції на підставі наказу Департаменту поліції охорони Національної поліції України від 29.09.2021 № 209о/с «По особовому складу» з посади заступника начальника - начальника відділу закупівель управління логістики та матеріального забезпечення Департаменту поліції охорони.
Згідно з вказаним вище наказом та поданням про призначення пенсії щодо позивача від 20.10.2021 № 36, вислуга років останньої станом на 01.10.2021 складає 25 років 01 місяць 18 днів в календарному обчисленні, у пільговому обчисленні - немає.
Відтак враховуючи, що позивач на час звільнення проходила службу у Національній поліції Україні та мала вислугу років більше 25 років, вона набула право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, на переконання апелянта, що відповідач не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для нарахування або перерахунку пенсій, оскільки процедуру організації в МВС України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліцій України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом № 2262-ХІІ, визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затверджена наказом МВС України від 17.09.2018 № 760, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 за № 1152/32604 (далі - Інструкція № 760).
У п. 3 Розділу ІІІ інструкції «Про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 передбачено, що:
підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України:
1) обчислюють вислугу років га за погреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років) (додаток 3).
До розрахунку вислуги років додаються такі документи:
витяги з наказів про звільнення зі служби (роботи) та/або виключення з особового (облікового) складу у зв'язку зі смертю із зазначенням вислуги років;
копія послужного списку (за потреби - додаткові відомості з особової справи) особи, яка набула право на пенсію (померлого годувальника);
копія військового квитка або довідка військового комісаріату про період проходження військової служби (за наявності);
копія трудової книжки та/або документи, які підтверджують страховий стаж (стаж роботи);
2) ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років;
3) надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію.
У п. 4 Розділу ІІІ Інструкції «Про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 передбачено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС. закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: грошовий атестат; довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).
В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті 1 цього пункту, подається до уповноваженого структурного підрозділу.
Відповідно до п. 16 постанови Правління пенсійного фонду України від 30.07.2007 № 3-1 Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - постанова), при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії:
перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів;
перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявленні розходження.
Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до п. 17 Постанови не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Згідно п. 18 Постанови рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Відповідно до п. 19 Постанови після прийняття розпорядження орган, що призначає пенсії, оформляє пенсійний лист згідно з Інструкцією з виплати пенсій особам, звільненим з військової служби та деяким іншим особам установами ВАТ «Ощадбанк», затвердженою постановою правління ВАТ «Ощадбанк» від 28.12.2006 № 129.
Відповідно до п. 21 Постанови заява про призначення пенсії з усіма поданими документами та рішенням про призначення пенсії зберігаються в окремій пенсійній справі на кожного пенсіонера.
Пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання пенсіонера.
Згідно п. 22 Постанови документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом, що призначає пенсії, відповідно до Порядку обліку, зберігання, оформлення та видачі пенсійних посвідчень в Пенсійному фонді України та його органах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду від 25.03.2004 № 4-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 06.04.2004 за № 427/9026.
Відтак, до функцій органів Пенсійного фонду України належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, у даному випадку Департаментом поліції охорони.
Крім цього, в постанові Верховного Суду України від 16.02.2022 у справі № 200/7786/19-а Велика Палата Верховного Суду вважає обґрунтованим висновок судів попередніх інстанцій про те, що органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій; до їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій; розмір складових і грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, яким не являється орган Пенсійного фонду.
Водночас Велика Палата Верховного Суду зауважує, що орган ПФУ має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не наділений.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів поділяє доводи апелянта про те, що відповідач не діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і допустив протиправну бездіяльність, що виразилась у не проведенні та виплати позивачу повної суми пенсії з 02.10.2021 перерахунок та виплату пенсії з розрахунку: посадовий оклад 4400,00 грн + оклад за звання 2200,00 грн + надбавка за вислугу років 3300, 00 грн (50 % від суми посадового окладу та окладу за звання) + 18044, 10 грн (17824, 00 грн середній розмір фактичних виплат за аналогічною посадою відповідно до довідки Департаменту поліції охорони № 30 у відповідності до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 + 5 % доплати за науковий ступінь в сумі 220,00 грн) = 27944,10 грн : 65 % = 18163, 66 грн.
Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Таким чином, висновки суду першої інстанції, щодо відмови в задоволенні позову ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм матеріального права та не відповідають встановленим обставинам справи.
Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваного рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2022 року у справі № 460/8546/22 скасувати в частині відмови в задоволенні позову про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо непроведення нарахування та виплати ОСОБА_1 повної суми пенсії та зобов'язання вчинити дії і в цій частині прийняти нове рішення про задоволення вимог.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо непроведення нарахування та виплати ОСОБА_1 повної суми пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 02 жовтня 2021 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з включенням посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, доплати за науковий ступінь в розмірі 18163 грн 66 коп. щомісячно з врахування висновків суду.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає. Крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя С. М. Кузьмич
судді О. І. Довга
З. М. Матковська