Рішення від 17.11.2022 по справі 640/13606/22

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2022 року м. Київ №640/13606/22

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доЛубенської районної державної адміністрації Полтавської області

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області, в якому просила суд, з урахуванням уточнень:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у вигляді перенаправлення листа з заявою позивача до Гребінківської міської ради;

- зобов'язати відповідача надіслати ОСОБА_1 рішення про присвоєння адреси зміни району та паперовий витяг з реєстру будівельної діяльності щодо інформації про присвоєння адреси Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва за адресою: АДРЕСА_1 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказувала на протиправність дій відповідача щодо неналежного розгляду та опрацювання її звернення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 вересня 2022 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник Лубенської районної військової адміністрації, яка на час військового стану в Україні виконує обов'язки Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області, надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог виходячи з того, що ОСОБА_1 взагалі не є суб'єктом звернення про присвоєння адреси об'єкта нерухомого майна, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки в останньої відсутнє право власності, зареєстроване належним чином, на зазначений об'єкт.

Крім цього, представник Лубенської районної військової адміністрації звертав увагу суду на той факт, що Лубенська районна військова/державна адміністрація не є суб'єктом надання послуги присвоєння, зміни адреси об'єктам нерухомості, розташованих на території, на яку розповсюджується повноваження міської ради.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 29 червня 2022 року на електронну пошту Лубенської районної військової адміністрації позивачкою направлено заяву «Про присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна» з проханням «видати наказ про присвоєння та надіслати витяг з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про присвоєння адрес Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва за адресою: АДРЕСА_1 ». Додатками до заяви позивачка надала копії паспорту, РНОКПП, листа апарату ВРУ та інформаційної довідки БТІ.

Однак відповідачем зазначений лист був перенаправлений до Гребінківської міської ради як до органу, уповноваженого на розгляд піднятого у листі питання, про що позивачку повідомлено листом від 07 липня 2022 року.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам Окружний адміністративний суд міста Києва виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Частиною першою статті 26-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон) визначено, що документи для отримання адміністративних та інших визначених цим Законом послуг у сфері будівництва подаються до суб'єкта надання відповідної послуги.

Відповідно до пункту 9 частини другої статті 26-1 Закону документи для присвоєння, зміни, коригування, анулювання адреси об'єкта нерухомого майна подаються виключно в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронним кабінетом, користувачами якої є суб'єкт звернення та суб'єкт надання відповідної послуги.

Порядком ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 року №681 визначено:

електронні документи - документи, створені, внесені або подані в електронній формі користувачами електронної системи до електронної системи під час надання/отримання адміністративних послуг та інших послуг у сфері будівництва, передбачених цим Порядком, здійснення заходів щодо архітектурно-будівельного контролю та нагляду з накладенням на них кваліфікованого електронного підпису та/або печатки;

користувач електронного кабінету - державний орган, орган місцевого самоврядування, інша юридична або фізична особа, якій відповідно до цього Порядку надається доступ до електронної системи та яка пройшла процедуру електронної ідентифікації/автентифікації;

користувач електронної системи - користувач електронного кабінету, який користується інформацією електронної системи через портал електронної системи;

Як наголосив відповідач, офіційна електронна пошта Лубенської районної військової/державної адміністрації не є електронним кабінетом чи іншою державною інформаційною системою, інтегрованою з електронним кабінетом у сфері будівництва.

Лубенська районна військова/державна адміністрація не є суб'єктом надання послуги присвоєння, зміни адреси об'єкту нерухомості, розташованих на території, на яку розповсюджується повноваження міської ради.

Відповідно до частини п'ятої статті 26-3 Закону адреса присвоюється, змінюється, коригується, анулюється:

виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради;

місцевою державною адміністрацією - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку не поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради, а також у разі неприйняття органом з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адреси у строк, визначений цією статтею.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року №721-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Полтавської області» затверджено території територіальних громад Полтавської області. До складу Гребінківської територіальної громади Полтавської області ввійшли: Гребінківська, Мар'янівська, Слободо-Петрівська, Березівська. Григорівська, Короваївська, Кулажинська, Майорщинська, Наталівська, Овсюківська, Олександрівська, Почаївська, Рудківська, Сербинівська, Стукалівська, Тарасівська, Тополівська територіальні громади.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами є сільські, селищні, міські ради.

Статтею 11 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Повноваження Гребінківської міської ради, як органу місцевого самоврядування, та її виконавчих органів розповсюджуються на всю територію Гребінківської територіальної громади Полтавської області, яка включає, в тому числі місто Гребінка Полтавської області.

Враховуючи зазначене присвоєння, зміна, коригування, анулювання адреси об'єкта нерухомості в місті Гребінка Полтавської області є повноваженнями виконавчих органів Гребінківської міської ради Полтавської області.

Враховуючи вищезазначені положення законодавства позивачка звернулась до неналежного органу на присвоєння адреси об'єкта нерухомого майна, що знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження Гребінківської міської ради; не дотрималась способу подання заяви про присвоєння адреси об'єкта нерухомого майна та надала неповний перелік документів (документи, що підтверджують право власності відсутні), визначених законодавством для присвоєння, зміни, коригування, анулювання адреси об'єкта нерухомого майна. Дані доводи відповідача позивачем не спростовані належними та допустимими доказами.

Відтак, рішення про відмову присвоєння адреси об'єкту нерухомості у визначеному законом порядку Лубенською районною військовою/державною адміністрацією не приймалось, оскільки заява позивачки про присвоєння адреси була подана як звернення у розумінні Закону України «Про звернення громадян».

Вимога позивачки визнати протиправними дії відповідача щодо визнання протиправними дій, які полягають у скеруванні листа до Гребінківської міської ради є безпідставними та не обґрунтованими з огляду на наведені вище аргументи.

Крім того, Лубенський район у Полтавській області (з адміністративним центром у місті Лубни) у складі територій Гребінківської міської, Лубенської міської, Новооржицької селищної, Оржицької селищної, Пирятинської міської, Хорольської міської, Чорнухинської селищної територіальних громад утворено постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» 17 липня 2020 року № 807-ІХ.

Відповідно до частини одинадцятої статті 26-3 Закону підставами для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта є, зокрема, зміна в адміністративно-територіальному устрої (у тому числі зміна назви області, району, населеного пункту). Рішення про зміну назви адміністративно-територіальної одиниці, вулиці або назви гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта є одночасно рішенням про зміну адреси.

Відповідно, як зауважено відповідачем, Лубенською районною військовою адміністрацією не приймалось рішення про зміну адреси щодо зміни назви Гребінківський район на Лубенський, і така інформація взагалі відсутня.

Постанова Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» 17 липня 2020 року № 807-ІХ є підставою для зміни назви адреси.

Отже, вимога про направлення Лубенською районною військовою адміністрацією позивачці загальнодоступного рішення про зміну адреси безпідставна.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На переконання суду відповідач довів правомірність своїх дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

В силу статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко