Рішення від 17.11.2022 по справі 620/6748/22

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2022 року Чернігів Справа № 620/6748/22

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров'я України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства охорони здоров'я України, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду скарги позивача протиправною;

- визнати порушення прав позивача з боку відповідача щодо порушення строків розгляду звернення;

- зобов'язати відповідача розглянути подану скаргу від 30.07.2022 (№КО-14354000) у відповідності до вимог ч.2 ст.16, ст.19, ст.20 Закону України «Про звернення громадян» та надати відповідь за підписом керівника відповідача у строк визначений законом.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в порушення статей 16, 19, 20 Закону України «Про звернення громадян» відповідачем не надано відповіді на його скаргу від 30.07.2022.

Суд ухвалою від 29.09.2022 відкрив провадження у справі, призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача протягом встановленого судом строку відзив на позов не подав.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

ОСОБА_1 30.07.2022 звернувся на гарячу лінію Міністерства охорони здоров'я України зі скаргою (№КО-14354000), суть якої було викладено у документі, який додано до зазначеної скарги. Також було додано посвідчення інваліда війни (а.с.7, 9).

Відповідь на зазначену скаргу позивачу не надано, як і не надано суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Частиною 1 ст.1 Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР «Про звернення громадян» (далі - Закон) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до ч.4 ст.7 Закону забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Відповідно до ст.16 Закону скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду. Скарги Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, установ, організацій і підприємств особисто.

Статтею 18 Закону визначено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, серед іншого, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

В свою чергу, положення ст.19 Закону визначають, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам.

Згідно з ч.1 ст.20 Закону звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Суд вказує, що в межах розгляду заявлених позовних вимог, зважаючи на подану позивачем скаргу, у матеріалах справи відсутні докази надання відповіді з розгляду вказаної скарги у межах терміну, встановленого Законом України «Про звернення громадян». Тобто відповідачем протиправно не розглянуто скаргу позивача від 30.07.2022 у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян».

Таким чином суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог. При цьому, позовні вимоги про визнання порушення прав позивача з боку відповідача щодо порушення строків розгляду звернення охоплюються вимогами про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду скарги позивача протиправною, та окремого окреслення рішенням суду не потребують.

Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до абзацу 9 ч.1 ст.371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених п.1, 5 ч.1 ст.263, п.1 - 4 ч.1 ст.283 цього Кодексу.

Пунктом 1 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

Відтак рішення суду в частині зобов'язання розглянути скаргу позивача від 30.07.2022 у відповідності до Закону України «Про звернення громадян» та надати на неї відповідь за підписом керівника у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян» підлягає негайному виконанню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, у відповідності до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує, що позивач звільнений від сплати судового збору за подання позову, доказів понесення ним інших судових витрат суду не надано, тому судові витрати, що підлягають відшкодуванню, відсутні.

Керуючись статтями 139, 227, 241-246, 250, 263, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров'я України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров'я України щодо розгляду скарги ОСОБА_1 від 30.07.2022 №КО-14354000.

Зобов'язати Міністерство охорони здоров'я України розглянути подану ОСОБА_1 скаргу від 30.07.2022 №КО-14354000 у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян» та надати відповідь за підписом керівника Міністерства охорони здоров'я України у строк визначений законом.

Звернути до негайного виконання рішення суду в частині зобов'язання Міністерства охорони здоров'я України розглянути подану ОСОБА_1 скаргу від 30.07.2022 №КО-14354000 у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян» та надати відповідь за підписом керівника Міністерства охорони здоров'я України у строк визначений законом.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Міністерство охорони здоров'я України (вул. Грушевського, 7, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00012925).

Повний текст рішення виготовлено 17 листопада 2022 року.

Суддя Л.О. Житняк