15 листопада 2022 року Чернігів Справа № 620/4966/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
провизнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач, ГУПФУ у Чернігівській області), в якому просить:
- визнати протиправними дії Відповідача стосовно розрахунку щомісячної пенсії та суми боргу за період з 07.10.2009 по 31.10.2021 у спосіб не передбаченим чинним законодавством на дату нарахування до виплати 12.2021 року та бездіяльність відповідача, який усунувся від розрахунку щомісячної пенсії та суми боргу за період з 07.10.2009 по 31.10.2021 у спосіб передбачений чинним законодавством на дату нарахування до виплати 12.2021 року.
- зобов'язати Відповідача здійснити розрахунок та виплату суми щомісячної пенсії та суми боргу за період з 07.10.2009 по 31.10.2021 на 12.2021 рік відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 № 124 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01.04.2020 № 251 стосовно доплати особам, яким виповнилося 80 років та відповідно до ст. 28 ч. 1 абз. 2 Закону 1058- IV стосовно доплати за 15 років понаднормового стажу, за мінусом виплачених сум.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 02.11.2021 Відповідач повідомив, що нарахована пенсія за період з 07.10.2009 по 31.10.2021 за рішенням суду складає 15306,15 грн. До листа відповідач надав Розрахунок стажу, Розрахунок заробітку для обчислення та протокол розрахунку № 254150012017 від 13.08.2020 про нарахування виплати пенсії з 08.11.2018. Із протоколу розрахунку від 13.08.2020 вбачається, що пенсія позивачки в місяць становила 2323 гривень, зважаючи на що сума пенсії за період з 07.10.2009 по 31.10.2021 ніяк не могла вийти 15306,06 грн, так як 2323 гривень * 144 = 334512 гривень. Звернувшись до відповідача, ГУПФУ в Чернігівській області надіслав Розрахунок нарахованої суми пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 у справі № 620/391/20 № 250/04-16 від 20.01.2022. Із вказаного Розрахунку слідує, що розмір нарахованої пенсії за кожний місяць періода з 07.10.2009 по 31.10.2021 складає 685,50 гривен в місяць, що значно менше ніж нараховано в Протоколі - розрахунку від 13.08.2020 року; розмір пенсії позивачці призначений в твердому розмірі та не змінюються, не дивлячись на масові перерахунки пенсії. Такі дії відповідача ОСОБА_1 вважає протиправними та такими, що порушують її права на пенсійне забезпечення. Пенсія Позивачки повинна бути нарахована та виплачена у розмірі, визначеному відповідно до діючого законодавства на дату нарахування її до виплати, у тому числі з урахуванням діючих норм стосовно індексації пенсії.
Відповідач у встановлений судом строк надіслав відзив на позов в якому позовні вимоги не визнав, в їх задоволенні просив відмовити в повному обсязі та зазначив, що в рішенні суду у справі № 620/391/20 відсутні зобов'язання здійснити перерахунок пенсії Позивачу відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 № 124 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01.04.2020 № 251 стосовно доплати особам, яким виповнилося 80 років та відповідно до ст.28 ч. 1 абз.2 Закону 1058- IV стосовно доплати за 15 років понаднормового стажу.
Окрім того, відповідач зазначив, що позивач звертаючись до суду фактично не погоджується зі способом виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду у справі № 620/391/20.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.08.2022 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 16.08.2022 позовна заява залишена без руху.
Ухвалою суду від 28.09.2022 розгляд справи продовжено.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по досягненні пенсійного віку та наявності 39 років страхового стажу, була призначена пенсія за віком, яка виплачувалась їй до виїзду за кордон.
24.09.2008 ОСОБА_1 виїхала з України на постійне місце проживання до Ізраїлю.
08.11.2018 позивач звернулася до відповідача з проханням поновити їй виплату пенсії з 07.10.2009.
У зв'язку з відмовою в такій виплаті пенсії позивач звернулась до суду та рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.07.2019 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019 рішення суду першої інстанції скасовано та, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про поновлення виплати пенсії від 30.11.2017, з урахуванням наданих 20.12.2018 документів.
На виконання зазначеного рішення, Відповідачем було повторно розглянуто заяву від 30.11.2017 з урахуванням наданих 20.12.2018 документів та протоколом від 13.12.2019 відмовлено в поновленні пенсії за віком на Україні у зв'язку з постійним місцем проживання в Державі Ізраїль.
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернулась до суду та рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.05.2020, з урахуванням ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.06.2020 про виправлення описки, позов задоволено частково, внаслідок чого:
- визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо непоновлення пенсії позивачці та скасовано рішення, викладене у листі від 20.12.2019 про відмову у поновленні пенсії;
- зобов'язано відповідача провести поновлення та виплату пенсії за віком позивачці з дати звернення з її одночасним перерахунком відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- у задоволенні решти вимог відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.08.2021, апеляційну скаргу позивачки задоволено частково, внаслідок чого:
- рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.05.2020 - змінено у мотивувальній частині та викладено абзац другий його резолютивної частини у наступній редакції:
«Зобов'язати відповідача провести поновлення виплати позивачці пенсії з 07.10.2009 відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з компенсацією втрати частини доходів.»;
- в іншій частині рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.05.2020 - залишено без змін.
На виконання вказаного судового рішення відповідач провів поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 .
Так, з огляду на матеріали справи, нарахована пенсія за період з 07.10.2009 по 31.10.2021 за рішенням суду складає 15306,15 грн. За матеріалами пенсійної справи страховий стаж становить 35 років 11 місяців 26 днів. Коефіцієнт страхового стажу становить 0,43100 з урахуванням оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. Для розрахунку пенсії врахована заробітна плата за період з 01.01.1987 по 31.12.1991, яка визначена з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні за 2007 рік і складає 1401,16 грн. (928,81 грн х 1,50855 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). З 07.10.2009 розмір пенсії становить 685,50 грн, а саме: 603,90 грн - розмір пенсії за віком (1401, 16 грн. х 0,43100); 81,60 грн - доплата за понаднормовий стаж (за 15 років).
Не погоджуючись із таким перерахунком пенсії позивач звернулась до суду за захистом свої прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV) встановлено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону №1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Частина 3 ст. 4 Закону №1058-IV встановлює, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до ст. 5 Закону №1058-IV встановлено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами встановленими в ст. 7 Закону №1058-IV, а саме:
- законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
- рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат;
- солідарності та субсидування в солідарній системі;
- державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом.
Водночас, статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017-ІІІ (далі - Закон № 2017-ІІІ) визначено, що законами України встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - «Закон № 1282-ХІІ»).
Згідно зі статтею 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України це механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону № 1282-ХІІ Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Підвищення пенсій відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється на підставі ч. 2 або ч.3 ст. 42 Закону №1058-IV.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VIII від 03.10.2017) встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01.04.2020 № 251 встановлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" від 20.02.2019 № 124, установлено:
- у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком, затвердженим цією Постановою, проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11 згідно з Постановою КМ № 127 від 22.02.2021.
- з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком, затвердженим цією Постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 згідно з Постановою КМ № 118 від 16.02.2022.
Водночас, з огляду на наявні в матеріалах справи розрахунки пенсії ОСОБА_1 відповідач за період з 07.10.2009 - 31.10.2021 нарахував пенсію останній на момент такої виплати у грудні 2021 року в сумі 685,00 гривень на місяць, що не відповідає положенням вищевказаного законодавства.
Суд погоджується із твердженнями позивача, що на підставі принципу рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат, передбаченого статтею 7 Закону №1058-IV, положення діючого законодавства, стосовно поновлення пенсії, її розміру та проведення перерахунків, мають діяти на позивачку, яка проживає за кордоном, точно так же як вони діють по відношенню до застрахованих осіб проживаючих в Україні. Чинне законодавство України не містить виключень, стосовно місця проживання громадянина.
Суд зазначає, що дійсно чинне законодавство не містить норм, в яких встановлено, що пенсія поновлюється в розмірі визначеному на дату припинення її виплати, водночас це також не означає, що поновлення виплати пенсії проводиться за нормами, чинними на дату такого поновлення, оскільки за період такої невиплати (в даному випадку з 2009 по грудень 2021 року) зміна розміру пенсії відбувалась поступово, з урахуванням чинного на час такого перерахунку законодавства. Натомість, у разі задоволення вимог позивача про перерахунок її пенсії, що мала виплачуватись у 2009 році за нормами чинними у 2021 році, розмір такої пенсії буде значно вищим, а ніж розмір отримуваної пенсії громадянами України, виплата пенсії яким не припинялась, що, в свою чергу також призведе до дискримінації таких пенсіонерів.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що відповідач протиправно здійснив поновлення виплати пенсії позивачу в розмірі, визначеному на дату припинення виплати пенсії без її подальшого перерахунку за нормами чинного, на час настання такого права, пенсійного законодавства.
Положення ч.1 ст. 9 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на викладене вище, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області стосовно розрахунку щомісячної пенсії та суми боргу ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 по 31.10.2021 в розмірі, визначеному на дату припинення виплати пенсії без її подальшого перерахунку за нормами чинного, на час настання такого права, пенсійного законодавства.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату суми щомісячної пенсії та суми боргу за період з 07.10.2009 по 31.10.2021 відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 № 124 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01.04.2020 № 251 стосовно доплати особам, яким виповнилося 80 років та відповідно до ст. 28 ч. 1 абз. 2 Закону 1058- IV стосовно доплати за 15 років понаднормового стажу, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 792,40 грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940.
Дата складення повного рішення суду - 15.11.2022.
Суддя Ю. О. Скалозуб