17 листопада 2022 року м. Київ 320/5929/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про становлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити
певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ у Київській області), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 1339/С-1 від 04.10.2019 Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, щодо відмови у перерахунку та виплаті позивачу основної пенсії по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, починаючи з 25.04.2019;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести ОСОБА_1 з 25.04.2019 перерахунок та виплачувати пенсії по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року без застосування формули, яка визначена пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210, з урахуванням мінімальної заробітної плати встановленої Законом № 2629-VІІІ від 23.11.2018 (4173*5=20856) без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексу інфляції, врахувавши раніше виплачені суми;
- у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводити перерахунок та виплату призначеної пенсії, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного (наступного) року без застосування формули та без обмеження її максимальним розміром.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 27.07.2020 вказаний позов задоволено частково.
Визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 04.10.2019 № 1339/С-01, щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 основної пенсії по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, починаючи з 25.04.2019.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548; місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) провести ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 25.04.2019 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року без застосування формули, яка визначена пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210, з урахуванням мінімальної заробітної плати встановленої Законом № 2629-VІІІ від 23.11.2018 (4173*5=20856) без обмеження її максимальним розміром, врахувавши раніше виплачені суми.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - повернуто апелянту.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 суд відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 320/5929/19.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 суд відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.07.2022 заяву ОСОБА_1 про визнання протиправним рішення, дій чи бездіяльності вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду повернуто заявнику.
02.11.2022 на адресу суду надійшла заява представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, відповідно до змісту якої позивач просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.07.2020 року в адміністративній справі №320/5929/19 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України Київської області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування вказаної заяви представник позивача зазначив, що рішення суду у справі №320/5929/19 набрало законної сили, проте відповідачем не виконується вказане рішення суду всупереч приписам статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема не виплачується пенсія у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.
Також заявник зазначив, що 03 листопада 2021 року за заявою ОСОБА_1 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області ЦМУ МЮ (м. Київ) відкрито виконавче провадження ВП №67344369. Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області ЦМУ МЮ (м. Київ) від 10.02.2022 за невиконання вказаного рішення суду на боржника накладено штраф у розмірі 5100 грн. Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області ЦМУ МЮ (м. Київ) від 17.06.2022 за невиконання вказаного рішення суду на боржника накладено штраф у розмірі 10 200 грн. 17 червня 2022 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області ЦМУ МЮ (м. Київ) до Головного управління Національної Поліції в Київській області направлено повідомлення про притягнення до відповідальності службових осіб ГУ ПФУ у Київській області.
Додатково представник позивача зазначив, що в мотивувальній частині рішення суду зазначено, що при здійсненні відповідних нарахувань та виплати пенсії позивачу необхідно враховувати розмір мінімальної заробітної плати встановленої законом на 01 січня відповідного року, шляхом множення цієї суми на 5.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 №2629-УІІІ встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2019 складає 4173,00 грн.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 №294-ІХ встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2020 складає 4723,00 грн.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 №1082-ІХ встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2021 складає 6000,00 грн.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 №1928-ІХ встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2022 складає 6500,00 грн.
Отже, враховуючи зазначене, на виконання рішення у даній справі основний розмір пенсії позивача на один місяць у 2019 році має складати - 20865,00 грн, у 2020 році має складати - 23615,00 грн, у 2021 році має складати - 30000,00 грн, у 2022 році має складати - 32500,00 грн. оскільки в рішенні чітко визначено, що перерахунок та виплата пенсії позивачу повинні здійснюватись без застосування формули, визначеної пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 №1210, та без обмеження її максимальним розміром.
Однак, незважаючи на вище викладене, ГУ ПФУ у Київській області нарахування та виплата пенсії здійснюється по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків на підставі ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто з застосуванням формули визначеної пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 №1210 та не змінюється з урахуванням мінімальної заробітної плати встановленої законом на 01 січня відповідного року.
А саме, відповідно до рішення ГУ ПФУ в Київській області від 24.12.2020, яке отримано 07.09.2022, та листа ГУ ПФУ у Київській області від 08.09.2022 №1000-0202- 8/87863 розмір пенсії ОСОБА_1 вираховується виходячи з мінімальної заробітної плати 20856,00 грн на 01.03.2021 та проценту втрати працездатності - 80%, а отже, розмір пенсії ОСОБА_1 на виконання судового рішення, обрахований не з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. З ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а з середньомісячного заробітку в порядку, визначеному п. 9-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що прямо суперечить резолютивній та мотивувальній частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.07.2020 у справі №320/5929/19.
Таким чином ГУ ПФУ в Київській області рішення Київського окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року по справі № 320/5929/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії не виконане.
З огляду на викладене, судом встановлено, що рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.07.2020 у справі № 320/5929/19 не виконано відповідачем.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб.
Відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У Рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту З, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 07 травня 2002 року у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як складова частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п.40).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність встановити судовий контроль за виконанням Головним управлінням ПФУ у Київській області рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.07.2020 у справі №320/5929/19 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у місячний строк після набрання законної сили даною ухвалою подати до суду звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.07.2020 по справі № 320/5929/19.
Відтак, враховуючи усі викладені обставини, суд дійшов висновку про задоволення заяви представника позивача щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення у справі № 320/5929/19.
Керуючись статтями 243, 248, 382 КАС України, суд
Заяву представника ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення - задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Київського окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року у справі № 320/5929/19.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області у місячний строк після набрання законної сили даною ухвалою подати до суду звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.07.2020 по справі № 320/5929/19.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Панова Г. В.