Рішення від 17.11.2022 по справі 300/5629/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" листопада 2022 р. справа № 300/5629/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап'юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за ОСОБА_1 до Олешівської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

30.09.2021 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Олешівської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення за № 09-07/2011 від 15.07.2021.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.10.2021 вказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення її недоліків, які позивач у строк встановлений судом усунув.

25.10.2021 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Заявлені позовні вимоги позивача, обґрунтовані тим, що відповідач протиправно, в порушення норм Земельного кодексу України, оскаржуваними рішенням відмовив у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території урочища «Гори Грушецькі» села Олеша Олешівської територіальної громади. Таку відмову відповідач мотивує тим, що бажана в отримання позивачем земельна ділянка включена в списки земельних ділянок, що підлягають продажу права оренди на земельних торгах (аукціоні) земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності. Вважає рішення відповідача за № 09-07/2011 від 15.07.2021 протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач направив суду відзив на позовну заяву із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням у ньому на відповідні норми права та твердження. Просив в задоволенні позову відмовити з тих підстав, що бажана в отримання позивачем земельна ділянка на території урочища «Гори Грушецькі» села Олеша Олешівської територіальної громади включена в перелік земельних ділянок, які виставляються на земельні торги, і відповідно до Земельного кодексу України не може наділятись у власність для ведення особистого селянського господарства. Крім того, сесією Олешівської територіальної громади було прийнято рішення та встановлено норму 1 га - для ведення особистого селянського господарства та 0, 25 га для обслуговування жилого будинку на один погосподарський двір. Сім'я позивача має у власності 1 га для ведення особистого селянського господарства та 0, 25 га для обслуговування жилого будинку.

Клопотання позивача про вжиття заходів для притягнення до відповідальності відповідача за надання підроблених документів та винесення окремої ухвали, суд залишив без розгляду, оскільки фактичні дані, які можуть вказувати на наявність ознак підробки документів чи порушення закону виявив представник позивача, а не суд під час розгляду справи із засобів, які не належать до матеріалів справи чи доказів у ній. Про такі відомості суд повідомив представник позивача, який не обмежений в праві звернення до органів досудового розслідування чи прокурора. Підстави для вирішення питання постановлення окремої ухвали, в порядку статті 249 Кодекс адміністративного судочинства України, відсутні.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

07.04.2021 ОСОБА_1 як фізична особа та член Фермерського господарства «Кузьмин-Агро» звернувся до Олешівської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області із заявою та відповідними документами про надання йому дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території урочища «Гори Грушецькі» села Олеша Олешівської територіальної громади.

Рішенням п'ятої сесії восьмого демократичного скликання Олешівської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області «Про розгляд заяви» за № 26-05/2021 від 27.07.2021 відкладено розгляд заяви члена ФГ «Кузьмин-Агро» ОСОБА_1 «Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території урочища «Гори Грушецькі» села Олеша Олешівської територіальної громади» до вияснення додаткових обставин.

15.07.2021, рішенням сьомої сесії восьмого демократичного скликання Олешівської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області «Про розгляд заяви» за № 09-07/2021 відмовлено ОСОБА_1 у наданні йому дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території урочища «Гори Грушецькі» села Олеша Олешівської територіальної громади» у зв'язку з тим, що дана земельна ділянка включена у списки земельних ділянок, що підлягають продажу права оренди на земельних торгах (аукціоні) земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності.

Позивач, вважаючи протиправною відмову у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території урочища «Гори Грушецькі» села Олеша Олешівської територіальної громади, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Згідно з пунктом «б» частини 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до частини 7 статті 118 даного Кодексу відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно з статтею 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії.

Відповідно до статті 19 даного Кодексу землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (частина 1).

Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі (частина 2).

Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим (частина 3).

Згідно з статтею 20 Земельного кодексу України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення (частина 1).

Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо: земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу; земельних ділянок приватної власності - їх власниками (частина 2).

Згідно з частиною 2 статті 22 цього ж Кодексу до земель сільськогосподарського призначення належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).

Відповідно до статті 127 Земельного кодексу України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або передають їх у користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом (частина 1).

Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюються на конкурентних засадах (на земельних торгах) у формі електронного аукціону у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу (частина 2).

Згідно з частиною 1 статті 135 Земельного кодексу України порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов'язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюються: продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, передача їх у користування за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування; продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення всіх форм власності.

Частиною 5 статті 136 Земельного кодексу України встановлено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.

Рішенням третьої сесії восьмого демократичного скликання Олешівської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області «Про надання дозволу для продажу права оренди на земельних торгах (аукціоні) земельних ділянок» за № 06-03/2021, за результатами розгляду пропозиції землевпорядника сільської ради ОСОБА_2 «Про надання дозволу для продажу права оренди на земельних торгах (аукціоні) земельних ділянок із земель запасу сільської ради (рілля)», включено в перелік для продажу права оренди на земельних торгах (аукціоні), серед іншої, земельну ділянку орієнтовною площею 2 га із земель запасу сільської ради (рілля), що знаходиться в селі Олеша, урочище «Гори Грушецькі» Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

Цим рішенням вирішено надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки, призначеної для продажу права оренди на торгах (аукціоні) із земель запасу сільської ради (рілля), проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подати на розгляду сесії сільської ради, заключити угоду, та доручити сільському голові укласти договір із Товарною біржою «Західна-Універсальна» - виконавцем земельних торгів про підготовку лоту для організації і проведення земельних торгів у формі аукціону.

Вказане рішення є чинним, а у суду відсутні відомості про його оскарження в порядку, встановленому законом.

Враховуючи встановлені фактичні обставини справи, позивач звернувся до відповідача із заявою від 07.04.2021 про надання йому дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території урочища «Гори Грушецькі» села Олеша Олешівської територіальної громади після прийняття Олешівською сільською радою рішення «Про надання дозволу для продажу права оренди на земельних торгах (аукціоні) земельних ділянок» за № 06-03/2021 від 04.03.2021 та включення в перелік для продажу права оренди на земельних торгах (аукціоні) земельної ділянки орієнтовною площею 2 га із земель запасу сільської ради (рілля), що знаходиться в селі Олеша, урочище «Гори Грушецькі» та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки, призначеної для продажу права оренди на торгах (аукціоні) із земель запасу сільської ради (рілля).

Як наслідок, бажана в отримання позивачем земельна ділянка, на момент його звернення із заявою, вже була включена в перелік для продажу права оренди на земельних торгах (аукціоні) та щодо якої надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки, призначеної для продажу права оренди на торгах (аукціоні) із земель запасу сільської ради (рілля).

Оскільки частиною 5 статті 136 Земельного кодексу України встановлено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів, то відповідач правомірно відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території урочища «Гори Грушецькі» села Олеша Олешівської територіальної громади.

Крім того, згідно наданих у відзиві відповідачем пояснень, сесією Олешівської територіальної громади прийнято рішення та встановлено норму 1 га - для ведення особистого селянського господарства та 0, 25 - га для обслуговування жилого будинку на один погосподарський двір. Сім'я позивача має у власності земельну ділянку площею 1 га для ведення особистого селянського господарства та 0, 25 га для обслуговування жилого будинку, що підтверджується довідкою відповідача за № 521 від 22.12.2021. Також, позивачу рекомендувалося брати участь у земельних торгах.

За таких обставин, суд вважає правомірним рішення сьомої сесії восьмого демократичного скликання Олешівської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області «Про розгляд заяви» за № 09-07/2021 від 15.07.2021.

Враховуючи вищевикладене, заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими, тому в задоволенні позову слід відмовити.

Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Олешівської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області (індекс 78040, вулиця імені М. Грушевського, село Олеша, Тлумацький район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 04356946) про визнання протиправним та скасування рішення, відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.