16 листопада 2022 року ЛуцькСправа № 140/6020/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, пенсійний орган, відповідач) про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови зарахувати до трудового стажу період його роботи з 20 березня 1985 року по 31 грудня 1991 року, з 01 січня 1993 року по 21 серпня 1992 року, з 16 квітня 2002 року по 31 грудня 2002 року, з 01 січня 2003 року по 07 грудня 2003 року, з 08 грудня 2003 року по 31 грудня 2003року, з 01 січня 2004 року по 30 грудня 2005 року, з 03 січня 2006 року по 30 жовтня 2007 року, з 01 листопада 2007 року по 19 грудня 2008 року на посаді із шкідливими умовами праці за Списком № 2 відповідно до порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18 листопада 2005 року та відмови призначити та виплачувати пенсію за віком; скасувати рішення ГУ ПФУ у Волинській області про відмову у призначенні пенсії та зобов'язати його зарахувати до трудового стажу позивача період його роботи 20 березня 1985 року по 31 грудня 1991 року, з 01 січня 1993 року по 21 серпня 1992 року, з 16 квітня 2002 року по 31 грудня 2002 року, з 01 січня 2003 року по 07 грудня 2003 року, з 08 грудня 2003 року по 31 грудня 2003року, з 01 січня 2004 року по 30 грудня 2005 року, з 03 січня 2006 року по 30 жовтня 2007 року, з 01 листопада 2007 року по 19 грудня 2008 року на посаді із шкідливими умовами праці за Списком № 2 відповідно до порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18 листопада 2005 року, призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ та пункту 2 статті 114 Закону № 1058-ІV, починаючи з 25 червня 2019 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 25 червня 2022 року звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону №1058-IV.
За результатами розгляду заяви, відповідач у своєму листі № 0300-0303-8/27457 від 11 серпня 2022 року повідомив ОСОБА_1 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки до стажу роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно зі Списком № 2 не враховано період роботи на ДП «Ратнівське лісопромислове господарство» у період з 20 березня 1985 року по 31 грудня 1991 року, з 01 січня 1993 року по 21 серпня 1992 року, з 16 квітня 2002 року по 31 грудня 2002 року, з 01 січня 2003 року по 07 грудня 2003 року, з 08 грудня 2003 року по 31 грудня 2003року, з 01 січня 2004 року по 30 грудня 2005 року, з 03 січня 2006 року по 30 жовтня 2007 року, з 01 листопада 2007 року по 19 грудня 2008 року.
В обґрунтування неможливості зарахування вказаного періоду до пільгового, відповідач посилався на те, що у довідках № 06-24/210-19 від 20 червня 2019 року та № 07-09/228-19 від 25 червня 2019 року не визначено робоче місце заявника у структурі підприємства. Зазначено, що у період з 03 січня 2006 року по 30 жовтня 2007 року позивач працював у філії «Клен», у довідці від 25 червня 2019 року виявлено порушення, а інша довідка не долучена. Наказами по Ратнівському державному лісомисливському господарстві об'єднання «Волиньліс» № 45 від 16 квітня 2002 року та № 125 від 19 грудня 2003 року «Про підсумки атестації робочих місць», затверджено перелік робочих місць, яким підтверджується право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2 за умовами праці, зокрема, робоче місце пилоточа в цеху виробництва фанери клеєної Ратнівського лісохімзаводу. Однак відповідач вказав, що мало бути проведено атестацію робочих місць та надано підтвердження її проведення.
Тому пенсійний орган уважає, що жоден з періодів трудового стажу ОСОБА_1 за Списком № 2 не підтверджено, відтак немає підстав для призначення йому пенсії.
З наведених підстав слідує, що відмова пенсійного органу в призначенні пенсії позивачу за віком на пільгових умовах та зарахування до пільгового стажу за Списком №2 періодів роботи є протиправною і такою, що порушує гарантовані державою соціальні права на пенсійне забезпечення та просить адміністративний позов задовольнити.
У відзиві на позовну заяву від 16 листопада 2022 року №0300/0902-8/37855 ГУ ПФУ у Волинській області позовних вимог не визнало мотивуючи тим, що позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 Закону №1058-IV.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 11 січня 2022 року №0032650001376 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 Закону №1058-IV у зв'язку із відсутністю у позивача на дату звернення передбаченого законодавством необхідного пільгового стажу.
Позивач 25 червня 2019 року звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058-ІV (дал, Закон №1058-IV) за Списком №2.
При зверненні за пенсією позивачем не було надано документів, необхідних для підтвердження стажу роботи на пільгових умовах за Списком №2, в повному обсязі. Повідомлено ОСОБА_1 про необхідність подання додаткових документів не пізніше трьох місяців з дня звернення за пенсією. Відповідно до абзацу 3 пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV, в заяві про призначення пенсії зроблено відповідний запис, видано розписку-повідомлетшя, в якій зазначено перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії.
Заява від 25 червня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 114 Закону №1058-ІV (за Списком № 2) з доданими документами та документами, доданими протягом 3 місяців після звернення була розглянута 23 вересня 2019 року.
ГУ ПФУ у Волинській області було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком №2.
В порядку контролю пенсійним органом повторно розглянуто відмовлену пенсійну справу ОСОБА_1 на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 114 Закону №1058-ІV та прийнято рішення від 11 січня 2022 №0032650001376 про відмову у призначенні пенсії.
В наданих, на підтвердження страхового стажу, довідках № 06-24/210-19 від 20 червня 2019 року та № 07-09/228-19 від 25 червня 2019 року, які визначають періоди роботи позивача на посаді пилоточа в ДП «Ратнівське лісомисливське господарство» за Списком № 2, не визначено робоче місце заявника у структурі підприємства - дільниця, цех, виробництво та інше.
Разом з тим, перевіркою (Акт № 692/1 від 30 липня 2019 року «Про результати позапланової перевірки ДП «Ратнівське лісомисливське господарство» щодо достовірності видачі вказаних довідок встановлено, що з 03 січня 2006 року по 30 жовтня 2007 року ОСОБА_1 працював пилоточем у філії «Клен». В довідці № 07-09/228 від 25 червня 2019 року виявлені порушення, нова довідка не залучена.
Наказами по Ратнівському державному лісомисливському господарстві об'єднання «Волиньліс» - № 45 від 16 квітня 2002 року та № 125 від 19 грудня 2003 року «Про підсумки атестації робочих місць», затверджено перелік робочих місць, яким підтверджується право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2 за умовами праці, зокрема, робоче місце пилоточа в цеху виробництва фанери клеєної Ратнівського лісохімзаводу.
За результатами всебічного розгляду документів, наданих ОСОБА_1 до заяви про призначення пенсії № 496 від 25 червня 2019 року, періоди роботи на посаді пилоточа в ДП «Ратнівське лісомисливське господарство» не підлягають зарахуванню до пільгового стажу роботи за Списком № 2.
Відповідно наданих до заяви документів страховий стаж позивача складає 38 років 5 місяців 11 днів, пільговий стаж відсутній, підстави для призначення пенсії згідно статті 114 Закону №1058-ІV відсутні.
Відповідач також у своєму відзиві посилається на пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду, який визначений ст. 122 КАС України, оскільки рішення про відмову у призначенні пенсії винесене 11 січня 2022 року, а позивач звернувся до суду з даним позовом у вересні 2022 року.
З наведених підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Інших заяв по суті справи, передбачених КАС України до суду не надходило.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній адміністративній справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 53).
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 25 червня 2019 року звернувся до ГУ ПФУ в Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону №1058-IV.
ГУ ПФУ у Волинській області було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим у міністерстві юстиції України за № 145/11731 01 грудня 2005 року.
В порядку контролю пенсійним органом повторно розглянуто відмовлену пенсійну справу ОСОБА_1 на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 114 Закону №1058-ІV та повторно прийнято рішення №0032650001376 від 11.01.2022 про відмову у призначенні пенсії (арк. спр. 62)
Позивач, уважаючи таке рішення відповідача протиправним, звернувся до суду із даним позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантоване право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, Законом України “Про пенсійне забезпечення” від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) та Законом №1058-IV.
У преамбулі Закону України “Про пенсійне забезпечення” зазначено, що цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Згідно із статтею 2 Закону №1788-ХІІ за цим Законом призначаються трудові пенсії: до яких відносяться пенсії за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
За приписами статті 12 Закону №1788-XII право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Натомість згідно з пунктом “б” статті 13 Закону №1788-XII в редакції, чинній до внесення змін Законом України від 02 березня 2015 року №213-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” (далі - Закон №213-VIII), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що затверджений Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Статтею 13 Закону №1788-XII було передбачено зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок відносно загального пенсійного віку (60 років для чоловіків і 55 років для жінок) з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 10 років для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та на 5 років для працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці; зменшення пенсійного віку та стажу для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 5 років.
Отже, за змістом вищенаведеної норми пенсія за віком на пільгових умовах є особливим видом пенсії, яка призначається конкретній особі на підставі наявного страхового стажу, залежить від праці такої особи в особливих умовах, певно визначений час, призначення якої має відбуватись при досягненні нижчого пенсійного віку.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02 березня 2015 року №213-VIII (далі - Закон №213-VIII), який набрав чинності з 01 квітня 2015 року, збільшено раніше передбачений пунктом “б” статті 13 Закону №1788-XII вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 50 років до 55 років.
На підставі Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII, Закон №1058-IV доповнено розділом XIV-1, який передусім, у контексті предмету спору, містить пункт 2 частини другої статті 114 такого змісту: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Таким чином, зазначена норма передбачає зміст ідентичний пункту “б” статті 13 Закону №1788-XII в редакції Закону України від 02 березня 2015 року №213-VIII щодо підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах.
За конституційним поданням народних депутатів України Закон №213-VIII перевірявся на відповідність Конституції України.
Рішенням Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року у справі №1-р/2020 (далі Рішення №1-р/2020) визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття 13, частина друга статті 14, пункти “б” - “г” статті 54 Закону №1788-XII зі змінами, внесеними Законом №213-VIII (пункт 1 Рішення №1-р/2020).
Згідно з пунктом 3 резолютивної частини зазначеного Рішення застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти “б” - “г” статті 54 Закону №1788-XII в редакції до внесення змін Законом №213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, зокрема: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Таким чином, Рішенням №1-р/2020 Конституційний Суд України визнав неконституційними окремі положення Закону №1788-XII, у зв'язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно Конституційний Суд України встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом №213-VIII.
У зв'язку із цим на час виникнення спірних правовідносин Закон №1788-XII з урахуванням Рішення №1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць жінкам після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відтак, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону №1788-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23 січня 2020 року з одного боку, та Законом №1058-IV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 50 років, тоді як другий - у 55 років.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі 520/15025/16-а сформувала правовий висновок, згідно з яким за умов існування неоднозначного, множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який є найбільш сприятливим для особи, а саме: норми Закону №1788-XII з урахуванням Рішення №1-р/2020, а не Закону №1058-IV.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11 травня 2022 року у справі № 240/21724/20, від 18 лютого 2022 року у справі №360/4639/20, 17 грудня 2021 року у справі №160/9272/20, від 16 грудня 2021 року у справі №500/1879/20, від 07 грудня 2021 року у справі №280/3230/20.
Як установлено судом, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (при досягненні повних 55 років), звернувся до пенсійного органу із заявою від 25 червня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на що отримав відмову.
В порядку контролю пенсійним органом повторно розглянуто відмовлену пенсійну справу ОСОБА_1 на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 114 Закону №1058-ІV та повторно прийнято рішення від 11 січня 2022 №0032650001376 про відмову у призначенні пенсії.
Так, згідно із рішенням пенсійного органу в наданих довідках № 06-24/210-19 від 20 червня 2019 року та № 07-09/228-19 від 25 червня 2019 року, які визначають періоди роботи ОСОБА_1 на посаді пилоточа в ДП «Ратнівське лісомисливське господарство» за Списком № 2 не визначене робоче місце заявника у структурі підприємства - дільниця, цех, виробництво і т. д.
Разом з тим, перевіркою (Акт № 692/1 від 30 липня 2019 року «Про результати позапланової перевірки ДП «Ратнівське лісомисливське господарство» щодо достовірності видачі вказаних довідок встановлено, що з 03 січня 2006 року по 30 жовтня 2007 року ОСОБА_1 працював пилоточем у філії «Клен». В довідці № 07-09/228 від 25 червня 2019 року виявлені порушення, нова довідка не залучена.
Наказами по Ратнівському державному лісомисливському господарстві об'єднання «Волиньліс» - № 45 від 16 квітня 2002 року та № 125 від 19 грудня 2003 року «Про підсумки атестації робочих місць», затверджено перелік робочих місць, яким підтверджується право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2 за умовами праці, зокрема, робоче місце пилоточа в цеху виробництва фанери клеєної Ратнівського лісохімзаводу (арк. спр. 62).
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Відповідно до частин першої - другої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 62 Закону №1788-ХІІ).
Відповідно до вимог пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку №637 обумовлено, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 N 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року №1451/11731 (далі - Порядок N 383) встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку №383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Згідно з пунктом 4.3 Порядку №383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку №383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку №637.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 з 20 березня 1985 по 03 травня 1993 року працював пилоножеточем, з 03 травня 1993 року переведений верстатником по 4 розряду в паркетне відділення Заболотнівського ДОЗ ДП «Волиньдеревпром». З 06 березня 1995 року прийнятий по переводу слюсарем по 5 розряду, з 09 серпня 1995 переведений пилоножеточем по 5 розряду, звільнений 11 травня 1998 року за власним бажанням. З 12 травня 1998 року прийнятий пилоножеточем 5 розряду, 30 грудня 2005 року звільнений з роботи по переводу у філію «Клен». 03 січня 2006 року прийнятий по переводу у філію «Клен» пилоножеточем. 30 жовтня 2007 року звільнений з роботи по переводу у лісопункт. 01 листопада 2007 року прийнятий по переводу у лісопункт пилоточем ДП «Ратнівське ЛМГ». 04 травня 2010 року звільнений по переводу. (арк. спр. 16 - 22).
Разом з тим згідно уточнюючої довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової крижки або відповідних записів у ній № 2/06 від 10 червня 2019 року, виданої ДП «Волтньдеревпром» ОСОБА_1 працював повний робочий день на Заболотнівському ДОЗ в період з 20 березня 1985 року по 21 серпня 1992 року та виконував роботу пилоножеточа ІV розряду, передбачену Списком № 2 розділу ХІV Металообробка, підпунктом «а» пункту 10, затвердженого постановою КМУ N 162 11 березня 1994 року (арк. спр. 31) та уточнюючої довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової крижки або відповідних записів у ній № 06-24/210-19 від 20 червня 2019 року, виданої ДП «Ратнівське лісомисливське господарство» ОСОБА_1 працював повний робочий день на посаді пилоточа в ДП «Ратнівське лісомисливське господарство» такі періоди: з 16 квітня 2002 року по 30 грудня 2005 року, з 03 січня 2006 року по 30 жовтня 2007 року, з 01 листопада 2007 року по 19 грудня 2008 року і виконував роботу робітника зайнятого на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом за професією, посадою пилоточ, що передбачено Списком № 2, затвердженим постановою КМУ № 36 від 16 січня 2003 року розділом ХІV Оброблення металу, пунктом 12 інші професії оброблення металу та розділом 14 пунктом 12а-3Е. Стаж роботи по періодам складає 3 роки 08 місяців 14 днів, 01 рік 09 місяців 27 днів, 01 рік 01 місяць 18 днів (арк. спр. 32).
Окрім того, наказом Ратнівського лісомисливського господарства об'єднання «Волиньліс» № 45 від 18 квітня 2002 року «Про підсумки атестації робочих місць» було затверджено перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій та посад, працівникам яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по спискам №1 та №2 за результатами проведеної атестації робочих місць, серед яких посада пилоточів (робітників, зайнятих на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом) (арк. спр. 34).
Наказом Ратнівського державного лісомисливського господарства об'єднання «Волиньліс» № 125 від 19 грудня 2003 року «Про підсумки атестації робочих місць» було затверджено список робочих місць, професій, робота на яких дає право на пільги та компенсації, серед яких посада пилоточів (робітників, зайнятих на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом) (арк. спр. 36).
Також суд враховує, що згідно із індивідуальними відомостями з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про застраховану особу ОСОБА_1 (довідка за формою ОК-5) в період з 1999 по 2019 роки була виплачена заробітна плата, на яку нараховувалися страхові внески (арк. спр. 25-20).
Суд відхиляє доводи відповідача щодо пропуску позивачем шестимісячного строку звернення до суду, оскільки матеріали справи не містять доказів отримання позивачем рішення пенсійного органу № 0032650001376 від 11 січня 2022 року. Сама дата рішення не може бути підставою для початку відліку строку звернення особи до суду для захисту своїх прав. Натомість лист пенсійного органу про надання інформації про зарахування періодів трудової діяльності до пільгового стажу ОСОБА_1 , надісланий представнику позивача на його запит, датований 11 серпня 2022 року (арк. спр. 10).
Частиною першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, належних, достатніх та допустимих доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Таким чином, дії відповідача щодо незарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи не узгоджуються з наведеними вище нормами чинного законодавства та порушує державні гарантії на пенсійне забезпечення позивача.
Оскільки спірні періоди роботи позивача не були зараховані до його страхового та пільгового стажу при прийнятті пенсійним органом рішення № 0032650001376 від 11 січня 2022 року про відмову у призначенні пенсії, відтак з метою ефективного захисту прав позивача, суд приходить до висновку, що правильним способом захисту порушеного права буде визнання протиправним та скасування вказаного рішення, а не дій щодо незарахування відповідних періодів роботи до страхового та пільгового стажу та призначити та виплачувати йому пенсію.
З урахуванням встановлених обставин та правової позиції Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №360/3611/20, суд дійшов висновку, що відмова пенсійного органу в призначенні ОСОБА_1 , який на час звернення до відповідача досяг 55 років та мав страховий стаж роботи 38 років 05 місяців 11 днів (при необхідному стажі не менше 25 років), пенсії за віком на пільгових умовах є протиправною.
Разом з тим, суд констатує, що в рішенні ГУ ПФУ у Волинській області № 0032650001376 від 11 січня 2022 року про відмову у призначенні пенсії лише зазначено, що страховий стаж позивача складає 38 років 05 місяців 11 днів та не вказано скільки із них становить робота із шкідливими і важкими умовами праці - за списком №2, що позбавляє суд можливості перевірки чи складає такий пільговий стаж позивача 12 років 6 місяців.
Відтак, оскільки виконання рішення суду в частині зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового та страхового стажу позивача спірні періоди потребуватиме вчинення пенсійним органом дій щодо проведення нового розрахунку страхового стажу, тому позовні вимоги про зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону №1058-IV підлягають до задоволення частково шляхом прийняття судом рішення про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, зарахувавши до пільгового та страхового стажу періоди роботи з 30 березня 1985 року по 21 серпня 1992 року на посаді пилоножеточа, з 16 квітня 2002 року по 30 грудня 2005 року, з 03 січня 2006 року по 30 жовтня 2007 року та з 01 листопада 2007 року по 19 грудня 2008 року на посаді пилоточа.
Відтак, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд виходить із того, що часткове задоволення позовних вимог зумовлене обрання судом ефективного способу захисту порушених прав, свобод та інтересів позивача протиправними діями/рішення відповідача.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області необхідно стягнути судовий збір в сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок), який сплачений відповідно до квитанції ІD 2503-9025-9133-5181 від 07 вересня 2022 року (арк. спр. 6) та зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 52).
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, суд,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області № 0032650001376 від 11 січня 2022 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25 червня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, зарахувавши до пільгового та страхового стажу період роботи з 20 березня 1985 року по 21 серпня 1992 року, з 16 квітня 2002 року по 30 грудня 2005 року, з 03 січня 2006 року по 30 жовтня 2007 року, з 01 листопада 2007 року по 19 грудня 2008 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 16 листопада 2022 року.