Ухвала від 17.11.2022 по справі 140/5507/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду

17 листопада 2022 року ЛуцькСправа № 140/5507/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Луцького міського центру зайнятості про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Луцького міського центру зайнятості про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Луцького міського центру зайнятості (далі - Луцький МЦЗ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з 07.08.2005 по 22.06.2020 позивач працювала на посаді медичної cecтри у ТзОВ «Завод будівельних конструкцій», наказом № 48 від 22.06.2020 була звільнена з займаної посади за пунктом 1 статті 36 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) за згодою сторін.

Наказом Луцького МЦЗ від 23.06.2020 ОСОБА_1 був наданий статус безробітної, з 23.06.2020 позивачу призначено допомогу по безробіттю застрахованим особам відповідно до частин другої, четвертої статті 22, частини третьої статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-ІІІ (далі - Закон № 1533-ІІІ) без врахування страхового стажу строком 360 календарних днів до 07.05.2021. Виплату допомоги припинено наказом Луцького МЦЗ від 07.05.2021.

22.06.2022 позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати їй допомоги по безробіттю з урахуванням періодів, визначених в рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 28.01.2021 у справі № 140/15612/20, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) зарахувати до її страхового стажу період роботи у ТзОВ «Завод будівельних конструкцій», а саме січень 2010 року по грудень 2010 року, та з березня 2017 року по березень 2020 року, та по червень 2020 року.

Луцький МЦЗ листом повідомив про правові підстави виплати допомоги у мінімальних розмірах - відповідно до частини другої статті 22 та частини третьої статті 23 Закону № 1533-111, пункту 3 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організацій безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 15.06.2015 № 613, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.2015 за № 821/27266 (далі - Порядок № 613). Цим листом також було повідомлено, що допомога призначена у мінімальному розмірі, оскільки не враховано стаж роботи позивача у ТзОВ «Завод будівельних конструкцій» протягом 12 місяців, що передували її реєстрації як безробітної. У витязі з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування зазначено, що страховий стаж за останні 12 місяців, що передували реєстрації, становить 0 місяців.

Позивач вважає протиправними дії Луцького МЦЗ з нарахування і виплати допомоги по безробіттю в мінімальному розмірі, без урахування страхового стажу, визначеного окремим рішенням суду, з огляду на таке.

Зі змісту листа - відповіді Луцького МЦЗ вбачається, що причиною відмови в здійснені перерахунку допомоги є неврахування відповідачем страхового стажу для призначення допомоги по безробіттю за останні 12 місяців, тобто червень 2019 - травень 2020 року, тому допомога була призначена в мінімальному розмірі.

Разом з тим, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.01.2021 у справі № 140/15612/20 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи у ТзОВ «Завод будівельних конструкцій» січень 2010 року по грудень 2010 року, та з березня 2017 року по березень 2020 року, по червень 2020 року.

Тобто, в судовому порядку вже було перевірено інформацію щодо нарахування та виплати заробітної плати ОСОБА_1 , з якої нараховувались та не сплачувались страхові внески. Зазначеним рішенням суду встановлено, що порушення страховиком вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувались в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. Таким чином, оскільки період з червня 2019 року по травень 2020 року підлягає зарахуванню до страхового стажу ОСОБА_1 , тому позивач відповідно має право на виплату допомоги по безробіттю в розмірі, визначеному частиною першою статті 23 Закону № 1533-ІІІ.

Позивач просить визнати протиправними дії Луцького МЦЗ з нарахування і виплати допомоги по безробіттю в мінімальному розмірі та зобов'язати відповідача врахувати доходи (заробітну плату), що була нарахована за період з червня 2019 року по травень 2020 року при розрахунку розміру допомоги по безробіттю, відповідно до частини першої статті 23 Закону № 1533-ІІІ, перерахувати розмір допомоги по безробіттю та здійснити виплату допомоги по безробіттю з урахуванням сум.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 44).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 09.09.2022 № 1494/08/22 (а. с. 52-54) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні, з огляду на таке.

23.06.2020 ОСОБА_1 звернулася до Луцького МЦЗ з метою пошуку роботи. Позивач була звільнена з ТзОВ «Завод будівельних конструкцій» 22.06.2020 за угодою сторін відповідно до пункту 1 частини першої статті 36 КЗпП України. На підставі поданих заяв від 23.06.2020 про надання статусу безробітного та про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю, згідно із статтею 43 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2021 № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI), 23.06.2020 їй надано статус безробітного та цього ж дня, згідно з частинами другою та четвертою статті 22 та частиною третьою статті 23 Закону № 1533-ІІІ призначено допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу строком 360 календарних днів.

Розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення), є 12 календарних місяців, що передують місяцю реєстрації особи в службі зайнятості як безробітної. У цьому випадку розрахунковим періодом для призначення допомоги по безробіттю є червень 2019 - травень 2020 року. За даними Державного реєстру, стаж позивача за останні 12 місяців, що передували реєстрації як безробітної, становить 0 місяців, оскільки відомості про сплату роботодавцем ТзОВ «Завод будівельних конструкцій» страхових внесків за червень 2019 - травень 2020 року відсутні. Тому допомога по безробіттю була призначена в мінімальному розмірі.

Волинський окружний адміністративний суд рішенням у справі № 140/15612/20 зобов'язав ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до страхового стажу період роботи на ТзОВ «Завод будівельних конструкцій» з січня 2010 року по грудень 2010 року, з березня 2017 року по березень 2020 року, червень 2020 року, проте, у цьому рішенні відсутні зобов'язання роботодавця ТзОВ «Завод будівельних конструкцій» сплатити страхові внески.

Луцький МЦЗ не проводить зарахування періоду роботи до страхового стажу та у своїй роботі керується даними Державного реєстру виключно для призначення допомоги по безробіттю. В той же час, у центру зайнятості відсутні повноваження щодо нарахування допомоги по безробіттю всупереч відомостям з Державного реєстру, оскільки відповідно до частини другої статті 21 Закону № 1533-ІІІ страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру. Тому, Луцьким МЦЗ правомірно не було враховано до страхового стажу період роботи позивача з червня 2019 року по травень 2020 року, за які відсутні відомості про сплату єдиного внеску у Державному реєстрі.

Твердження позивачки, що порушення страхувальником вимог закону щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку з чим і утворилася заборгованість із сплати страхових внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи, не стосується спору та не має законного відображення як фактор впливу на обчислення страхового стажу безробітного, оскільки реалізація передбаченого права застрахованої особи на допомогу по безробіттю безпосередньо пов'язана із наявністю у неї певного страхового стажу, при цьому обов'язковою умовою для визнання певного періоду страховим стажем є сплата страхових внесків самою застрахованою особою або страхувальником. Крім того, позивачка не позбавлена права вимагати відшкодування їй шкоди, заподіяної несвоєчасною сплатою страхових внесків, внаслідок чого вона була позбавлена права на отримання допомоги по безробіттю у спірному розмірі, від роботодавця, з чиєї вини така була заподіяна, у порядку цивільного судочинства.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Крім того, 12.09.2022 до суду надійшло клопотання відповідача Луцького МЦЗ (вих. № 1495/08/22 від 09.09.2022) про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду (а. с. 49-51).

Клопотання обґрунтоване тим, що з наказом про призначення допомоги по безробіттю позивач була ознайомлена під особистий підпис 23.06.2020, тому саме з цієї дати розпочинається шестимісячний строк звернення до суду з цим позовом, оскільки позивач була проінформована стосовно строків та розміру виплати допомоги по безробіттю, та цей строк закінчився в грудні 2020 року. Позивач, перебуваючи на обліку в Луцькому МЦЗ з червня 2020 року, отримуючи допомогу по безробіттю та відвідуючи центр зайнятості з червня 2020 року по травень 2021 року, не мала перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення стосовно неї прийняте, та не була позбавлена можливості отримати інформацію про підстави призначення їй допомоги по безробіттю у мінімальному розмірі. При цьому, отримання позивачем листа від 06.07.2022 у відповідь на її звернення від 22.06.2022 не змінює момент, з якого позивач повинна була дізнатися про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується із початком перебігу строку звернення до суду у цьому випадку, оскільки такі дії позивач почала вчиняти через значний проміжок часу після початку отримання допомоги по безробіттю у період з червня 2020 року по 20.04.2021.

Ухвалою суду від 14.09.2022 запропоновано позивачу ОСОБА_1 в десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали подати (надіслати) до суду додаткові письмові пояснення щодо окремого питання, яке виникло при розгляді справи, а саме щодо дотримання строку звернення до суду з цим позовом (у випадку пропуску такого строку - подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, вказавши підстави для поновлення строку, та надавши відповідні докази на їх підтвердження) (а. с. 63).

20.09.2022 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення, у яких зазначено про дотримання строку звернення до суду з цим позовом з огляду на те, що позов подано до суду 17.08.2022, тобто в межах шестимісячного строку з моменту отримання відповіді Луцького МЦЗ від 06.07.2022 про відмову у перерахунку виплаченої допомоги по безробіттю з урахуванням страхового стажу згідно з судовим рішенням у справі № 140/15612/20 (а. с. 69-71).

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про те, що в задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду необхідно відмовити, з таких мотивів та підстав.

Згідно із частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із пунктом 9 розділу ІІ Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організацій безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 15.06.2015 № 613, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.2015 за № 821/27266 (чинний на момент призначення позивачу допомоги по безробіттю) після надходження уточнених даних про застраховану особу з Державного реєстру, для військовослужбовців - після подання особою документів з військового комісаріату, де така особа перебувала на обліку, військової частини або органів, де проходила службу, здійснюється перерахунок виплати допомоги по безробіттю з дня її призначення. У разі припинення реєстрації безробітного перерахунок може здійснюватися за заявою особи або за рішенням суду.

Станом на день розгляду справи є чинним Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06.04.2020 № 624, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17.06.2020 за № 537/34820, пунктом 10 розділу ІІ якого передбачено, що після надходження необхідних даних про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру, а в разі відсутності даних для військовослужбовців - після подання особою документів з військового комісаріату, де така особа перебувала на обліку, військової частини або органів, де проходила службу, здійснюється перерахунок виплати допомоги по безробіттю з дня її призначення. У разі припинення реєстрації безробітного перерахунок може здійснюватися за заявою особи.

З матеріалів справи вбачається, що публічно-правовий спір між сторонами фактично виник не щодо призначення допомоги по безробіттю у неналежному розмірі, а щодо відмови відповідача у здійсненні перерахунку раніше призначеної та виплаченої позивачу допомоги по безробіттю за період з 23.06.2020 по 07.05.2021 з урахуванням страхового стажу за період протягом 12 місяців, що передували реєстрації позивача як безробітної, щодо зарахування якого наявне судове рішення, що набрало законної сили (а саме рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.01.2021 у справі № 140/15612/20). При цьому, законодавством України, яке були чинним на момент призначення допомоги по безробіттю, та яке діє на цей час, передбачено перерахунок допомоги по безробіттю з дня її призначення після надходження необхідних даних про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.

З урахуванням наведеного, суд не погоджується із доводами відповідача про те, що строк звернення до суду з цим позовом розпочався 23.06.2020 (дата ознайомлення позивача з наказом про призначення допомоги по безробіттю) та закінчився в грудні 2020 року, враховуючи також, що у судовому порядку вирішувався спір щодо зарахування до страхового стажу позивача спірних періодів роботи на ТзОВ «Завод будівельних конструкцій».

Оскільки листом від 06.07.2022 № 1089/04/22 відповідач повідомив позивача про те, що провести перерахунок виплаченої допомоги по безробіттю неможливо (а. с. 16), тобто фактично відмовив у здійсненні перерахунку допомоги по безробіттю з урахуванням страхового стажу за період протягом 12 місяців, що передували реєстрації позивача як безробітної, щодо зарахування якого наявне рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.01.2021 у справі № 140/15612/20, тому з моменту отримання вказаного листа розпочався шестимісячний строк звернення до суду з цим позовом. Враховуючи, що позовну заяву подано до суду 17.08.2022, суд дійшов висновку про дотримання позивачем шестимісячного строку звернення до суду, у зв'язку із чим клопотання про залишення позовної заяви без розгляду є безпідставним та не підлягає задоволенню.

Керуючись частиною другою статті 122, статтями 166, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання Луцького міського центру зайнятості про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Луцького міського центру зайнятості про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя В.М.Валюх