Справа № 703/3587/22
2-о/703/152/22
15 листопада 2022 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Криви Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Холодняк Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сватове цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті, -
встановив:
До Смілянського міськрайонного суду Черкаської області звернувся заявник ОСОБА_1 , який діє на підставі довіреності в інтересах своєї дружини ОСОБА_2 , із заявою про встановлення факту смерті.
В обґрунтування заяви зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся його дружини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Маючи в наявності свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , серії НОМЕР_1 , видане органом РАЦС так званої ЛНР, 20 жовтня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Уманського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо реєстрації смерті ОСОБА_3 .
Проте, Уманським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) усно було відмовлено в реєстрації смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сватове Луганської області з причини відсутності підстави для державної реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть українського зразку відповідно до законодавства України на підставі, наданих ним, документів.
25 квітня 2022 року Мінреінтеграції наказом від 25.04.2022 № 75 затвердило перелік територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Відповідно до вищевказаного наказу до такого переліку входить м. Сватове Луганської області.
Станом на сьогодні у нього відсутні документи, які дозволяють зареєструвати смерть згідно вимог національного законодавства та отримати свідоцтво про смерть, встановленого Україною зразка.
Встановлення факту смерті йому необхідно для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України.
Факт родинних відносин між ОСОБА_2 та померлою ОСОБА_3 частково підтверджується заповітом, де померла ОСОБА_3 визнає ОСОБА_2 своєю онукою. Інші документи на підтвердження ступіню споріднення надати неможливо, оскільки документи знаходяться у будинку на лінії фронту в с. Райгородка Сватівського району Луганської області. Померла ОСОБА_3 похована також в с. Райгородка Сватівського району Луганської області, тому і фотографії місця поховання неможливо надати, оскільки там тривають бойові дії, відсутній зв'язок, інтернет. Окрім того, його дружина наразі знаходиться за кордоном України, однак, відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК України, вона є заінтересованою особою, тобто встановлення факту смерті особи впливає на її права.
Просить суд встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: м. Ухта, Республіка Комі, російська федерація, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Сватове Луганської області у віці 72 років.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, в заяві просив справу розглянути без його присутності.
Представник заінтересованої особи Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явився, подав суду заяву, в якій зазначив, що не заперечує проти заяви.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України судове засідання проводилося без технічної фіксації.
Дослідивши надані письмові докази в їх сукупності, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сватове Луганської області померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 03 серпня 2022 року, яке видане органом, що розташований на тимчасово непідконтрольній Українській владі території.
Факт родинних відносин між ОСОБА_2 та померлою ОСОБА_3 частково підтверджується заповітом, де померла ОСОБА_3 визнає ОСОБА_2 своєю онукою.
Заявник зазначає, що інші документи на підтвердження ступеню споріднення надати неможливо, оскільки документи знаходяться у будинку на лінії фронту в с. Райгородка Сватівського району Луганської області. Померла ОСОБА_3 похована також в с. Райгородка Сватівського району Луганської області, тому і фотографії місця поховання неможливо надати, оскільки там тривають бойові дії, відсутній зв'язок, інтернет.
Однак, ОСОБА_2 відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК України, є заінтересованою особою, тобто встановлення факту смерті особи впливає на її права, оскільки на її ім'я складено заповіт ОСОБА_3 , копію якого надано в матеріали справи.
25 квітня 2022 року Мінреінтеграції наказом від 25.04.2022 № 75 затвердило перелік територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Відповідно до вищевказаного наказу до такого переліку входить м. Сватове Луганської області.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Так, законодавством України визначено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, встановлених законом, зміна імені, смерть відповідно до Сімейного кодексу України та Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та інших актів законодавства.
Відомості про смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п.1 Розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставою для державної реєстрації смерті є: - лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); - фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); - лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; - рішення суду про оголошення особи померлою; - рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Також позиція щодо розгляду даної категорії справ викладена у п. 13, 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», а саме: суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Таким чином, свідоцтво про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 від 03 серпня 2022 року, яке видане органом, що розташований на тимчасово непідконтрольній Українській владі території, не створює правових наслідків, але в той же час воно містить фактичні дані відповідно до ст. 76 ЦПК України, які підтверджують вимоги заявника.
Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Встановлення факту смерті необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть належного зразку.
За таких обставин, аналізуючи надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви, оскільки факт того, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Ухта Республіки Комі АРРФ, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сватове Луганської області, підтверджено наданими письмовими доказами та у суду не має підстав ставити під сумнів достовірність та правдивість фактів, повідомлених заявником.
На підставі ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», та керуючись ст.ст. 4, 76, 89, 259, 263, 265, 293, 294, 315-317, 319, 354 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Ухта Республіки Комі АРРФ, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сватове Луганської області.
Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Черкаського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Головуючий: Ю. В. Крива