Рішення від 16.11.2022 по справі 711/3682/22

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/3682/22

Провадження № 2/711/1877/22

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2022 року Придніпровський районний суд м. Черкаси у складі:

головуючого - судді Скляренко В.М.

при секретарі: Копаєвій Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої житлової субсидії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Департамент соціальної політики Черкаської міської ради - звернувся до суду із позовом, в якому просив стягнути з відповідачки ОСОБА_1 на рахунок позивача надмірно виплачені кошти в розмірі 5765,28 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачці надавалась житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. При автоматичному перепризначенні житлової субсидії з 01.05.2019р. позивачем було з'ясовано, що з 06.08.2018р. у помешканні відповідачки було зареєстровано ще одну фізичну особу, про що відповідачка не повідомила позивача у визначений законом термін, що у свою чергу обумовило надмірну виплату відповідачці коштів в сумі 15079,45 грн. за період з 01.10.2018р. по 30.04.2019р. Частина таких коштів була повернута організаціями-надавачами послуг, а залишок суми в розмірі 5765,28 грн. позивач просить стягнути з відповідача.

08.09.2022р. судом відкрито провадження у справі з визначенням здійснення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В судове засідання сторони не з'явилися, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином. Відповідачка ОСОБА_1 про причини неявки суду не повідомила.

Від представника позивача - ОСОБА_2 14.11.2022 року на адресу суду надійшла заява, в якій вона просить розглянути справу у відсутність представника позивача. Також представник позивача в цій заяві зазначила, що позовні вимоги сторона позивача підтримує в повному обсязі, наполягає на їх задоволенні та не заперечує проти розгляду справи в заочному порядку.

На підставі ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України судом ухвалено рішення про заочний розгляд справи.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлені наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Відповідачка ОСОБА_1 зареєстрована та проживає у помешканні за адресою: АДРЕСА_1 .

17.05.2017р. відповідачка звернулася до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, що використовуються нею у помешканні за місцем проживання. До заяви відповідачкою було додано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій зазначено, що у помешканні проживають дві особи (відповідачка та ОСОБА_3 ).

25.07.2019р. за наслідками обстеження матеріально-побутових умов сім'ї відповідачки соціальним інспектором було встановлено, що в помешканні, за яким призначено відповідачці призначено житлову субсидію, з 06.09.2018р. зареєстровано ще одну повнолітню особу - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено відповідний акт №13951 від 25.07.2019р. /а.с. 13-14/.

Оскільки розмір субсидії визначається на підставі середньомісячного доходу сім'ї на одну людину, який обчислюється з урахуванням доходів всіх повнолітніх працездатних осіб, то відповідачці було безпідставно призначено житлову субсидію за період часу з жовтня 2018р. по квітень 2019р. в загальному розмірі 16246,42 грн., з яких: 9314,17 грн. (використана субсидія за період з 01.10.2018р. по 31.01.2019р.) було повернуто до державного бюджету за рахунок організацій-надавачів послуг; 1166,97 грн. (невикористана субсидія за період з 01.10.2018р. по 31.01.2019р.) повернуто до державного бюджету, як невикористана сума субсидії; 5765,28 грн. - сума субсидії, що не повернута до державного бюджету.

За наслідками проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги, посадовими особами позивача було складено акт №727 від 11.02.2020р., яким визначено необхідність повернення за рахунок відповідачки переплаченої суму житлової субсидії, використаної в період з 01.02.2019р. по 30.04.2019р. в розмірі 5765,28 грн. /а.с. 16/.

12.02.2020р. позивачем на адресу відповідачки направлено повідомлення про припинення надання соціальної допомоги, в якому також зазначалося про необхідність повернення надмірно сплачених сум житлової субсидії в розмірі 5765,28 грн. /а.с. 17/.

03.02.2021р. на адресу відповідачки було направлено повторне повідомлення про необхідність повернення надмірно сплачених сум житлової субсидії в розмірі 5765,28 грн. із зазначенням нових банківських реквізитів /а.с. 18/.

Оскільки до теперішнього часу відповідачка ОСОБА_1 в добровільному порядку не повернула надмірно використані кошти житлової субсидії, то позивач звернувся до суду з даним позовом.

Таким чином, між сторонами існує спір щодо механізму використання коштів державного бюджету, призначених для виплати житлових субсидій громадянам, який регулюється нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦК), Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. №848 в редакції, яка діяла з 25.06.2019р. (далі - Постанова КМУ №848) тощо.

Надаючи оцінку наданим суду доказам та обставинам спірних правовідносин суд виходить з наступного.

Статтею 1 Конституції України передбачено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

У статтях 46 та 48 Конституції України розкриваються деякі елементи соціальної політики держави, якими передбачається, що громадяни мають право на соціальний захист та право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Одним із важливих видів соціальної допомоги, спрямованої на здійснення соціального захисту громадян, які цього потребують, є запровадження державою інституту надання громадянам житлових субсидій.

Відповідно до абз. 14 п. 1 постанови КМУ №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

За змістом п. 4 постанови КМУ №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 9 постанови КМУ №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Відповідно до п. 16 постанови КУ №848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема, про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства.

За змістом п. 22 постанови КМУ №848 за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення. Надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено. У такому випадку на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

По обставинах спірних правовідносин судом встановлено, що відповідачка не повідомила Департамент соціальної політики Черкаської міської ради про зміни у складі зареєстрованих осіб у житловому приміщенні, по якому вона отримує житлову субсидію, що мали місце у вересні 2018р. При цьому збільшення кількості зареєстрованих осіб у такому помешканні має істотний вплив на визначення наявності у відповідачки права на отримання житлової субсидії та її розмір.

За таких обставин отримання та використання відповідачкою житлової субсидії у період з жовтня 2018р. по квітень 2019р. є неправомірним.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Таким чином, враховуючи, що відповідачка отримала житлову субсидію без достатньої правової підстави, оскільки її розмір був обчислений на підставі невірних даних, що було наслідком недобросовісної поведінки відповідачки (порушення обов'язку повідомлення органу призначення житлової субсидії про зміни у складі зареєстрованих осіб в помешканні), внаслідок чого завдано шкоди державному бюджету на суму коштів в розмірі 5765,28 грн., то вимоги позивача є цілком правомірними та обґрунтованими.

При цьому варто звернути увагу, що відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності, внаслідок чого кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Всупереч вимог ст.ст. 12, 81 ЦПК України відповідачкою не надано суду будь-яких заперечень проти позовних вимог та не повідомлено про обставини, які б спростували правомірність заявлених позивачем вимог та встановлені судом обставин спірних правовідносин.

За таких обставин позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з того, що судові витрати по справі складаються з судового збору, сплаченого позивачем при зверненні до суду в сумі 2 431 грн. /а.с. 26/, які відповідно до ч. 2 ст. 141 ЦПК України підлягають відшкодуванню за рахунок відповідачки.

На підставі вищевикладеного і керуючись ст.ст.7, 9, 11-13, 81, 89, 141, 259, 263-265, 268, 273, 280, 282 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої житлової субсидії - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 ) на рахунок Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (UA 378201720355109063084079620, код 37853109, банк ДКСУ, м. Київ, місцезнаходження за адресою: бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, 18001) надміру виплачені кошти в сумі 5 765 грн. 28 коп.

Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 ) на рахунок Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (UA 958201720344250046000079620, код 37853109, банк ДКСУ, м. Київ, місцезнаходження за адресою: бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, 18001) судовий збір у розмірі 2 481 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складений 16.11.2022 року.

Головуючий: В.М. Скляренко