Придніпровський районний суд м.Черкаси
Номер провадження 1-кс/711/1817/22
Справа № 711/5773/22
10 листопада 2022 року м. Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №12022250000000047 від 26.01.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, -
Старший слідчий в ОВССУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погодженим прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №12022250000000047 від 26.01.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів.
В обґрунтування клопотання зазначено, що до слідчого управління ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали УСР в Черкаській області за фактом заволодіння бюджетними коштами службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в період 2020-2021 років під час виконання робіт на замовлення ІНФОРМАЦІЯ_3 по капітальному ремонту ряду амбулаторій загальної практики сімейної медицини на території Черкаської області.
Так, в ході приведення негласних слідчих (розшукових) дій в рамках кримінального провадження № 12020250000000272 від 03.11.2020, встановлено ознаки корупційних зв'язків та домовленостей між директором TOB « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 та начальником управління ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 щодо перемоги в тендерних процедурах підконтрольними ОСОБА_7 товариствами. Встановлено, що фактично роботи по даним об'єктам виконувало тільки TOB « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » використано лише для участі та перемоги в тендерних процедурах.
В ході аналізу та вивчення документів, які були опубліковані на сайті публічних закупівель встановлено, що між ІНФОРМАЦІЯ_4 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ) укладено 4 договори:
- договір № 66 від 19.08.2020 по об'єкту будівництва капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини в смт. Цвіткове Городищенського району на загальну суму 3 044 214 грн.;
- договір № 45 від 04.11.2021 по об'єкту будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини в смт. Цвіткове Городищенського району - капітальний ремонт на загальну суму 826 708,8 грн.;
- договір № 80 від 16.09.2020 по об'єкту будівництва капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с. Васютинці Чорнобаївського району на загальну суму 4 300 864 грн.;
- договір № 44 від 09.11.2021 по об'єкту будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с. Васютинці Чорнобаївського району - капітальний ремонт на загальну суму 859 093,2 грн.
Крім того слідством встановлено, що між ІНФОРМАЦІЯ_4 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_2 ) у період 2020-2021 років укладено наступні договори:
- договір № 56 від 28.07.2020 по об'єкту капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини в смт. Єрки Катеринопільського району на загальну суму 2 145 856 грн.
- договір № 5 від 05.03.2021 по об'єкту капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини в смт. Єрки Катеринопільського району - коригування на загальну суму 534 145,2 грн.;
- договір № 50 від 08.07.2020 по об'єкту капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с. Шевченкове Звенигородського району на загальну суму 2 070 062 грн.;
- договір № 4 від 05.03.2021 по об'єкту капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с. Шевченкове Звенигородського району - коригування на загальну суму 164 179,2 грн.;
- договір № 49 від 08.07.2020 по об'єкту капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с. Тубільці Черкаського району на загальну суму 1 234 021,2 грн.;
- договір № 5 від 05.03.2021 по об'єкту капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с. Тубільці Черкаського району - коригування на загальну суму 224 858,4 грн.
Загальна сума підписаних договорів між ІНФОРМАЦІЯ_4 та вказаними товариствами становить 19 млн. грн.
Ініціатор клопотання вказує, що за результатами огляду вказаних об'єктів та аналізу витребуваної в ІНФОРМАЦІЯ_4 первинної документації встановлено не відповідність матеріалів внесених в акти виконаних робіт тим, що фактично використовувались підрядною організацією, а також невідповідність проекту.
Оперативним шляхом також встановлено, що придбання матеріалів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснювало у TOB « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по цінам, які зазначені в актах виконаних робіт, а в свою чергу TOB « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснювало придбання цих матеріалів за набагато нижчою ціною.
Враховуючи викладене, орган досудового розслідування вважає, що на теперішній час наявні підстави вважати, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 зловживаючи службовим становищем за попередньою змовою зі службовими особами вказаних суб'єктів господарювання привласнили кошти державного бюджету у великих розмірах.
14.07.2022 у кримінальному провадженні призначено будівельно-технічні експертизи з метою встановлення відповідності об'ємів та вартості виконаних робіт складеній виконавчій документації по наступних об'єктах: «Капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини по АДРЕСА_1 », «Капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини по АДРЕСА_2 », «Капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини по АДРЕСА_3 », «Капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини по АДРЕСА_4 », «Капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини по АДРЕСА_5 ».
В ході досудового розслідування проведено тимчасовий доступ до документів ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме податкової звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за результатами аналізу якої встановлені взаємовідносини вказаних суб'єктів господарювання з ПП « ОСОБА_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_6 ), у 2020-2021 роках, в тому числі з приводу виконання ремонтних робіт на об'єктах будівництва, що є предметом дослідження в рамках досудового розслідування даного кримінального провадження.
На теперішній час, з метою встановлення обставин виконання ремонтних робіт амбулаторій загальної практики сімейної медицини, встановлення повного кола осіб, що виконували дані роботи, фактичних шляхів постачання будівельних матеріалів на об'єкти будівництва, встановлення порядку використання коштів, отриманих для виконання будівельних робіт ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » 2020-2021 років, а також отримання достатніх матеріалів для проведення будівельно-технічної та судово-економічної експертиз з метою підтвердження чи спростуванні факту спричинення збитків державному бюджету, у слідства виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до документів, а саме до податкової звітності ПП « ОСОБА_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_6 ), за період з 01.01.2020 по 31.12.2021, серед якої: відомості про діючі у зазначений період банківські рахунки; відомості про систему оподаткування підприємства за вказаний період; інформація про доходи та витрати, інформації про звітування по окремих видах діяльності як платника податку; документи податкової звітності, в тому числі ті, що містяться в Єдиному реєстрі податкових накладних; облікової (реєстраційна та звітна) справи, які містять інформацію про облікові дані платника (реєстраційні дані, відомості про керівника, про особу відповідальну за ведення бухгалтерського та податкового обліку); інформація щодо працівників підприємства з вказанням прізвища ім'я та по-батькові, а також інших наявних анкетних та реєстраційних даних на осіб, які були зареєстровані як працівники вказаного підприємства у зазначений період; інформація про ІР-адреси, з яких підприємством подавалась податкова звітність; матеріали податкових перевірок у разі їх проведення в період 2020-2021 років, яка знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , що за адресою: АДРЕСА_7 , та яка містить законом охоронювану таємницю, а тому слідчий, за погодженням із прокурором, звернувся до слідчого судді з даним клопотанням.
В судове засідання слідчий не з'явився. Надав суду заяву про розгляд клопотання без його участі та без фіксації судового процесу технічними засобами, підтримав клопотання та просив суд його задовольнити.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_5 в судове засідання не з'явився, проте відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України його неявка не перешкоджає розгляду даного клопотання.
Вивчивши клопотання та надані слідчим матеріали з кримінального провадження №12022250000000047 від 26.01.2022 слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання слідчого.
Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до п.п. 4, 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать зокрема: конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Згідно п. п. 1.2. ч.5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Разом з тим, відповідно до п. 20-7 Розділу XІ «ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» КПК України, під час дії надзвичайного або воєнного стану на території України тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у пунктах 2, 5, 7, 8 частини першої статті 162 цього Кодексу, здійснюється на підставі постанови прокурора, погодженої з керівником прокуратури.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ, та Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-ІХ, Указом від 12 серпня 2022 року №573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2500-IX), введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, строком на 30 діб та у подальшому продовжено строк його дії з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України № 389-VIII від 12.05.2015 із змінами «Про правовий режим воєнного стану» в умовах режиму воєнного стану суди, органи та установи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Статтею 124 Конституції України визначено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди, делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За приписами статті 5 Закону України № 1402-VIII від 02.06.2016 «Про судоустрій і статус суддів», правосуддя в Україні здійснюється виключно судами та відповідно до визначених законом процедур судочинства.
Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України. Кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).
Система норм КПК України чітко визначає, що повноваження будь-якого суб'єкта кримінального процесу визначаються лише цим Кодексом.
Крім того, згідно ч. 3 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження в умовах воєнного стану повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей здійснення кримінального провадження, визначених розділом IX-1 цього Кодексу.
Частиною першою статті 9 КПК України визначено, що під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, КПК України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
У свою чергу, пункт 18 частини першої статті 3 КПК України визначає: «слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні…».
Таким чином, законодавець чітко визначив роль слідчого судді у системі кримінального судочинства: забезпечити, аби правоохоронні органи під час здійснення наданих їм повноважень не порушували права, свободи і інтереси особи.
Це завдання може виправдати різноманітні повноваження слідчого судді, спрямовані на забезпечення прав, свобод і інтересів осіб, навіть якщо вони недостатньо чітко передбачені законодавством. Приклад таких повноважень можна знайти у статті 206 КПК України, коли законодавство зобов'язує слідчого суддю «вжити необхідних заходів», не визначаючи перелік цих заходів.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 26 КПК України, слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом. Тобто, враховуючи сферу дії принципу диспозитивності, процесуальний закон чітко зазначає, у який спосіб суд, слідчий суддя вирішують питання. Таким чином, слідчий суддя має вирішувати питання, які віднесені до його повноважень процесуальним законом і саме у спосіб, передбачений процесуальними нормами.
Кримінальне процесуальне законодавство за своєю суттю складає корпус положень, які обмежують свободу дій держави при розслідувані кримінальних правопорушень. Сенс кримінального процесуального законодавства у демократичній країні полягає у тому, щоб збалансувати цей легітимний інтерес у розслідуванні кримінальних правопорушень з іншими - не менш важливими - цінностями і інтересами суспільства: захистом від надмірного втручання держави у приватну сферу, захистом від свавілля, цінністю особистої свободи, запобіганню приниженню гідності, цінністю сімейних зв'язків, свободою підприємницької діяльності тощо.
Слідчий суддя звертає увагу на те, що питання особливого режиму кримінального провадження в умовах воєнного стану визначені ст. 615 КПК України. Відповідно до п. 2 ч. 1 вказаної норми, у редакції Закону України № 2201-IX від 14.04.2022, що набрав чинності 01.05.2022, повноваження, передбачені ст. 163 КПК України виконує керівник відповідного органу прокуратури за відсутності об'єктивної можливості виконання таких повноважень слідчим суддею без виокремлення речей і документів певних категорій. Відповідно, згідно з наведеними нормами законодавства, умовою виконання не слідчим суддею повноважень, передбачених ст. 163 КПК України загалом, є відсутність об'єктивної можливості виконання таких повноважень слідчим суддею.
Так, враховуючи ту обставину, що на території Черкаської області, зокрема безпосередньо у місті Черкаси, на момент розгляду даного клопотання не ведуться активні бойові дії, тому у слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси наявна об'єктивна можливість здійснювати свої повноваження.
Відповідно до ст. 132 КПК України, - застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні №12022250000000047 від 26.01.2022, здійснюється досудове розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 191 КК України.
Досудове розслідування здійснюється за фактом заволодіння бюджетними коштами службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в період 2020-2021 років під час виконання робіт на замовлення ІНФОРМАЦІЯ_3 по капітальному ремонту ряду амбулаторій загальної практики сімейної медицини на території Черкаської області.
В ході досудового розслідування проведено тимчасовий доступ до документів ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме податкової звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за результатами аналізу якої встановлені взаємовідносини вказаних суб'єктів господарювання з ПП « ОСОБА_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_6 ), у 2020-2021 роках, в тому числі з приводу виконання ремонтних робіт на об'єктах будівництва, що є предметом дослідження в рамках досудового розслідування даного кримінального провадження.
Враховуючи викладене, слідчий суддя погоджується з тим, що з метою повного та об'єктивного розслідування даного кримінального провадження, органу досудового розслідування необхідно отримати тимчасовий доступ до документів, які містять законом охоронювану таємницю та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , що за адресою: АДРЕСА_7 , а саме до податкової звітності ПП « ОСОБА_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_6 ), за період з 01.01.2020 по 31.12.2021, серед якої: відомості про діючі у зазначений період банківські рахунки; відомості про систему оподаткування підприємства за вказаний період; інформація про доходи та витрати, інформації про звітування по окремих видах діяльності як платника податку; документи податкової звітності, в тому числі ті, що містяться в Єдиному реєстрі податкових накладних; облікової (реєстраційна та звітна) справи, які містять інформацію про облікові дані платника (реєстраційні дані, відомості про керівника, про особу відповідальну за ведення бухгалтерського та податкового обліку); інформація щодо працівників підприємства з вказанням прізвища ім'я та по-батькові, а також інших наявних анкетних та реєстраційних даних на осіб, які були зареєстровані як працівники вказаного підприємства у зазначений період; інформація про ІР-адреси, з яких підприємством подавалась податкова звітність; матеріали податкових перевірок у разі їх проведення в період 2020-2021 років.
Слідчим доведено, що:
- вказані документи мають важливе значення для досудового розслідування, а відомості, які містяться у вказаних документах, можуть бути доказами під час судового розгляду, а також використовуватися для проведення відповідних експертиз, інших слідчих та процесуальних дій;
- іншими способами, окрім тимчасового доступу до документів неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
На підставі викладеного, керуючись ст. 159, 162-164 КПК України, -
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати старшим слідчим в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , заступнику начальника відділу СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_11 , старшим слідчим СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , розташованому за адресою: АДРЕСА_7 , та дозволити тимчасове вилучення копії документів на паперовому та/або електронному носії, а саме податкової звітності ПП « ОСОБА_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_6 ), за період з 01.01.2020 по 31.12.2021, серед якої: відомості про діючі у зазначений період банківські рахунки; відомості про систему оподаткування підприємства за вказаний період; інформація про доходи та витрати, інформації про звітування по окремих видах діяльності як платника податку; документи податкової звітності, в тому числі ті, що містяться в Єдиному реєстрі податкових накладних; облікової (реєстраційна та звітна) справи, які містять інформацію про облікові дані платника (реєстраційні дані, відомості про керівника, про особу відповідальну за ведення бухгалтерського та податкового обліку); інформація щодо працівників підприємства з вказанням прізвища ім'я та по-батькові, а також інших наявних анкетних та реєстраційних даних на осіб, які були зареєстровані як працівники вказаного підприємства у зазначений період; інформація про ІР-адреси, з яких підприємством подавалась податкова звітність; матеріали податкових перевірок у разі їх проведення в період 2020-2021 років.
Строк дії цієї ухвали два місяці з дня її постановлення.
Роз'яснити уповноваженим особам ІНФОРМАЦІЯ_5 , що відповідно до вимог ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали суду, слідчий суддя, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених в ухвалі документів.
Ухвала набирає законної сили з мом енту її винесення та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1