14 листопада 2022 рокуСправа №: 695/1823/22
Номер провадження 3/695/1465/22
14 листопада 2022 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Середа Л.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності, що надійшло від Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
за вчинення правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Для розгляду матеріалів справи ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у порядку встановленому чинним законодавством.
Дослідивши матеріали справи суддя приходить до висновку про необхідність повернення матеріалів даної справи про адміністративне правопорушення до Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області у зв'язку із наступним.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП передбачено, що орган (посадоваособа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 256 КпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвище, адреса свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи
В пунктах 4 розділу 7 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 №1395 визначено особливості оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, вчинені повторно. Поліцейський, який подає матеріали до розгляду, готує довідку про наявність повторності вчинення адміністративного правопорушення, отримання (неотримання) особою за місцем її проживання посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, а за матеріалами про адміністративні правопорушення, передбачені частинами другою та третьою ст. 130 КУпАП, - довідку про належність транспортного засобу.
Як вбачається із змісту протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 інкримінується вчинення правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП, тобто повторного протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
До матеріалів справи додано довідку про наявність повторності вчинення адміністративного правопорушення, однак остання не містить повного номеру справи, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.. 130 КУпАП. Отже, вказана довідка є неповною.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 01.07.2022р., серії ДПР18 №492619 ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння в присутності двох свідків, однак до матеріалів справи письмові пояснення свідків не додані, а у вказаному протоколі відповідна інформація про свідків не зазначена.
На підтвердження вини ОСОБА_1 доданий DWD-R диск із відео файлом відзнятим з нагрудної камери працівника поліції на якому відображено факт спілкування поліцейського із особою, яка відмовляється надавати документи, що посвідчують особу, після чого відео зупиняється. Тобто на вказаному відеозаписі не зафіксовано ні факту встановлення даних про особу, ні відмови його від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, ні складення протоколу про адміністративне правопорушення та відмови ОСОБА_1 в його отриманні та наданні пояснень.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають; протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14).
Вказані недоліки допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу, позбавляють суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення. Таким чином, надані до суду матеріали унеможливлюють прийняття законного, обґрунтованого та мотивованого рішення у справі.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
За змістом ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі для належного оформлення.
За вказаних обставин справа підлягає поверненню Золотоніському РВП ГУНП в Черкаській області для належного оформлення.
Керуючись ч. 2 ст.268, ч. 2 ст. 277 КУпАП, суддя:
Матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 130 КУпАП, направити для належного оформлення до Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя : Середа Л.В.