справа№380/12527/22
16 листопада 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області
про зобов'язання до вчинення дій
Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, у якому заявлено позовні вимоги: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 06.04.2021 (з дня звернення за призначенням пенсії) пенсію за віком згідно із статтями 26, 27,40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії - 2018 рік, 2019 рік, 2020 рік.
Позовні вимоги мотивовані наступним: ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. З 06.04.2021 позивача на підставі його заяви до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV.
Позивач вважає, що відповідач здійснив неправильний розрахунок його пенсії, взявши для її обрахунку усереднений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2004-2016 роки в сумі 3764,40 грн. із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії - 1,64337498, що становить 6168,32 грн.
Позивач стверджує, що набув право не на переведення з одного виду пенсії на інший на підставі ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а на нове призначення пенсії за віком на загальних підставах із новим обчисленням у відповідності до приписів ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки за таким призначенням звернувся вперше. Тому показник середньої заробітної плати при розрахунку пенсії, має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Ухвалою від 12.09.2022 відкрито спрощене позовне провадження у адміністративній справі.
Відповідач не погодився з заявленими позовними вимогами, подав відзив на позовну заяву, у якому вказує, що з 06.04.2021 на підставі заяви позивача переведено на пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу роботи 57 років 04 місяці 05 днів (зараховано до 31.12.2020), коефіцієнт страхового стажу - 0,57333. Заробітна плата для обчислення пенсії врахована за період роботи з 01.07.2000 до 31.12.2020 за даними персоніфіковано обліку, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 2,83337. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії із застосуванням проіндексованої середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в сумі 6186,32 грн., становить 17528,13 грн. (6186,32грн х 2,83337).
Відповідач наполягає, що показник середньої заробітної плати, який відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для призначення пенсії, який був врахований під час призначення пенсії позивачу у 1991 році (в частині розмежування фінансування), під час перевезення на інший вид пенсії залишається незмінним.
Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд виходив з наступного.
ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
06.04.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії, на підставі якої ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV.
Розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу роботи 57 років 04 місяці 05 днів (зараховано до 31.12.2020), коефіцієнт страхового стажу - 0,57333.
Заробітна плата для обчислення пенсії врахована за період роботи з 01.07.2000 до 31.12.2020 за даними персоніфікованого обліку, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 2,83337.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії із застосуванням проіндексованої середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в сумі 6186,32 грн., становить 17528,13 грн. (6186,32грн х 2,83337).
Позивач вважає, що відповідач при розрахунку розміру пенсії застосував неправильний показник середньої заробітної плати, який має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що у солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно зі статтею 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
За приписами частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Отже, частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентований порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватись заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Таким чином, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії на підставі того ж закону має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
У той же час, якщо мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, повинен враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (у даному випадку пенсії за віком)
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17 (№ 577/2576/17) погодилась з висновком Верховного Суду України, викладеним в постанові від 29.11.2016 у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15), про те, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як встановлено судом у випадку позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, оскільки до 06.04.2021 позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, який передбачав інші підстави та порядок призначення пенсії, а призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відбулося вперше.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач мав призначити позивачу пенсію, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки, і відповідно показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 6 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 06.04.2021 пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - 2018 р, 2019 р, 2020 р, з урахуванням раніше виплачених сум.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Крутько О.В.