справа№380/8002/22
15 листопада 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Крутько О.В. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:
визнати незаконним та скасувати рішення від 19.04.2022 р. №134550017006 прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 , до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами “е” - “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, про що прийняти відповідне рішення, наступний період:
- з 01.08.1983 р. по 05.03.2022р. (день призначення пенсії по віку) - викладач мистецької школи (фортепіано) в Бориславській дитячій школі мистецтв (п. “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”);
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, як це передбачено пунктом 7-1 розділу XV “Прикінцевих положень” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що після досягнення пенсійного віку, ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області із заявою про отримання грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій за віком станом на день призначення пенсії згідно з пунктом 7-1 розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Однак рішенням №134550017006 від 19.04.2022 року відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області відмовило у виплаті вказаної допомоги, посилаючись на те, що період її працевлаштування на посаді викладача в дитячій школі мистецтв не зарахований, оскільки школа не є закладом освіти, що передбачений Переліком закладів та установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. Позивач вважає, що має право на отримання одноразової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за віком та відповідачем протиправно відмовлено у нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подав до суду відзив на позовну заяву вх. №8433 ел., в якому проти позовних вимог заперечив. Вказав, що відповідно до записів трудової книжки позивачка працювала на посаді викладача мистецької школи (фортепіано) в Бориславській дитячій школі мистецтв, однак даний заклад підпорядкований управлінню культури, молоді, фізичної культури та спорту Бориславської міської ради, а не закладам і установам освіти. Тобто не відноситься до позашкільних закладів і тому відповідно до Постанови КМУ № 909 від 04.11.1993 переліком закладів та посад, що дають право на пенсію за вислугу років вона не передбачена. Позивачем не надано документів на підтвердження спірного періоду стажу, які б в сукупності дали змогу віднести його до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років. Крім того, посада викладача позашкільних навчальних закладів не передбачена в розділі освіта цього переліку. Просить відмовити у задоволені позову.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області подав до суду відзив на позовну заяву вх. №43802, в якому проти позовних вимог також заперечив. Вказав, що викладачі по класу фортепіано, викладачі (як зазначено у трудовій книжці позивача) у позашкільних закладах освіти Переліком №909 не передбачені. Тому, період роботи викладачем з 01.01.1992 по 31.03.2022 у позашкільних навчальних закладах, згідно з даними трудової книжки позивача, не може бути зарахований до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років. Зазначає, що Бориславська дитяча школа мистецтв управління культури, молоді, фізичної культури та спорту Бориславської міської ради, не визначена як заклад освіти, передбачений Переліком №909. Відтак, у позивачки відсутній необхідний страховий стаж 30 років на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, так, як у позивача наявний необхідний страховий стаж складає 8 років 5 місяців. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05.03.2022 року отримує пенсію за віком.
Згідно із записами у трудовій книжці серія НОМЕР_1 ОСОБА_1 :
- з 01.08.1983 по 30.11.2012 працювала викладачем по класу фортепіано Бориславської музшколи;
- з 01.12.2012 по 04.08.2019 працювала викладачем школи ПСМНЗ;
- з 05.08.2019 по даний час працює викладачем мистецької школи (фортепіано) Бориславської дитячої школи мистецтв.
Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області із заявою про виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій.
Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області прийняло рішення від 19.04.2022 № 13455007006 про відмову в призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу.
Не погоджуючись з рішенням відповідача щодо відмови у призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, на підставі п.7-1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яке оформлене листом та зарахування стажу, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страховий стаж - це період протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не менший, ніж мінімальний страховий внесок.
Пунктом “е” ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” визначено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до п. 7-1 Розділу Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е”-“ж” ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
За приписами ст. 4 Закону України «Про позашкільну освіту» від 22 червня 2000 року № 1841-III (далі Закон № 1841) позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України “Про освіту”, цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.
Правове визначення мистецької школи міститься у статті 1 Закону № 1841. Так, мистецька школа - заклад спеціалізованої мистецької освіти: музична, художня, хореографічна, хорова, школа мистецтв тощо, який надає початкову мистецьку освіту.
Згідно з частиною 3 статті 12 Закону України «Про позашкільну освіту» заклади позашкільної освіти можуть функціонувати у формі центрів, комплексів, палаців, будинків, клубів, станцій, кімнат, студій, шкіл мистецтв, малих академій мистецтв (народних ремесел), малих академій наук, мистецьких шкіл, спортивних шкіл, дитячо-юнацьких спортивних шкіл олімпійського резерву, фізкультурно-спортивних клубів за місцем проживання, фізкультурно- оздоровчих клубів осіб з інвалідністю, спеціалізованих дитячо-юнацьких спортивних шкіл олімпійського резерву, дитячих стадіонів, дитячих бібліотек, дитячих флотилій, галерей, бюро, оздоровчих закладів, що здійснюють позашкільну освіту.
На підставі п.6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 433 від 06.05.2001 року, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші), відносяться до позашкільних навчальних закладів.
Відповідно до ст. 21 Закону України “Про позашкільну освіту” педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Таким чином, суд приходить до висновку, що викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу і має право на пенсію за вислугу років при наявності відповідного педагогічного стажу роботи.
Згідно з Переліком закладів та установ освіти, охорони здоров'я і соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909, зокрема, в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах передбачені посади: учителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Як слідує з матеріалів справи, позивач працювала:
- з 01.08.1983 по 30.11.2012 -викладачем по класу фортепіано Бориславської музшколи;
- з 01.12.2012 по 04.08.2019 -викладачем школи ПСМНЗ Бориславської дитячої школи мистецтв;
- з 05.08.2019 по даний час працює викладачем мистецької школи (фортепіано) Бориславської дитячої школи мистецтв.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що педагогічний стаж позивача на день досягнення пенсійного віку становив понад 30 років.
Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 року №963 затверджений Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким передбачено, що посади вчителів, викладачів всіх спеціальностей, інструкторів фізкультури, методистів належать до категорії педагогічних працівників.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 23 листопада 2011 року № 1191 затвердив Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до п. 7-1 Розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону №1058-IV.
Відповідно п. 2 вказаного Порядку до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е” і “ж” ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 “Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років”.
Згідно з п. 5 цього Порядку грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е” - “ж” ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Положеннями п. 6 вказаного Порядку для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно зі статтями 27 і 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” станом на день її призначення.
Згідно з п. 7 вказаного Порядку виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що у позивача наявний спеціальний педагогічний стаж, її посади відносяться до посад педагогічних працівників, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, до призначення пенсії за віком не отримувала будь-яку пенсію, а тому вона має право на нарахування та виплату грошової допомоги, яка передбачена п. 7-1 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1191.
Крім того, згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 30 січня 2019 року у справі № 876/5312/17, викладачі позашкільних навчальних закладів, які входять до структури освіти України, мають право отримання пенсії за вислугу років. Так, у вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти. Стаж роботи викладачем та концертмейстером в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні п. “е” ст. 55 Закону № 1788-ХІІ при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком № 909.
Таким чином, суд приходить до висновку, що період роботи позивача, щодо якого виник спір, відноситься до спеціального трудового стажу, передбаченого ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають до задоволення.
Сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1984,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок їх бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 19.04.2022 р. №134550017006 прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 , до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами “е” - “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, про що прийняти відповідне рішення, наступний період:
- з 01.08.1983 р. по 05.03.2022 р. (день призначення пенсії по віку) - викладач мистецької школи (фортепіано) в Бориславській дитячій школі мистецтв (відповідно до п. “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”);
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, як це передбачено пунктом 7-1 розділу XV “Прикінцевих положень” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ: 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (код РНОКПП: НОМЕР_2 ) судовий збір на суму 992 грн. 40 коп.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (код РНОКПП: НОМЕР_2 ) судовий збір на суму 992 грн. 40 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Крутько О.В.