Рішення від 15.11.2022 по справі 380/10542/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/10542/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (вул. Кравчука, 22В, м. Луцьк, Волинська область, код ЄДРПОУ 13358826), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просить суд:

- визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 28 травня 2021 року про результати розгляду заяви №152 від 26.05.2021 року гр. ОСОБА_1 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», яким відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у зв'язку із переходом із пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», зарахувавши до стажу роботи на посаді сільського голови Родатицької сільської ради Городоцького району Львівської обл. за період з 11.04.2006 року по 26.11.2020 року до державної служби та провести перерахунок пенсії у зв'язку із переходом із пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 30 червня 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 11 квітня 2006 року по 26 листопада 2020 року обирався на посаду сільського голови Родатицької сільської ради Городоцького району Львівської області. Стаж роботи на посаді сільського голови складає 14 років 07 місяців 15 днів. З 2017 року позивач отримує пенсію за віком, призначену відповідно до «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-ІV).

Позивач вказує, що 26 травня 2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону№ 1058-ІV на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», проте, не отримав жодного повідомлення чи рішення стосовно переведення або відмови в переведенні на пенсію державного службовця.

30 червня 2021 року позивач повторно звернувся до Управління обслуговування громадян відділу обслуговування громадян №12 (сервісний центр) за перерахунком пенсії у зв'язку із переходом із пенсії за віком згідно із Законом № 1058-ІV на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу», зокрема, просив зарахувати до стажу державної служби стаж роботи на посаді сільського голови Родатицької сільської ради Городоцького району Львівської області в період з 11 квітня 2006 року по 26 листопада 2020 року. 27 липня 2021 року позивач отримав лист від відповідача, датований 21 липня 2021 року, яким йому відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки станом на 01 травня 2016 року (дату набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» (далі Закон № 889-VIII) посада сільського голови не віднесена до категорій посад державної служби, а, отже, на той час він не обіймав посаду державної служби в державному органі.

Позивач вважає, що відповідач безпідставно не зарахував йому стаж роботи на посаді сільського голови Родатицької сільської ради Городоцького району Львівської області в період з 11 квітня 2006 року по 26 листопада 2020 року, як такий, що дає право на призначення пенсії державного службовця, чим порушив його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. На думку позивача, посада сільського голови відповідно до статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283, входить до переліку посад, які зараховуються до стажу державної служби. Стаж роботи позивача на посаді, віднесеній до відповідних категорій посад державної служби, станом на 01 травня 2016 року становив більше 10 років, при цьому він продовжував працювати на посаді, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». На час звернення до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у позивача був наявний відповідний вік (65 років), стаж державної служби (14 років 07 місяців 15 днів) та необхідний страховий стаж. Тому, на переконання позивача, відмова відповідача у перерахунку його пенсії у зв'язку з переходом із пенсії за віком згідно із Законом № 1058-ІV на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» та зарахуванні до стажу державної служби стажу роботи на посаді сільського голови Родатицької сільської ради Городоцького району Львівської області в період з 11 квітня 2006 року по 26 листопада 2020 року є протиправною.

З наведених підстав просить задоволити позов.

Ухвалою від 08.08.2022 року було відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, подав до суду відзив на позовну заяву, згідно якого заперечує проти позовних вимог, оскільки станом на 01 травня 2016 року посада голови сільської ради не віднесена до категорій посад державної служби, тобто, на момент набрання чинності Законом № 889-VIII позивач не обіймав посади державної служби в державному органі, які віднесені до відповідних посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723-ХІІ), то відсутні підстави для переведення позивача з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу».

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, подав до суду відзив на позовну заяву, згідно якого заперечує проти позовних вимог. Вказує, що розгляд заяви позивача від 26.05.2021 за принципом екстериторіальності було здійснено Відділом перерахунку пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області. Відповідач вважає, що оскільки станом на 01 травня 2016 року посада голови сільської ради не віднесена до категорій посад державної служби, тобто, на момент набрання чинності Законом № 889-VIII позивач не обіймав посади державної служби в державному органі, які віднесені до відповідних посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723-ХІІ), то відсутні підстави для переведення позивача з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу». Також відповідач звертає увагу суду на те, що вимога позивача про призначення йому пенсії відповідно до ст. 37 Закону не заслуговує на увагу суду, оскільки позивачу вже призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV , тому в подальшому, згідно чинного законодавства, можливий лише перевід із одного виду пенсії на інший вид за наявності підстав. Просить відмовити в задоволенні позову. Також у відзиві на позовну заяву відповідач просить розглядати справу за участю представника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Відповідно до записів у трудовій книжці серії НОМЕР_2 , у період з 11 квітня 2006 року по 26 листопада 2020 року ОСОБА_1 обирався на посаду сільського голови Родатицької сільської ради Городоцького району Львівської області.

Сторонами у справі не заперечується, що з 2017 року позивач отримує пенсію за віком, призначену відповідно до норм Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

26 травня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 28 травня 2021 року № 47 позивачу відмовлено у переході на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу».

Також 30 червня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою такого змісту: «Прошу Вас розглянути моє звернення та дати роз'яснення щодо ситуації, яка склалася. 26 травня 2021 р. мною було подано заяву в Городоцький відділ обслуговування громадян щодо перерахунку, переходу на інший вид пенсії як державного службовця, оскільки я пропрацював сільським головою 15 років. В особистому кабінеті появилася позначка «відмова». Прошу дати роз'яснення на підставі чого відмовлено в перерахунку пенсії».

Листом від 21 липня 2021 року № 9357-8647/О-52/8-1300/21 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача на його заяву від 30 червня 2021 року про те, що за матеріалами пенсійної справи він з 11 квітня 2006 року по 26 листопада 2020 року працював Родатицьким сільським головою. Станом на 01 травня 2016 року посада, яку обіймав позивач, не віднесена до категорій посад державної служби, тобто, на момент набрання чинності Законом № 889-VIII він не обіймав посади державної служби в державному органі, а тому права на перехід на пенсію за віком відповідно до статті 3723-ХІІ не має.

Позивач, вважаючи, що має право на перехід із пенсії за віком згідно із Законом № 1058-ІV на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» та на зарахування до стажу державної служби стажу роботи на посаді сільського голови Родатицької сільської ради Городоцького району Львівської області в період з 11 квітня 2006 року по 26 листопада 2020 року звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просив:

- визнати неправомірним та скасувати рішення Управління обслуговування громадян відділу обслуговування громадян № 12 (сервісний центр) ГУ ПФ у Львівській області від 21 липня 2021 року щодо зарахування мені стажу роботи на посаді сільського голови Родатицької сільської ради Городоцького району Львівської області за період з 11 квітня 2006 року по 26 листопада 2020 року до державної служби та переведення із пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» та провести перерахунок пенсії у зв'язку із переходом із пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» з 30 червня 2021 року.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.05.2022 у справі №380/1496/22 ОСОБА_1 було відмовлено в задоволенні позову, оскільки позивач оскаржував не рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 28 травня 2021 року № 47 про відмову у переході на пенсію за віком, а лист Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 21 липня 2021 року № 9357-8647/О-52/8-1300/21, який не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не породжує правових наслідків для позивача, а його результати не мають обов'язкового характеру для нього, та позивач обрав неправильний спосіб захисту свого порушеного права.

З огляду на викладене та вважаючи протиправними рішення та дії відповідачів, позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх порушених прав.

Стосовно клопотання відповідача, яке зазначене у відзиві на позовну заяву, про розгляд цієї справи за участю його представника суд зазначає таке.

Відповідно до частин п'ятої, шостої, сьомої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Разом з тим відповідно до пункту другого частини першої статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до частини другої статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Предметом оскарження у цій справі є дії (рішення) пенсійного органу щодо відмови у переведенні позивача із пенсії за віком згідно із Законом № 1058-ІV на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» та зарахуванні до стажу державної служби стажу роботи на посаді сільського голови Родатицької сільської ради Городоцького району Львівської області в період з 11 квітня 2006 року по 26 листопада 2020 року, отже, ця адміністративна справа з урахуванням вимог статті 263 КАС України підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

За таких обставин, зважаючи на предмет позову, характер спірних правовідносин, а також, ураховуючи приписи пункту першого частини шостої статті 262 КАС України, суд робить висновок про відсутність підстав для розгляду цієї справи з повідомленням сторін.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

За змістом частин першої, другої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначений статтею 44 Закону № 1058-IV.

Згідно із частиною першою цієї статті призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 5 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Додатком 1 до Порядку № 22-1 затверджений зразок заяви про призначення/перерахунок пенсії.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви (абзац перший пункту 1.9 розділу І Порядку № 22-1).

Перелік документів, необхідних для призначення (перерахунку), переведення з одного виду пенсії на інший, визначений пунктами 2.1-2.4, 2.8 розділу ІІ Порядку № 22-1.

За змістом пункту 9 розділу ІІ Порядку № 22-1 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік). Документи мають бути чинними (дійсними) на дату їх подання.

При поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах (абзаци перший, другий пункту 2.23 розділу ІІ Порядку № 22-1).

При призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру» для визначення розміру пенсії за нормами Закону для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу (пункт 2.23 розділу ІІ Порядку № 22-1).

Заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (пункт 4.1 розділу IV Порядку № 22-1).

Відповідно до пункту 4.2 розділу IV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з абзацами другим-четвертим пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

За змістом пункту 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що своє право на призначення (перерахунок), переведення з одного виду пенсії на інший особа реалізує шляхом звернення до пенсійного органу з відповідною заявою, зразок якої наведений у додатку 1 до Порядку № 22-1. До такої заяви особа подає документи, передбачені Порядком № 22-1. При прийманні документів працівник пенсійного органу вчиняє дії, визначені пунктом 4.2 розділу IV Порядку № 22-1, зокрема, ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; сканує документи; на створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис тощо. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. За результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після надходження заяви, приймається відповідне рішення про призначення (перерахунок) чи переведення з одного виду пенсії на інший або ж про відмову у такому призначенні (перерахунку) чи переведенні із зазначенням мотивів, що слугували підставою для його прийняття.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, визначаються Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, який набрав чинності 01 травня 2016 року.

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 9 липня 2003 року № 1058-IV.

Згідно із пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Починаючи з 28 грудня 1993 року (дати набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ») і до 01 травня 2016 року (дати набрання чинності Закону № 889-VІІІ), визначення загальних засад діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, регулювалося Законом № 3723-ХІІ.

Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, передбачені розділом ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ.

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889 передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Згідно із частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року стажу державної служби, визначеного пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.

Обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.

Судом встановлено, що підставою для рішення про відмову в задоволенні заяви позивача про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» було те, що на момент набрання чинності Законом № 889-VIII позивач не обіймав посади державної служби в державному органі. Тобто, відповідач визначив, що у позивача відсутній стаж державної служби.

У частині періодів роботи позивача, які підлягають зарахуванню до стажу державної служби, суд зазначає, що статтею 46 Закону № 889-VII визначені особливості стажу державної служби, а саме - у частині другій зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України »Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 229 від 25 березня 2016 року, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII.

Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Таким чином, слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок № 283).

Відповідно до матеріалів справи, з 11 квітня 2006 року позивач обраний головою Родатицької сільської ради і перебував на ній до 26 листопада 2020 року, що підтверджується відомостями трудової книжки позивача, однак вказаний період відповідачем не враховано в стаж роботи позивача.

Суд звертає увагу, що статтею 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III встановлено, що до четвертої категорії посад в органах місцевого самоврядування відносяться посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад.

Тому, наявні підстави для зарахування періоду роботи позивача з 11 квітня 2006 року по 26 листопада 2020 року в органах місцевого самоврядування на посаді сільського голови до стажу державної служби.

При цьому, суд вважає необґрунтованими доводи відповідачів, що дія Закону України «Про державну службу» не поширюється на посадових осіб органу місцевого самоврядування, оскільки зарахування державної служби до стажу роботи (відповідне питання в контексті спірних правовідносин врегульоване положеннями, зокрема, пунктів 10 та 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII) не є тотожним поняттю та статусу державного службовця, а згідно з положеннями статті 3 Закону № 889 такий регулює саме відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.

Вказане узгоджується з правовою позицію Верховного Суду, висловленою у постанові від 10 лютого 2021 року у справі № 825/1453/18.

Оскільки до стажу державної служби позивача зараховуються періоди роботи з 11 квітня 2006 року по 26 листопада 2020 року на посаді голови Родатицької сільської ради, тому позовні вимоги у частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи в органах місцевого самоврядування з 11 квітня 2006 року по 26 листопада 2020 року підлягають задоволенню.

Враховуючи, що вказані періоди підлягають зарахуванню до спеціального стажу позивача, що загалом складає понад 10 років, враховуючи, що станом на 01 травня 2016 року позивач працював на посаді, віднесеній до посад державних службовців, на момент звернення із заявою досяг 60 років, повний страховий стаж дорівнює понад 40 років, суд дійшов висновку, що позивача має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

У зв'язку з цим, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про відмову позивачу у переході з одного виду пенсії на інший є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», зарахувавши до стажу роботи на посаді сільського голови Родатицької сільської ради Городоцького району Львівської обл. за період з 11.04.2006 року по 26.11.2020 року до державної служби та провести перерахунок пенсії у зв'язку із переходом із пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 30 червня 2021 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Оскільки, позивач 26.05.2021 звернувся до пенсійного органу із заявою встановленого зразка про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», а не 30 червня 2021 року, нарахування та виплата такої пенсії повинна проводитись саме з дня звернення із відповідною заявою, тобто з 26 травня 2021 року.

Також суд звертає увагу на те, що за змістом рішення Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18 належним способом захисту прав позивача у таких типових справах є зобов'язання пенсійного органу призначити та здійснити нарахування і виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у відповідній довідці.

Відтак, з метою належного способу захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби час роботи ОСОБА_1 на посаді сільського голови Родатицької сільської ради Городоцького району Львівської області у період з 11.04.2006 року по 26.11.2020 року, та провести відповідний перерахунок пенсії з 26 травня 2021 року.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Сплачений позивачем судовий збір у розмірі 992,40 грн. підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (вул. Кравчука, 22В, м. Луцьк, Волинська область, код ЄДРПОУ 13358826) від 28 травня 2021 року про результати розгляду заяви №152 від 26.05.2021 року гр. ОСОБА_1 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби час роботи ОСОБА_1 на посаді сільського голови Родатицької сільської ради Городоцького району Львівської області у період з 11.04.2006 року по 26.11.2020 року, та провести відповідний перерахунок пенсії з 26 травня 2021 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 992,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 15.11.2022.

Суддя Костецький Н.В.