про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
16 листопада 2022 року Справа № 360/1950/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Територіального управління Служби судової охорони у Луганській області (Луганська область, м. Рубіжне, вул. Миру, буд. 34), Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області (м. Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, буд. 57) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
14.11.2022 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивачка) до Територіального управління Служби судової охорони у Луганській області (далі - відповідач № 1), Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області (далі - відповідач № 2), в якому позивачка просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Луганській області щодо непроведення нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у відповідності до приписів постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168 за період з 24.02.2022 по 18.07.2022 у розмірі 30000 гривень щомісячно, а починаючи з 19.07.2022 по 12.09.2022 - у розмірі до 30000 гривень пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць;
- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області щодо непроведення нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у відповідності до приписів постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168 за період з 13.09.2022 по 31.10.2022 - у розмірі до 30000 гривень пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць;
- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, встановлену постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, за період з 24.02.2022 по 18.07.2022 у розмірі 30000 гривень щомісячно, а починаючи з 19.07.2022 по 12.09.2022 - у розмірі до 30000 гривень пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць;
- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, встановлену постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, за період з 13.09.2022 по 31.10.2022- у розмірі до 30000 гривень пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць;
- стягнути з Територіального управління Служби судової охорони у Луганській області та Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу адвоката Бабенко О.А. за договором про надання правової допомоги № 29 від 03.10.2022 в сумі 3000 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що на підставі Наказу начальника територіального управління Служби судової охорони у Луганській області від 24.01.2022 року № 17 о/с вона прийнята на службу з 25.01.2022 року на посаду контролера ІІ категорії 1 відділення 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони територіального управління Служби судової охорони у Луганській області. Наказом начальника територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області від 12.09.2022 № 326 о/с призначена на посаду контролера ІІ категорії 2 відділення 12 взводу охорони 3 підрозділу охорони територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області з 13 вересня 2022 року, де і проходить службу по теперішній час.
Починаючи з 24.02.2022 по 31.10.2022 позивачці не нараховувалася та не виплачувалася додаткова винагорода відповідно до положень Постанови КМУ № 168 від 28.02.2022.
На усні звернення щодо виплати зазначеної додаткової винагороди ТУ Служби судової охорони в Луганській області повідомило позивачку про відсутність належного фінансування та виділення коштів головним розпорядником коштів, тобто ДСА України.
Позивачка вважає, що бездіяльністю вказаних суб'єктів владних повноважень порушується її право на отримання встановленого законом та підзаконним актом грошового забезпечення.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивачки до суду.
Позивачкою також заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду.
Щодо заявленого клопотання про поновлення строку звернення суд зазначає таке.
В обґрунтування вказаного клопотання позивачка посилається на те, що на час звернення до суду діє редакція ст. 233 КЗпП, згідно з якою працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).
Тобто, чинна станом на дату звернення позивача до суду редакція статті 233 КЗпП не передбачає інших (відмінних) строків для звернення до суду з позовом щодо порушення законодавства про оплату праці, в т.ч. у відносинах публічної служби.
Однак, зазначені зміни з регулювання питання строків звернення до суду за захистом своїх трудових прав були внесені Законом України від 01.07.2022 № 2352-IX, який набрав чинності 19.07.2022.
Позовні вимоги ОСОБА_1 стосуються нарахування та виплати їй додаткової винагороди, які відповідно до статті 233 КЗпП України не обмежуються будь-яким строком звернення до суду до 19.07.2022, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» № 2352-IX.
Що стосується спірних правовідносин починаючи з 19.07.2022, представником позивача вживалися активні дії з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача та з метою виконання вимог ст. 80 КАС України, зокрема Договір про надання правової допомоги адвокатом № 29 між позивачем та адвокатом Бабенко О.А. було укладено лише 03.10.2022 року. 25.10.2022 року на адресу Територіального управління Служби судової охорони у Луганській області представником позивача був скерований адвокатський запит № 4/1 від 24.10.2022 з проханням надати необхідну інформацію для підготовки позовної заяви до суду. Вказаний адвокатський запит ТУ ССО у Луганській області було отримано 26.10.2022 року, проте, станом на день подання позову до суду, а саме 11.11.2022 року відповіді на адвокатський запит не надано. У зв'язку з чим, безвідповідальна поведінка Територіального управління Служби судової охорони у Луганській області призвела до пропущення строків звернення до суду із позовною заявою. Крім цього, 28.10.2022 на адресу Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області було направлено адвокатський запит № 5/1 від 28.10.2022 про надання інформації стосовно позивача, відповідь на вказаний запит була отримана 04.11.2022, після чого без зволікання була підготовлена позовна заява до суду. Тому вважає, що строки звернення до адміністративного суду позивачем пропущені з поважних причин та є усі підстави для його поновлення.
Розглянувши заявлене клопотання, суд дійшов такого.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина третя статті 122 КАС України).
Згідно з частинами першою та другою статті 233 КЗпП в редакції, що діє з 19.07.2022, працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (частина шоста статті 161 КАС України).
Відповідно до частин першої, шостої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
КАС України не пов'язує право суду поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду з певним колом обставин, що спричинили пропуск строку. Таким чином, у кожному випадку, суд з урахуванням конкретних обставин пропуску строку оцінює доводи, що наведені на обґрунтування клопотання про його поновлення, та робить висновок щодо поважності чи не поважності причин пропуску строку.
Заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду повинна містити роз'яснення причин пропуску і підстави, з яких заявник вважає ці причини поважними. В заяві повинні бути докази того, що здійснити відповідні процесуальні дії у визначений строк у заявника не було можливості. Відповідно з цим, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
В рішеннях по справі «Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії» від 13 січня 2000 року та по справі «Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії» від 28 жовтня 1998 року, Європейський суд з прав людини зазначив, що надто суворе тлумачення внутрішніми судами процесуальної норми позбавило заявників права доступу до суду і завадило розгляду їхніх позовних вимог, що визнано порушенням пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
До суду з позовом позивачка звернулася 14.11.2022, тобто з пропуском тримісячного строку. Проте, суд вважає, що такий пропуск строку є незначним, крім того, представником позивача вживалися заходи щодо збору інформації для звернення до суду, зокрема, надсилалися адвокатські запити, проте відповідь на такий запит від одного з відповідачів так і не була отримана.
В даному випадку, зважаючи на доводи позивача, суд вважає поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду, та з метою запобігання порушенню права позивача на судовий захист вважає за необхідне поновити строк звернення до суду.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України “Про запобігання корупції” займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У позовній заяві позивач також просить суд, витребувати від відповідача належним чином завірені копії: контракту з ОСОБА_1 про проходження служби в Службі судової охорони, наказу про прийняття ОСОБА_1 на службу до Служби судової охорони, наказу про переведення (відрядження) ОСОБА_1 на роботу в іншу місцевість, довідку про заробітну плату (грошове забезпечення) ОСОБА_1 за період з 24.02.2022 по 12.09.2022.
Відповідно до частини першої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).
З урахуванням викладено, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача про витребування вищевказаних документів, а також з власної ініціативи витребувати від відповідача докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до частини першої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Заяву ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду задовольнити.
Визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з позовом до Територіального управління Служби судової охорони у Луганській області, Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії у адміністративній справі № 360/1950/22.
Відкрити провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Луганській області, Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У разі заперечень сторін проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін - встановити строк для подання відповідної заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Зобов'язати відповідачів протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Луганській області надати суду довідку про проходження позивачем служби в Територіальному управлінні Служби судової охорони у Луганській області, інформацію про виплату позивачу додаткової винагороди відповідно до Постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 24.02.2022 по 12.09.2022; накази щодо виплати ОСОБА_1 з 24.02.2022 по 12.09.2022 додаткової винагороди відповідно до Постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за наявності; документи щодо фактично відпрацьованого часу ОСОБА_1 за період з 24.02.2022 по 12.09.2022; належним чином завірені копії: контракту з ОСОБА_1 про проходження служби в Службі судової охорони, наказу про прийняття ОСОБА_1 на службу до Служби судової охорони, наказу про переведення (відрядження) ОСОБА_1 на роботу в іншу місцевість, довідку про заробітну плату (грошове забезпечення) ОСОБА_1 за період з 24.02.2022 по 12.09.2022.
Зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області надати суду довідку про проходження позивачем служби в Територіальному управлінні Служби судової охорони у Дніпропетровській області, інформацію про виплату позивачу додаткової винагороди відповідно до Постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 12.09.2022 по 31.10.2022; накази щодо виплати ОСОБА_1 з 12.09.2022 по 31.10.2022 додаткової винагороди відповідно до Постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за наявності; документи щодо фактично відпрацьованого часу ОСОБА_1 за період з 12.09.2022 по 31.10.2022; належним чином завірені копії: контракту з ОСОБА_1 про проходження служби в Службі судової охорони, наказу про прийняття ОСОБА_1 на службу до Служби судової охорони, наказу про переведення (відрядження) ОСОБА_1 на роботу в іншу місцевість, довідку про заробітну плату (грошове забезпечення) ОСОБА_1 за період з 12.09.2022 по 31.10.2022.
Роз'яснити відповідачам, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Усі вищевказані матеріали необхідно направляти на електронну пошту через офіційну електронну адресу або підсистему “Електронний суд”.
Справа розглядатиметься суддею Свергун І.О. одноособово.
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяІ.О. Свергун