16 листопада 2022 року Київ справа № 320/13075/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Київській області як відокремленого підрозділу ДПС до Комунального підприємства "Славутич-водоканал" Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області про стягнення податкового боргу,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної податкової служби у Київській області як відокремлений підрозділ ДПС з позовом до Комунального підприємства "Славутич-водоканал" Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області, в якому просить стягнути податковий борг (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 03.08.2022) в розмірі 2 287 308, 76 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що станом на дату звернення до суду за відповідачем обліковується податковий борг (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 03.08.2022) на загальну суму 2 287 308, 76 грн, який виник внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - 2 287 308, 76 грн.
Згідно з ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.10.2021 (суддя Терлецька О.О.) відкрито провадження в адміністративній справі, визначено, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання.
Відповідно до протокольної ухвали від 24.11.2021 суд закрив підготовче провадження у даній адміністративній справі та призначив справу до судового розгляду.
23 лютого 2022 року суд постановив протокольну ухвалу, за якою подальший розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження.
На підставі розпорядження В.о. керівника апарату Київського окружного адміністративного суду від 13.06.2022 № 77-р/ка був проведений повторний автоматизований розподіл адміністративної справи № 320/13075/21 у зв'язку з перебуванням судді Терлецької О.О. у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестимісячного віку, за результатами якого справа була передана для розгляду судді Басаю О.В.
Згідно з ухвалою від 16.06.2022, суд прийняв до розгляду адміністративну справу № 320/13075/21 за позовом Головного управління Державної податкової служби у Київській області як відокремленого підрозділу ДПС до Комунального підприємства "Славутич-водоканал" Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області про стягнення податкового боргу та здійснити розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розпочав підготовку справи до судового розгляду та призначив підготовче засідання.
Відповідно ухвали від 15.08.2022 суд закрив підготовче провадження у даній адміністративній справі та призначив справу до судового розгляду.
У судовому засіданні 15 вересня 2022 року суд ухвалив, подальший розгляд справи здійснювати без участі сторін, у порядку письмового провадження.
Станом на час вирішення справи, відповідачем відзиву подано не було, так само, як і заяви про визнання позову.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено таке.
Комунального підприємства "Славутич-водоканал" Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області (ідентифікаційний код: 40972700, місцезнаходження: Київська область, м. Славутич, Київський квартал 10) зареєстроване в якості юридичної особи 22.11.2016 за номером державної реєстрації 1136010200000001373, про що свідчить Інформація з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідач взятий на облік в якості платника податків з 22.11.2016 та станом на день розгляду справи судом перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Київській області, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Судом встановлено, що Комунальне підприємства "Славутич-водоканал" Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області має податковий борг на загальну суму 2 287 308, 76 грн, який виник внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість.
Так, судом встановлено, що відповідачем до ГУ ДПС у Київській області подано податкові декларації з податку на додану вартість:
- № 9269655536 від 19.10.2020 року за вересень 2020, в якій зазначено суму зобов'язань, що підлягає сплаті - 321 022, 00 грн;
- № 930522287 від 19.11.2020 року за жовтень 2020, в якій зазначено суму зобов'язань, що підлягає сплаті - 275 073, 00 грн;
- № 9368653837 від 17.01.2021 року за грудень 2020, в якій зазначено суму зобов'язань, що підлягає сплаті - 313 117, 00 грн;
- № 9026992970 від 16.02.2021 року за січень 2021, в якій зазначено суму зобов'язань, що підлягає сплаті - 244956, 00 грн;
- № 9054546615 від 17.03.2021 року за лютий 2021, в якій зазначено суму зобов'язань, що підлягає сплаті - 32 538, 00 грн;
- № 9269655536 від 19.10.2020 року за вересень 2020, в якій зазначено суму зобов'язань, що підлягає сплаті - 321 022, 00 грн;
- уточнююча за лютий 2021 року № 9102863339 від 01.02.2021 в якій зазначено суму зобов'язань, що підлягає сплаті - 17 805, 00 грн;
- уточнююча за лютий 2021 року № 9102863339 від 28.04.2021 в якій зазначено суму зобов'язань, що підлягає сплаті - 534, 00 грн;
- № 9088711812 від 16.04.2021 року за березень 2021, в якій зазначено суму зобов'язань, що підлягає сплаті - 253 695, 00 грн;
- № 9128889108 від 17.05.2021 року за квітень 2021, в якій зазначено суму зобов'язань, що підлягає сплаті - 265 099, 00 грн;
Крім того, податковим органом на підставі ст. 129 ПК України була нарахована відповідачу пеня в сумі 181, 76 грн.
Станом на 25.07.2022 сума податку, визначена у вказаних податкових деклараціях та пеня в загальній сумі 2 287 308, 76 грн, відповідачем до бюджету не сплачена.
Судом встановлено, що відповідно до інтегрованої картки платника податку станом на дату звернення до суду за відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 2 287 308, 76 грн, який виник внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість.
Позивачем було виставлено відповідачеві податкову вимогу від 3 грудня 2018 року на суму 401 374,43 грн, яка була отримана відповідачем 22.12.2018 (том 1 а.с. 42).
Доказів оскарження податкової вимоги матеріали справи не містять.
У зв'язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку податкового боргу у розмірі 2 287 308, 76 грн позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 56.11. статті 56 Податкового кодексу не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Згідно з приписів пункту 57.1. статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
У відповідності до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, "грошове зобов'язання платника податків" - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
У пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України зазначено, що "податковий борг" - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень, у відповідності до положень пункту 41.2 статті 41 Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. п. 14.1.137 ст. 14 Податкового кодексу України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Також податкова вимога надсилається (вручається) коли платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України).
Підпунктом 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що "податкова вимога" - це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі, однак не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Джерела погашення податкового боргу платника податку визначені нормами статті 87 Податкового кодексу України. Крім того, в силу приписів пункту 87.9 статті 87 цього Кодексу у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Оскільки зазначена сума заборгованості перед бюджетом відповідачем в добровільному порядку не сплачена, Головне управління ДПС у Київській області звернулось з даним позовом до суду щодо стягнення податкового боргу.
Підпунктом 20.1.34. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України визначено право контролюючих органів у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.
Відповідно до абзацу 1 пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 95.4 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Ураховуючи викладене, зважаючи на те, що відповідач доказів погашення податкового боргу суду не надав, докази оскарження вказаної податкової заборгованості в адміністративному або судовому порядку в матеріалах справи відсутні, сума податкового зобов'язання є узгодженою, відтак позовні вимоги Головного управління Державної податкової служби у Київській області про стягнення податкового боргу з Комунального підприємства "Славутич-водоканал" Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області на користь Державного бюджету України податковий борг в сумі 2 287 308, 76 грн підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Такі витрати позивачем у справі не понесені.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Київській області як відокремленого підрозділу ДПС до Комунального підприємства "Славутич-водоканал" Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Славутич-водоканал" Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області (код ЄДРПОУ: 40972700, місцезнаходження: Київська область, м. Славутич, Київський квартал, буд. № 10) на користь Державного бюджету України податковий борг в сумі 2 287 308, 76 грн (два мільйони двісті вісімдесят сім тисяч триста вісім гривень сімдесят шість копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Басай О.В.