Справа № 600/1529/22-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Григораш В.О.
Суддя-доповідач - Залімський І. Г.
11 листопада 2022 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Залімського І. Г.
суддів: Сушка О.О. Мацького Є.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Герцаївської міської ради Чернівецького району Чернівецької області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 06 червня 2022 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Герцаївської міської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Герцаївської міської ради Чернівецького району Чернівецької області (відповідач) з такими позовними вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Герцаївської міської ради Чернівецького району, Чернівецької області щодо нерозгляду звернення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо надання дозволу на складання проекту землеустрою, щодо виділення земельної ділянки в оренду для надрокористування родовища Молниця;
- зобов'язати Герцаївську міську раду Чернівецького району, Чернівецької області розглянути звернення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки в оренду для надрокористування родовища Молниця та надати дозвіл на складання проекту землеустрою, щодо виділення земельної ділянки в оренду для надрокористування родовища Молниця 0,3 км на північний захід від села Молниця, відповідно до зазначених в спеціальному дозволі на користування надрами географічних координат.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 06.06.2022 позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 06.06.2022 скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що у заяві позивача від 04.01.2022 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду не зазначено цільове призначення земельної ділянки. Згідно з Витягом з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, що надавався позивачем разом із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, серед видів економічної діяльності позивача, не вказано право та мету, видобування корисних копалин.
Земельним законодавством чітко визначений порядок передачі в користування земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням кадрами, лише після оформлення в установленому порядку прав користування надрами. Натомість позивачем акту про надання гірничого відводу на користування надрами до заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, не було надано, відповідно надати такий дозвіл не було можливим. Крім того, відсутність інформації про місце розташування ділянки для розробки родовищ корисних копалин у Спеціальному дозволі на користування надрами від 28.08.2021 №3/11-21, та за відсутності гірничого відводу, Герцаївська міська рада позбавлена можливості перевірити місце розташування земельної ділянки, на якій буде здійснюватися видобування корисних копалин, та її площу із земельною ділянкою, що зазначена на географічних матеріалах.
Позивач не подав відзиву або письмових пояснень на апеляційну скаргу.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2022, з урахуванням п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 з 02.11.2020 зареєстрована, як фізична особа-підприємець за адресою АДРЕСА_1 . Види економічної діяльності: інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (основний); роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах; інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування; діяльність інших засобів тимчасового розміщування; надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; надання інших індивідуальних послуг.
13.10.2021 на підставі протоколу проведення аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами від 23.07.2021 №SUE001-UA-20210603-77687 та договору купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами на аукціоні від 25.08.2021 №3/11-21 позивачу видано Спеціальний дозвіл на користування надрами №6575 на видобування сировини піщано-гравійної, гравійна складова і валуни з якої придатні для виготовлення щебню, піщана складова придатна як пісок для рецеркуляції, благоустрою та планування, на родовищі Молниця, площею 37,66 га. Місцезнаходження: Чернівецька область, Чернівецький район, 0,3 км на північний захід від села Молниця, в межах географічних координат: системи координат WGS84, ПнШ СхД Т.1 48°12'53,722" 26°12'44,886", Т.2 48°12,50,993" 26°12'52,822", Т.З 48°12'51,562" 26°13'07,753", Т.4 48°12'49,457" 26°13'21,571", Т.5 48°12'32,411" 26°13'11,239", Т.6 48°12'27,547" 26°12'57,649", Т.7 48°12'27,561" 26°12'54,980", Т.8 48°12'34,473" 26°12'54,801", Т.9 48°12'37,501" 26°12'44,727". Строк дії спеціального дозволу 20 років.
04.01.2022 позивач звернулася до Герцаївської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 21 га на строк дії спеціального дозволу на користування надрами 20 років, в с. Молниця Чернівецького району Чернівецької області в межах зазначених у спеціальному дозволі на користування надрами географічних координат. До заяви позивачем було додано: витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; копію паспорта громадянина України; копію спеціального дозволу на користування надрами від 13.10.2021; графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Герцаївська міська рада листом від 18.02.2022 №01.2-11/308 повідомила позивача, що у зв'язку з наявністю об'єктивних причин для сумніву в правомірності видання наказу Державної служби з геології та надр України від 03.06.2021 №419 "Про затвердження переліку ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими планується виставити на аукціон", зокрема в частині що стосується Родовище "Молниця", та виставлення на офіційному сайті оголошення та проведення аукціону за №SUE001-UA-20210603-77687, на придбання Спеціального дозволу на користування надрами Родовище "Молниця", Герцаївська міська рада звернулась в Окружний адміністративний суд м. Києва з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування вищевказаного наказу та електронного аукціону. Ухвалою від 24.12.2021 було відкрито провадження, адміністративна справа №640/29521/21 про прийняття рішення по суті у справі ще не відомо. Відтак прийняття будь-якого рішення є неможливим, відповідно запропоновано дочекатись прийняття рішення суду по суті у справі №640/29521/21. Окрім того, у вказаній заяві виявлено ряд недоліків: не зазначено інформацію щодо цільового призначення земельної ділянки; відповідно до доданих до заяви графічних матеріалів, неможливо встановити наявність земель приватної власності чи які перебувають у використанні громадян; відсутня можливість ідентифікації земельної ділянки.
Позивач не погодилась із вказаною відмовою та, вважаючи протиправною бездіяльність Герцаївської міської ради Чернівецького району Чернівецької області щодо не розгляду звернення про надання дозволу на складання проекту землеустрою, щодо виділення земельної ділянки в оренду для надрокористування, звернулася до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що всупереч вимогам статті 123 ЗК України та статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", відповідачем на пленарному засіданні не розглянуто клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду у місячний строк (з 04.01.2022) шляхом прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою. Ефективним способом відновлення порушеного права позивача буде зобов'язання Герцаївської міської ради Чернівецького району Чернівецької області розглянути звернення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою, щодо виділення земельної ділянки в оренду для надрокористування родовища Молниця та надати дозвіл на складання проекту землеустрою, щодо виділення земельної ділянки в оренду для надрокористування родовища Молниця 0,3 км на північний захід від села Молниця, відповідно до зазначених в спеціальному дозволі на користування надрами географічних координат.
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 124 КАС України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
За приписами ч.ч. 1-2 ст. 134 КАС України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі:
розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб;
використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів;
використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями;
будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів;
надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні;
надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено;
розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України;
надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб;
надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону;
надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала;
будівництва, обслуговування об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, мультимодальних терміналів, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу);
будівництва об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд);
передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва;
надання земельних ділянок суб'єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб'єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим;
поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря;
передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності;
надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків;
надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
надання в оренду земельних ділянок під польовими дорогами, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення (крім доріг, що обмежують масив), відповідно до статті 37-1 цього Кодексу;
надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, що обслуговують масив земель сільськогосподарського призначення;
надання земельної ділянки державної або комунальної власності в користування (оренду) інвестору із значними інвестиціями для реалізації інвестиційного проекту із значними інвестиціями.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;
формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч. 3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Положеннями статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Аналіз наведених норм свідчить, що саме на пленарних засіданнях органом місцевого самоврядування вирішуються питання щодо земельних відносин. При цьому, за наслідком розгляду клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, обов'язковим є прийняття відповідною радою на її пленарному засіданні саме рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову у його наданні.
Встановлено, що всупереч вимогам статті 123 ЗК України та статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", відповідачем на пленарному засіданні не розглянуто клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду у місячний строк (з 04.01.2022) шляхом прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Отже, відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо належного розгляду клопотання позивача від 04.01.2022.
Щодо належного способу захисту прав позивача, порушених вказаною протиправною бездіяльністю відповідача, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може, зокрема, прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. У такому випадку суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Спосіб відновлення мого порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За висновками Європейського суду з прав людини, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини І основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за ст. 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 (заява № 38722/02)).
Отже, ефективний засіб правого захисту в розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання бажаного результату.
З огляду на допущену відповідачем протиправну бездіяльність щодо належного розгляду клопотання позивача від 04.01.2022, для належного та ефективного відновлення та захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати Герцаївську міську раду Чернівецького району, Чернівецької області розглянути звернення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки в оренду для надрокористування родовища Молниця та надати дозвіл на складання проекту землеустрою, щодо виділення земельної ділянки в оренду для надрокористування родовища Молниця 0,3 км на північний захід від села Молниця, відповідно до зазначених в спеціальному дозволі на користування надрами географічних координат.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Герцаївської міської ради Чернівецького району Чернівецької області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 06 червня 2022 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Залімський І. Г.
Судді Сушко О.О. Мацький Є.М.