Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
14 листопада 2022 року № 520/25439/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна ЮВ., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп. НОМЕР_1 ) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Комісії з припинення або ліквідації Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 08592313) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, у якому просить
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Комісії з припинення або ліквідації Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області ЄДРПОУ 08592313 в частині не виконання обов'язку щодо направлення у місячний термін після завершення виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення на розгляд Комісії, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, які є підставою для надання мені статусу учасника бойових дій;
стягнути з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Комісії з припинення або ліквідації Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області ЄДРПОУ 08592313 коштів на відшкодування шкоди, заподіяної протиправною бездіяльністю загальною сумою 305833,57 грн. (матеріальна шкода - 145133,57 грн., моральна шкода - 100000 грн., витрати пов'язані з отриманням професійної правничої допомоги з питань отримання консультацій щодо отримання мною статусу учасника бойових дій та відновлення порушених прав із-за невчасного присвоєння мені вищевказаного статусу - 60700 грн.). Грошові кошти перерахувати на рахунок, відкритий на моє ім'я за наступними реквізитами: IBAN № НОМЕР_2 в АБ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО 305299;
зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Комісії з припинення або ліквідації Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області ЄДРПОУ 08592313 надати суду звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилаючись на пункт 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, затвердженого постановою КМ України від 20.08.2014 №413, оскаржує бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Комісії з припинення або ліквідації Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в частині не виконання обов'язку щодо направлення у місячний термін після завершення ним виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення на розгляд Комісії, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій, що призвело до неотримання пільг гарантованих державою учасникам бойових дій.
Відповідач надав суду відзив на адміністративний позов у якому проти задоволення позовних вимог заперечував, пославшись на відсутність бездіяльності у діях управління, оскільки місце несення служби позивачем не віднесено до переліку територій на яких здійснюється АТО, недотримання строку, визначеного п.21 Порядку № 413, не створення відомчої комісії з розгляду спірних питань.
Позивачем надано відповідь на відзив, у якому вказано, що на позивача не поширюється дія розпорядження КМУ від 02.12.2015 № 1275-р, оскільки в силу приписів п.3 Порядку № 143 наказом № 336/6/ а від 07.10.2014 визначена районом проведення АТО; особи залучені до проведення АТО до 16.09.2016 року мають право на встановлення статусу УБД незалежно від строку перебування у районі проведення операції, направлення позивача до зони АТО саме для виконання завдань визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом».
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, перевіривши оскаржувану бездіяльність відповідача на відповідність приписам ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 12, ч. 1, 2 ст. 13 Законом України «Про боротьбу з тероризмом» для безпосереднього управління конкретною антитерористичною операцією та керівництва силами і засобами, які залучаються до здійснення антитерористичних заходів, утворюється оперативний штаб, очолюваний керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України (координаційної групи відповідного регіонального органу Служби безпеки України) або особою, яка його заміщує, першим заступником чи заступником керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України. Порядок діяльності оперативного штабу з управління антитерористичною операцією визначається на основі Положення про нього, яке затверджується Кабінетом Міністрів України. При проведенні антитерористичної операції використовуються сили і засоби (особовий склад, спеціалісти, зброя, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку, інші матеріально-технічні засоби) суб'єктів боротьби з тероризмом, а також підприємств, установ, організацій, які залучаються до участі в антитерористичній операції, в порядку, визначеному згідно з Положенням, зазначеним у частині другій статті 12 цього Закону. Покриття витрат та відшкодування збитків, що виникли у зв'язку із проведенням антитерористичної операції, здійснюються згідно з законодавством. За рішенням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із керівництвом відповідних суб'єктів боротьби з тероризмом, до широкомасштабних, складних антитерористичних операцій у районі їх проведення залучаються та використовуються сили та засоби (особовий склад та спеціалісти окремих підрозділів, військових частин, зброя, бойова техніка, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку, інші матеріально-технічні засоби) Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України, Збройних Сил України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону, та органів охорони державного кордону, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, Управління державної охорони України.
Згідно п. 2 ч. 5 Положення про Антитерористичного центру та його координаційні групи при регіональних органах Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 14 квітня 1999 року № 379/99 Центр має право, зокрема, залучати до проведення заходів боротьби з тероризмом, у тому числі для здійснення аналізу поточних ризиків і загроз у сфері боротьби з тероризмом, фахівців (експертів) суб'єктів боротьби з тероризмом, центральних і місцевих органів виконавчої влади, організацій та установ (за згодою їх керівників).
Таким чином, підставою для залучення особового складу суб'єктів боротьби з тероризмом (зокрема органів МВС) є рішення керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, яке погоджується із керівництвом відповідного суб'єкта боротьби з тероризмом.
Судовим розглядом встановлено, що під час проходження публічної служби на підставі наказу ГУМВС в Харківській області від 03.09.2014 № 365 о/с ДСК для виконання завдань , визначених Законом України « Про боротьбу з тероризмом» з метою належної організації та якісного здійсненням заходів з ідентифікації осіб, затриманих в зоні проведення АТО, відпрацювання їх на предмет причетності до діяльності терористично-екстремістських організацій, учинення чи організації вчинення кримінальних правопорушень, для участі у роботі пункту відпрацювання затриманих осіб, утвореного на базі Барвінківського РВ ГУМВС України в Харківський області позивача відряджено до міста Барвінкове Харківської області в період часу з 05.09.2014 року по 09.09.2014 року, де перед початком служби отримував АК складний укорочений (АКС-74У), а в черговій частині УБОЗ ГУМВС України в Харківській області отримав табельну вогнепальну зброю пістолет Макарова 9-мм (ПМ).
Згідно наказу першого заступнику Голови Служби безпеки України - керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України Грицака В. від 07.10.2014 № 33/6/а, визначено райони та терміни проведення антитерористичної операції, зокрема Харківська область є районом проведення Антитерористичної операції з 07 квітня 2014 року до 14 вересня 2014 року.
Питання встановлення статусу УБД регулюються, зокрема, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-XII від 22.10.1993 (далі - Закон № 3551-XII) та Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 413 від 20.08.2014 (далі - Порядок № 413).
Так, пунктом 2,3 Порядку № 413 у ред, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин передбачено, що статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції. Райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення визначаються Антитерористичним центром при СБУ.
Абзацем 2 пункту 4 Порядку № 413 визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).
Пунктом 5,6 Порядку № 413 у ред на момент завершення позивачем участі в АТО визначено, що рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - міжвідомча комісія), яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції із включенням до її складу фахівців Міноборони, МВС, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань. До складу міжвідомчої комісії можуть включатися фахівці інших державних органів та представники громадських організацій.
Для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов'язані подати на розгляд комісій, утворених у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах (далі - комісія), у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, в складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. Комісії вивчають документи і подають їх на розгляд міжвідомчої комісії, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання. Рішення щодо утворення комісій та положення про них затверджуються відповідними міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади та іншими державними органами. Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісією, і в разі потреби заслуховує пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків, представників державних органів та в місячний строк з дня надходження документів приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує комісію.
Відповідно до п.1 розділу І Положення про Міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, який набрав чинності 16.12.2014 року, Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Міжвідомча комісія) утворена Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції відповідно до пункту 5 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 413 у МВС утворено Комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, Положення про яку затверджено наказом МВС від 26.08.2016 № 868 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.09.2016 за № 1271/29401).
Отже, станом на 10.10.2014 року (дата спливу місячного строку після завершення виконання антитерористичних завдань) були відсутні органи, які відповідно до п.5,6 Порядку № 413 мали б визначати наявність підстав для встановлення статусу учасника бойових дій.
Суд зауважує, що за загальним правилом бездіяльність має місце у випадку, коли особа станом на конкретну календарну дату не виконала покладеного законом обов'язку, а під ознаки протиправної бездіяльність підпадає виключно за наявності у зобов'язаної особи об'єктивної змоги вчинити певне діяння. Як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Слід наголосити, що сплив чи настання строку набувають (можуть набувати) правового сенсу в сукупності з подіями або діями, для здійснення чи утримання від яких встановлюється цей строк.
Продовжуючи розгляд справи суд зазначає, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії чи керівником підприємства, установи, організації до міжвідомчої комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особа може самостійно звернутися до таких комісій (абз. 1 п. 8 Порядку № 413).
З матеріалів справи слідує, що позивач після завершення відрядження в зону АТО не звертався з вимогами щодо оформлення статусу учасника бойових дій, з підстав того, що Харківська області протягом часу відрядження перебувала в зоні проведення антитерористичної діяльності
У червні 2020 року позивач звернувся до ГУМВС в Харківській області із заявою (вх. № 61 зі/119-12/01-2020) про встановлення статусу учасника бойових дій.
У відповідь на вказану заяву ГУМВС в Харківській області на адресу позивача направлені роз'яснення, від 31.07.2020 № К 679/119-12/01-2020 про те, які документи необхідні для надання до комісії МВС України для надання статусу учасника бойових дій. Повідомлено, про відсутність наказу керівника АТЦ при СБУ про залучення до участі в проведенні антитерористичної операції; згідно листа Штабу АТЦ при СБУ від 17.07.2020 № 33/7- 4298 відсутні матеріали щодо персонального залучення ОСОБА_1 до проведення АТО в Штабі АТЦ при СБУ.
На виконання заяви позивача (К-1156 від 21.10.2020), ГУМВС в Харківській області супровідним листом за вих.№ 43-5дск/119-12/01-2020 від 22.10.2020 направлено наявні документи (без наказу керівника АТЦ при СБУ про залучення ОСОБА_1 до участі в проведенні антитерористичної операції) на розгляд комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та рішенням комісії МВС з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни від 16 червня 2021 року № 2/ІІІ/ХХІ/2 позивачу надано статус учасника бойових дій.
Відповідно до ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При розв'язанні спору, суд, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі “Гарсія Руїз проти Іспанії”, від 22.02.2007р. у справі “Красуля проти Росії”, від 05.05.2011р. у справі “Ільяді проти Росії”, від 28.10.2010р. у справі “Трофимчук проти України”, від 09.12.1994р. у справі “Хіро Балані проти Іспанії”, від 01.07.2003р. у справі “Суомінен проти Фінляндії”, від 07.06.2008р. у справі “Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії”), вичерпно реалізував усі діючі правові механізми з”ясування об'єктивної істини; надав всебічну оцінку усім юридично значимим факторам, доводам і обставинам справи; виклав достатній поза розумним сумнівом обсяг міркувань з приводу конкретного тлумачення змісту належних норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Комісії з припинення або ліквідації Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в частині не виконання обов'язку щодо направлення у місячний термін після завершення виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення на розгляд Комісії, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, які є підставою для надання мені статусу учасника бойових дій не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини п'ятої статті 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
З огляду на те, що заподіяння шкоди позивач пов'язує з протиправною бездіяльністю відповідача, яка залишена судом без задоволення, відсутні підстави для задоволення вимоги про стягнення шкоди, як похідної вимоги.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.139 КАС України.
Керуючись ст.14, 243-246,257-263, 293,295-297 КАС України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Зоркіна Ю.В.