15 листопада 2022 року Справа № 480/4922/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4922/22
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації Сумської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
До Сумського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації Сумської області, в якій просить:
1. Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації щодо відмови у встановленні ОСОБА_1 статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни - особи з інвалідністю внаслідок війни, та видачі відповідного посвідчення - “Посвідчення члена сім'ї загиблого”.
2. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації надати ОСОБА_1 статус члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни - особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та видати ОСОБА_1 згідно з Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, відповідне посвідчення - “Посвідчення члена сім'ї загиблого”.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 05.05.2022 року вона є дружиною померлого учасника ліквідації, смерть якого пов'язана із захворюванням, отриманим під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою та має посвідчення дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою № 007623 від 05 травня 2022 року, видане Сумською обласною державною адміністрацією, відповідно до якого має право на пільги та компенсації, встановлені законодавством України для громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивачка звернулась до Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації із зверненням щодо встановлення статусу “член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни”.
У своїй відповіді від 04.07.2022 року № 15/579 відповідач відмовив у встановленні статусу “член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни”.
Позивачка вважає відмову протиправною, оскільки відповідно до абз. 16 п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, до членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать, зокрема: один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні, а тому вона має право на встановлення статусу “член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни”.
Ухвалою суду від 02.08.2022 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, а також зобов'язано Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації Сумської області у 15-денний строк з дня отримання копії даної ухвали надати суду копію звернення ОСОБА_1 , за результатами розгляду якого відповідь надіслано листом № 15/579 від 04.07.2022.
Відповідачу копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано до електронного кабінету, документ доставлено до електронного кабінету 02.08.2022 (а.с. 18).
У встановлений судом строк відповідач відзив не надав.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку в управлінні соціального захисту населення Кролевецької РДА.
22.06.1999 ОСОБА_2 видано посвідчення серії НОМЕР_1 , відповідно до якого набув статус інваліда 1 групи і мав право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть № НОМЕР_2 виданий Відділом реєстрації актів громадянського стану Кролевецького районного управління юстиції (а.с.7).
ОСОБА_1 є дружиною померлого учасника ліквідації, смерть якого пов'язана із захворюванням, отриманим під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується відповідним посвідченням № НОМЕР_3 від 05 травня 2022 року, виданим повторно замість посвідчення № НОМЕР_4 Сумською обласною державною адміністрацією (а.с. 5).
30.06.2022 позивачка звернулась до Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації із заявою щодо встановлення статусу “член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни” (а.с. 26).
Листом від 04.07.2022 року № 15/579 відповідач відмовив у встановленні статусу “член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни”, зазначивши, що те, що їй видано посвідчення дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, від 05.05.2022 № 007623, що дає право на пільги та компенсації (а.с. 12).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ч.2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно зі статтею 4 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XII), ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Відповідно до пунктів 1, 2, 9 частини другої статті 7 Закону №3551-XII, до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа: військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами; осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами; осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно зі пунктом 1 статті 10 Закону №3551-XII, чинність цього Закону поширюється, зокрема, на сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.
Згідно зі пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 №20-РП/04, ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
Розділ 11 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту” визначає поняття і зміст статусу ветеранів війни (учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни) та осіб, на яких поширюється дія його положень. Це колишні військовослужбовці, які безпосередньо як у воєнний, так і в мирний час, виконували інші обов'язки військової служби та тилового забезпечення, пов'язані з необхідністю захисту Батьківщини, у тому числі з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв'язку із чим йому було надано статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.
Відповідно до експертного висновку Харківської міжвідомчої експертної комісії №393 від 19.12.2001 встановлено, що, захворювання ОСОБА_2 пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків на ЧАЕС (а.с.9).
Також, згідно зі копією довідки серії МСЄ №019294 від 13.05.1999, ОСОБА_2 встановлено групу інвалідності 1, причина інвалідності: захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.10).
Таким чином, суд приходить висновку, що матеріалами справи підтверджується належність ОСОБА_2 до категорії осіб з інвалідністю внаслідок війни - як категорія осіб, що має інвалідність внаслідок виконання обов'язків військової служби, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи (пункт 2 частини 2 статті 7 Закону №3551-XІІ).
Отже, як особа з інвалідністю внаслідок війни, за визначенням статті 4 Закону №3551-XІІ, ОСОБА_2 підпадав під категорію ветеранів війни (ними є учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни).
Крім того, ОСОБА_2 , померлий чоловік позивача, помер від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Пунктом 2 статті 10 Закону №3551-ХІІ визначено, що чинність цього Закону поширюється на дружин (чоловіків) померлих осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни, а також дружин (чоловіків) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів, підпільників, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге.
На дружин (чоловіків) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників бойових дій, партизанів, підпільників і учасників війни, нагороджених орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу, визнаних за життя особами з інвалідністю, чинність цієї статті поширюється незалежно від часу смерті особи з інвалідністю.
Судом встановлено, що позивач перебувала у зареєстрованому шлюбі з померлим ОСОБА_2 , та не одружена вдруге, а тому належить до членів сім'ї військовослужбовця, який помер внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби, у зв'язку з чим за приписами пункту 1 статті 10 Закону №3551-ХІІ підпадає під дію останнього.
При цьому всупереч позиції відповідача, жоден нормативно-правовий акт не пов'язує право особи на статус члена сім'ї ветерана війни (особи з інвалідністю внаслідок війни) з наявністю формально присвоєного й визнаного державою шляхом видачі відповідного посвідчення статусу самій особі ветерана війни, що помер.
Закон №3551-ХІІ визначає статус члена сім'ї померлого ветерана війни (інваліда війни) шляхом вказівки на формальні ознаки і не вказує на обов'язкове отримання відповідного статусу самим ветераном.
Відповідно до пункту 4 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302 (далі - Положення №302), особам, на яких поширюється чинність Закону №3551-XII (стаття 10 Закону №3551-XII) видаються посвідчення з написом “Посвідчення члена сім'ї загиблого”.
Абзацом 2 пункту 7 Положення №302 передбачено, зокрема, що “Посвідчення члена сім'ї загиблого” видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
Враховуючи викладене, а також те, що позивач перебувала в зареєстрованому шлюбі з померлим ОСОБА_2 , який був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та який відповідно до положень пунктів 1, 9 частини другої статті 7 Закону №3551-ХІІ належав до осіб з інвалідністю внаслідок війни, суд дійшов висновку, що позивач відповідно до вимог статті 10 Закону №3551-XII має право на встановлення статусу та отримання посвідчення члена сім'ї загиблого інваліда війни, а тому відповідач протиправно відмовив у задоволенні її заяви про видачу такого посвідчення.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації щодо відмови у встановленні ОСОБА_1 статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни - особи з інвалідністю внаслідок війни, та видачі відповідного посвідчення - «Посвідчення члена сім'ї загиблого».
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації надати ОСОБА_1 статус члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни - особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видати ОСОБА_1 згідно з Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, відповідне посвідчення - «Посвідчення члена сім'ї загиблого».
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук