печерський районний суд міста києва
Справа № 757/31921/22-к
15 листопада 2022 року м. Київ
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_15,
при секретарі ОСОБА_16,
за участю слідчого ОСОБА_17
захисників ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22,
розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого групи слідчих Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_17 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000782 від 21.06.2022 відносно підозрюваних ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, а також ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України,
Слідчий групи слідчих Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_17 за погодженням прокурора відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_23 звернувся до слідчого судді з клопотанням в порядку ст. 297-1, 297-2, 297-3, 297-4 КПК України про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000782 від 21.06.2022 відносно підозрюваних ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, а також ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Вказує, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснювалося досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000782 від 21.06.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2, ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 указом Президента Володимира Зеленського № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України.
При цьому, відповідно до рішення Херсонської міської територіальної виборчої комісії від 20.11.2020 № 86 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровано депутатом Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області.
Рішенням І сесії Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання від 27.11.2020 № 86 ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання від політичної партії «Опозиційна платформа - за життя», який набув депутатських повноважень.
Як депутат Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 має повноваження і обов'язки та несе відповідальність за дотримання вказаних нормативних актів, зміст яких йому достовірно відомий.
Так, за результатами воєнних дій збройними силами російської федерації незаконно окуповано м. Херсон та частину Херсонської області, унаслідок чого, на вказаних територіях незаконно утворено так звану «Военно-гражданскую администрацию Херсонской области».
При таких обставинах, досудовим розслідуванням установлено, що не пізніше 14 червня 2022 року, більш точної дати досудовим розслідуванням не установлено, перебуваючи на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Херсоні, у ОСОБА_1 , який обійняв посаду голови незаконно утвореної окупаційною владою так званої «Военно-гражданской администрации Херсонской области», виник умисел направлений на вчинення умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору, а саме російській федерації (далі - держава-агресор), шляхом реалізації рішень пов'язаних із створенням незаконних органів влади та інших установ, та подальшого вчинення злочинів проти основ національної безпеки України.
У цей же час, у ОСОБА_1 виник злочинний намір на створення організованої групи, з метою завдання шкоді Україні, шляхом незаконного утворення «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсона» на базі цілісного майнового комплексу Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» (ІКЮО 22740252) для забезпечення поштових, логістичних, фінансових та торгівельних потреб окупаційної влади, а також проведення заходів інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації.
Так, з метою організації та формування стійкого злочинного об'єднання для заняття вищезазначеною злочинною діяльністю ОСОБА_1 , бажаючи здійснювати дискредитацію органів державної влади України та установлення на окупованих територіях проросійських напрямків діяльності та ідей, підшукав співучасників злочинів, розподілив між ними ролі та обов'язки, склав план, визначив порядок та спосіб його виконання за наступних обставин.
У невстановлені досудовим розслідуванням дату, час та місці ОСОБА_1 , виконуючи функції організатора, залучив до вказаної злочинної діяльності громадянку України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка має відповідний досвід та навички, оскільки у 2014 році, перебуваючи на тимчасово окупованій території України, а саме в Автономній Республіці Крим, приймала активну участь у незаконно утворенні окупаційною владою так званого «Федерального государственного унитарного предприятия «Почта Крыма», яке остання врешті очолила у липні 2014 року та очолює по теперішній час.
На останню, як на співорганізатора злочину покладено обов'язки щодо керівництва підготовкою до вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, шляхом використання повноважень останньої, а також наявного в неї досвіду. Окрім цього, ОСОБА_4 було надано повноваження на залучення нових учасників організованої групи.
Також, ОСОБА_4 , будучи співорганізатором зазначених злочинів, виконуючи покладені на неї обов'язки з підготовки та керівництва вчиненням злочинів залучила в якості пособників громадян України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4
ОСОБА_6 , яка у період часу з 01.09.2013 по 28.02.2014 обіймала посаду в Кримській дирекції АТ «УКРПОШТА» та на теперішній час є директором департаменту з управління персоналом у незаконно утвореному окупаційною владою так званому «Федерального государственного унитарного предприятия «Почта Крыма», має відповідні навички та досвід, доручено вчинювати пособництво у вчиненні вищевказаних злочинів, шляхом надання порад ОСОБА_3 з приводу організації роботи з персоналом, їх працевлаштування, нарахування заробітної плати, тощо.
ОСОБА_7 , яка з 01.05.2015 по 30.06.2022 обіймала посади в Запорізькій дирекції АТ «УКРПОШТА» та з 09.06.2022 очолила незаконно утворене так зване «Государственное унитарное предприятие «Почта Таврии», доручено вчинювати пособництво у вчиненні вищевказаних злочинів, шляхом надання порад ОСОБА_3 з приводу процедури незаконного утворення так званого «Государственное унитарное предприятие «Почта Херсона», а також засобів, у вигляді проектів відповідних реєстраційних документів.
Окрім того, діючи відповідно до свого злочинного плану, у якості співорганізатора злочину ОСОБА_1 до підготовки та керівництва вчиненням злочинів, також залучено громадянку України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, місці та час, добровільно зайняла посаду так званого заступника голови «Военно-гражданской администрации Херсонской области» у сфері цифровізації та соціальної політики.
В обов'язки останньої входило забезпечення фінансування незаконно утвореного так званого «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсона», а також організації та проведення заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку діяльності незаконно утвореного підприємства.
У якості виконавця злочинів проти основ національної безпеки України у складі організованої групи, ОСОБА_1 залучив ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який у період часу з 15.03.2021 по 29.06.2022 обіймав посаду директора філії Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» та виконував відповідні організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції на підприємстві. При цьому, ОСОБА_3 , усвідомлюючи протиправність своїх діянь, підтримав позиції ОСОБА_1 , яка виражалась у здійснені заходів пов'язаних з дискредитацію органів державної влади України та установлення на окупованих територіях проросійських напрямків діяльності та ідей, та забезпечення поштових, логістичних, фінансових та торгівельних потреб окупаційної влади.
Відповідно до заздалегідь розподілених ролей, ОСОБА_3 , використовуючи службове становище та надані останньому повноваження керівника дирекції, мав забезпечити та безпосередньо реалізувати рішення окупаційної влади та держави агресора щодо незаконного утворення «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсона» на базі та за рахунок діючих працівників і майна Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА».
При цьому, ОСОБА_3 , з метою спільного виконання організованих ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_2 злочинів, залучив до злочинної діяльності організованої групи, громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який, умисно, усвідомлюючи протиправність своїх діянь, з метою завдання шкоди Україні, почав надавати допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, погодившись на виконання всіх їх вказівок, зокрема шляхом передачі матеріальних ресурсів Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» представникам держави-агресора, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою забезпечення подальшої діяльності незаконно утвореного «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсона».
Крім того, на виконання спільного злочинного плану, діючи умисно, відповідно до заздалегідь розподілених ролей, не пізніше 26.06.2022, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, ОСОБА_4 з метою організації та керівництва вчиненням злочинів, проти основ національної безпеки України створила груповий чат у мобільному додатку - месенджері «Telegram» під назвою «Почта Херсона» до участі в якому додала, зокрема ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , а також інших осіб, які є працівниками незаконно утвореного так званого «Федерального государственного унитарного предприятия «Почта Крыма» яким, використовуючи повноваження керівника зазначеного підприємства, надала вказівки щодо надання допомоги та консультацій з різних напрямків щодо утворення та роботи незаконно утвореного «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсона». У подальшому, протягом червня-липня 2022 року ОСОБА_4 контролювала діяльність та надавала вказівки ОСОБА_3 та ОСОБА_5 щодо вчинення дій, спрямованих на реалізацію рішень та дій держави-агресора, та окупаційної адміністрації держави-агресора щодо утворення «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсона» на базі цілісного майнового комплексу Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА».
Окрім того, 07.07.2022, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, залучена в якості пособника ОСОБА_7 , діючи умисно, використовуючи мобільний додаток - месенджер «Telegram» надала
ОСОБА_3 проекти рішення щодо утворення так званого «Государственного унитарного предприятия «Почта Таврії», рішення про призначення очільника вказаного підприємства, а також проект статуту. На підставі вказаних проектів, ОСОБА_3 підготовлено проекти рішення та статуту, щодо незаконного утворення «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсона».
У подальшому, а саме 07.07.2022 ОСОБА_1 , перебуваючи у м. Херсоні, більш точне місце досудовим розслідуванням не установлено, діючи умисно, на виконання злочинного плану, використовуючи повноваження так званого голови «Военно-гражданской администрации Херсонской области», з метою підтримки та реалізації рішення держави-агресора, видав наказ № 180-р про створення так званого «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсона» на базі цілісного майнового комплексу Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» та призначення ОСОБА_3 директором вказаного підприємства, а також щодо передачі останньому для затвердження статут, структуру та штатний розклад підприємства, положення про структурні підрозділи.
При цьому, ОСОБА_2 , протягом червня-липня 2022 року, більш точний час та місце досудовим розслідуванням не установлено, діючи умисно, на виконання спільного злочинного плану та покладених функцій співорганізатора злочину, забезпечила фінансування незаконно утвореного «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсона», з метою підтримки та реалізації рішення держави-агресора та окупаційної адміністрації щодо створення вказаного підприємства.
У свою чергу, ОСОБА_3 з 22.06.2022 по липень 2022 року, більш точна дата та час невідомі, перебуваючи у м. Херсоні, умисно, діючи на виконання спільного злочинного плану, з метою завдання шкоди Україні, усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи всупереч інтересам держави України, її суверенітетові та територіальній цілісності, використовуючи досвід роботи директора філії Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА», з метою реалізації рішень держави агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора щодо створення так званого «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсона», створив та затвердив статут вищевказаного підприємства, здійснив закупівлю в російській федерації матеріального обладнання для функціонування поштових відділень, вжив заходів щодо підготовки та передачі матеріальних ресурсів Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» та вчинення умисних дій щодо схиляння працівників Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» до співпраці з окупаційною адміністрацією держави-агресора у сфері надання послуг пошти, чим вчинив дії, спрямовані на реалізацію рішень та дій держави-агресора по створенню незаконного поштового підприємства на території м. Херсона та Херсонської обл., а також підготовки та передачі матеріальних ресурсів Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» на користь так званого «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсон».
Водночас, ОСОБА_5 , діючи умисно, у складі організованої групи на виконання заздалегідь розробленого плану та визначених ролей, протягом липня-серпня 2022 року, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлений, перебуваючи в м. Херсоні, підтримуючи рішення держави-агресора та окупаційної влади щодо незаконної діяльності так званого «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсона» на базі цілісного майнового комплексу Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА», вчинив умисні дії, направлені на забезпечення роботи відповідного програмного забезпечення для роботи незаконно утвореного підприємства, а також реалізував рішення окупаційної адміністрації щодо вилучення майна, а саме комп'ютерної техніки Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» у працівників, у віданні яких вона знаходилася та передав зазначене майно на користь незаконно утвореного так званого «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсона» на базі цілісного майнового комплексу Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА», а також здійснював пошук осіб, для їх працевлаштування у попередньо зазначене незаконне створене підприємство.
Отже, у такий спосіб, залучивши до вчинення злочинів проти основ національної безпеки України вищевказаних осіб та утворивши організовану групу, заздалегідь розподіливши ролі та обов'язки, ОСОБА_1 , за участю співорганізаторів ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , виконаців ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , пособників ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , з метою завдання шкоді Україні, бажаючи здійснювати дискредитацію органів державної влади України та установлення на окупованих територіях проросійських напрямків діяльності та ідей, для забезпечення поштових, логістичних, фінансових та торгівельних потреб окупаційної влади створили за забезпечили діяльність незаконного утворення «государственного унитарного предприятия «Почта Херсона» на базі цілісного майнового комплексу Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА».
Таким чином, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , обґрунтовано підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, а саме умисних діях, вчинених у складі організованої групи, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора, підготовки та передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора та окупаційній адміністрації держави-агресора.
Окрім того, діючи умисно, за попередньою змовою та на виконання заздалегідь розробленого злочинного плану, спрямованого на вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, 29.06.2022, перебуваючи за адресою: м. Херсон, пр. Ушакова, 41, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 організували та провели захід серед приблизно 300-от працівників Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» на підтримку дій держави-агресора щодо окупації Херсонської області, та прийнятого рішення про утворення так званого «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсона» на базі цілісного майнового комплексу Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА», із закликами працівників Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» до співпраці з окупаційною адміністрацією та незаконно утвореним зазначеним підприємством.
У ході вказаного заходу, ОСОБА_3 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх діянь, повідомив присутнім особам, що Херсонська дирекція АТ «УКРПОШТА» припиняє роботу, та прийнято рішення про утворення незаконного «Государственного унитарного предприятия «Почта Херсона» та закликав всіх колишніх працівників АТ «УКРПОШТА» працевлаштуватись у незаконне підприємство.
Далі, ОСОБА_2 повідомлено всім присутнім про те, що на даний час незаконне формування «Государственное унитарное предприятия «Почта Херсона» є самостійним підприємством, утім, після входження Херсонської області до складу російської федерації, вказане формування буде об'єднано з «Почтою России». При цьому, в ході розмови, останньою повідомлялись ультимативні заклики, які виражались у тому, що, якщо працівники АТ «УКРПОШТА» не будуть працювати в «Государственному унитарному предприятии «Почта Херсона», то особи, що мають право на отримання пенсійних виплат у Херсонській області, отримувати їх не будуть. При цьому, виплата пенсій буде здійснювати у рублях.
Далі, ОСОБА_1 , представляючись як представник окупаційної влади на території Херсонської області, з мотивів установлення на окупованих територіях проросійських напрямків діяльності та ідей, в ході вказаного заходу, повідомив працівникам АТ «УКРПОШТА», що «Россия тут навсегда», закликавши їх працевлаштуватись в «Государственному унитарному предприятии «Почта Херсона» для підтримання окупаційної діяльності в Херсонській області.
Отже, у такий спосіб, залучивши до вчинення злочину проти основ національної безпеки України вищевказаних осіб та утворивши організовану групу, ОСОБА_1 , за участю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , з метою дискредитації органів державної влади України та установлення на окупованих територіях проросійських напрямків діяльності та ідей, для забезпечення поштових, логістичних, фінансових та торгівельних потреб окупаційної влади створили за забезпечили діяльність незаконного утворення «государственного унитарного предприятия «Почта Херсона» здійснили заходи політичного характеру та інформації діяльності на підтримку держави-агресора та її окупаційної адміністрації серед працівників АТ «УКРПОШТА».
Таким чином, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , обґрунтовано підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України, а саме умисних діях, вчинених у складі організованої групи, щодо організації та проведення заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з окупаційною адміністрацією держави агресора, спрямованих на підтримку держави-агресора та її окупаційної адміністрації.
За викладених обставин, 06.08.2022 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Після чого, зібрано достатніх доказів для повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_3 та повідомлення про нову підозру, а також для повідомлення іншим особам про підозру.
Далі, 30.09.2022 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, а ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Цього ж дня, у порядку ч. 8 ст. 135 КПК України повідомлення про підозру зазначеним особам та повістки про їх виклик на 04, 05, 06.10.2022 до прокурора опубліковано в газеті КМУ «Урядовий Кур'єр» (№ 211 (7332) від 30.09.2022), а також на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.
Обставини, що дають підстави підозрювати перелічених вище осіб у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України зафіксовані у матеріалах, які зібрано стороною обвинувачення під час досудового розслідування, зокрема наступних:
- протокол про проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 14.07.2022;
- лист-відповідь з АТ «Укрпошта» від 05.08.2022 № 723/1-146-22;
- протокол огляду відео-хостингу «YouTube» та сайту «Миротворець» від 31.08.2022;
- протокол огляду соціальної мережі «Telegram» від 31.08.2022;
- протокол огляду сайту www.crimea-post.ru від 31.08.2022;
- протокол огляду сайту www.crimea-post.ru від 31.08.2022;
- протокол огляду соціальної мережі «khogov.ru»від 31.08.2022;
- лист-відповідь з АТ «Укрпошта» від 02.09.2022 № 110.002.001.-5299-22;
- протокол допиту свідка ОСОБА_9 від 02.09.2022;
- протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.09.2022;
- протокол огляду мобільного телефону ОСОБА_9 від 02.09.2022;
- протокол огляду оптичного диску від 02.09.2022;
- протокол додаткового допиту свідка ОСОБА_9 від 02.09.2022;
- протокол допиту свідка ОСОБА_10 від 08.09.2022;
- протокол допиту свідка ОСОБА_11 від 14.09.2022;
- протокол допиту свідка ОСОБА_12 від 14.09.2022;
- протокол допиту свідка ОСОБА_13 від 28.09.2022;
- протокол допиту свідка ОСОБА_14 від 29.09.2022.
Станом на 10.11.2022 підозрювані до прокурора відповідно до вищевказаних повісток безпідставно не з'явилися, про причини неявки не повідомили.
Така поведінка підозрюваних викликана бажанням уникнути кримінальної відповідальності за інкриміновані їм стороною обвинувачення діяння.
Водночас, на даний час підозрювані знаходяться на тимчасово окупованих територіях Херсонської, Запорізької областей, а також АР Крим, що підтверджується допитами свідків, рапортами оперативних співробітників та результатами проведених негласних слідчих (розшукових) дій.
Отже, вищевказані обставини дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювані умисно перебувають на тимчасово окупованих територіях та переховуються від органу досудового розслідування, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинені ними особливо тяжкі злочини.
Притягнути вказаних підозрюваних до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, не є можливим.
Разом з цим, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, дією воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, перебуванням території Херсонської, Запорізької областей, а також АР Крим під тимчасовою окупацією, а також неможливістю подальшого належного проведення досудового розслідування, 30.09.2022 слідчим, за погодженням з прокурором, прийнято рішення про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000782.
Після цього, 14.11.2022 стороною обвинувачення прийнято рішення про відновлення досудового розслідування та звернення до суду з клопотанням про проведення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000782.
Враховуючи, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 підозрюються у вчиненні особливо тяжких злочинів, умисно та безпідставно ухиляються від явки на виклики прокурора, на даний час переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а також для виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочини був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, сторона обвинувачення приходить до висновку про необхідність заявити клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000782 від 21.06.2022, відповідно до положень глави 24-1 КПК України.
Слідчий у судовому засіданні підтримав клопотання в повному обсязі, просив його задовольнити.
Захисники ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, заперечили щодо задоволення клопотання в повному обсязі, оскільки підстав та доказів, які б свідчили б про необхідність здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваних, слідчим не надано та не доведено.
Захисник ОСОБА_22 не заперечив щодо задоволення клопотання.
Слідчий суддя, заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, дійшов таких висновків.
Під час розгляду клопотання встановлено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснювалося досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000782 від 21.06.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2, ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави, на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні, зокрема, щодо злочинів передбачених частинами другою - п'ятою статті 191 КК України стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Водночас, положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційних веб-сайтах органів, що здійснюють досудове розслідування. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
30.09.2022 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, а ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Цього ж дня, у порядку ч. 8 ст. 135 КПК України повідомлення про підозру зазначеним особам та повістки про їх виклик на 04, 05, 06.10.2022 до прокурора опубліковано в газеті КМУ «Урядовий Кур'єр» (№ 211 (7332) від 30.09.2022), а також на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.
Таким чином, відповідно до ст. 42, 111, 135, 136, 278 КПК України, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , належним чином повідомлено про підозру та у кримінальному провадженні вони мають статус підозрюваних.
Виходячи з фактичних даних, що містяться у долучених до клопотання матеріалах кримінального провадження, слідчий суддя дійшов висновку про достатність доказів обвинувачення для початку спеціального розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, а ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Перевіряючи достатність доказів для такого висновку, слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини. Зокрема, рішення Нечипорук та Йонкало проти України від 21 квітня 2011 року термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (також рішення від 30 серпня 1990 р. у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» (Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom), п. 32, Series А, № 182). Натомість, не будучи наділеним повноваженнями щодо оцінки доказів на даній стадії кримінального судочинства, слідчий суддя позбавлений можливості надати перевагу одним доказам перед іншими шляхом їх оцінки та аналізу в сукупності. Питання щодо доведеності вини особи та правильності кваліфікації її дій відповідно до закону про кримінальну відповідальність підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду кримінального провадження по суті.
У даний час місце перебування ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на території України не встановлене.
Станом на 10.11.2022 підозрювані до прокурора відповідно до вищевказаних повісток безпідставно не з'явилися, про причини неявки не повідомили.
Така поведінка підозрюваних викликана бажанням уникнути кримінальної відповідальності за інкриміновані їм стороною обвинувачення діяння.
Водночас, на даний час підозрювані знаходяться на тимчасово окупованих територіях Херсонської, Запорізької областей, а також АР Крим, що підтверджується допитами свідків, рапортами оперативних співробітників та результатами проведених негласних слідчих (розшукових) дій.
Отже, вищевказані обставини дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювані умисно перебувають на тимчасово окупованих територіях та переховуються від органу досудового розслідування, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинені ними особливо тяжкі злочини.
З урахуванням наведеного, слідчий суддя дійшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання органу досудового розслідування про здійснення спеціального досудового розслідування в кримінальному провадженні № 42022000000000782 від 21.06.2022 відносно підозрюваних ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, а також ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Керуючись ст. 297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000782 від 21.06.2022 відносно підозрюваних ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, а також ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_15