Рішення від 07.11.2022 по справі 591/2268/22

Справа № 591/2268/22

Провадження № 2/591/1679/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2022 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого - судді Сидоренко А.П.

з участю секретаря судового засідання - Чмуневич М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що її у 1997 році визнано наймачем житлового приміщення, а саме кімнати житловою площею 13,5 кв.м. АДРЕСА_1 . Ця кімната надана їй від ВАТ «Гумотехніка», де вона працювала. При цьому, під час надання вказаної кімнати їй видавався ордер для вселення до неї, однак на даний час ордер відсутній.

Відповідно до листа з Державного архіву Сумської області від 30 серпня 2021 року № 2090 на зберігання до архівного відділу Сумської міської ради рішення адміністрації та профспілкового комітету ВАТ «Гумотехніка» м. Суми на зберігання не надходили.

Таким чином, з незалежних від позивачки обставин вона не має ордера. На момент вселення в квартиру діяли нормативно-правові акти, відповідно до яких ордер на приміщення діяв протягом 30 днів, а при вселенні в житлове приміщення громадяни здавали ордер у ЖЕО.

На даний час в кімнаті за адресою: АДРЕСА_2 проживає і зареєстрована лише позивачка. Зазначає, що її чоловік, що зазначений в поквартирній карточці «форма «Б», помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідченням чого є відповідне свідоцтво про смерть.

Згідно довідки про реєстрацію місця проживання особи № 14.03-08/208102 від 05 січня 2022 року ОСОБА_1 зареєстрована в квартирі за адресою: АДРЕСА_2 . 05 березня 1997 року по теперішній час. Вказане також підтверджується «формою «Б» поквартирної карточки, котрою підтверджено, що вона є основним наймачем та зареєстрована в квартирі з 05 березня.1997 року.

Дана «форма «Б» знаходиться на зберіганні у відповідача, та була передана останньому від TOB «КК «Сумитехнобудсервіс» на підставі актів приймання-передачі картотеки реєстраційного обліку громадян від 20 грудня 2018 та 28 лютого 2020 років. Однак, разом з «формою «Б» поквартирної карточки, зі слів представника відповідача, ордер не передавався.

Відповідно до відповіді Департаменту забезпечення ресурсних платежів СМР від 15 грудня 2021 року № М-3952/06.01.21, спірна квартира перебуває у комунальній власності Сумської міської об'єднаної територіальної громади.

Відповідно до довідки АТ «Державний ощадний банк України» від 10 січня 2022 року № 116.145-33/10, позивачка в основних списках громадян на отримання приватизаційних цінних паперів значиться. Житловий чек не використаний.

На початку січня 2022 року позивачка звернулася до Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради з метою здійснення приватизації спірної кімнати та передачі її у приватну власність.

Згідно з відповіддю вказаної установи від 20 січня 2022 року №14.01-15/54 передати спірне житлове приміщення у приватну власність позивачу, через відсутність ордеру на жиле приміщення, не має законних підстав

Посилаючись на те, що отримати копію ордеру на квартиру неможливо, оскільки його оригінал на даний час не зберігся, позивачка просить ухвалити рішення, яким зобов'язати Сумську міську раду в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг в м. Суми» Сумської міської ради здійснити приватизацію житлового приміщення, що розташовано за адресою: АДРЕСА_3 , за позивачкою за відсутності ордеру.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 27 червня 2022 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 20 вересня 2022 року на 13 год. 00 хв.

18 липня 2022 року від представника відповідача Сумської міської ради в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради надійшов відзив у справі, відповідно до якого зазначає, що Сумська міська рада заперечує проти задоволення позовних вимог.

Пунктами 18, 19, 20 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року № 396, передбачений перелік документів, які подаються громадянином до органу приватизації. Вказаний перелік документів є чітко визначеним та вичерпним. Зокрема пунктом 18 Положення передбачено, що громадянином до органу приватизації подається копія ордера на жиле приміщення.

Відповідно до ст. 58 Житлового кодексу на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного і громадського житлового фонду орган місцевого самоврядування видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.

Керуючись зазначеними правовими нормами, за відсутності ордеру на жиле приміщення, передати позивачу у приватну власність житлове приміщення АДРЕСА_1 орган приватизації - управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради не має законних підстав. (а.с.32-33).

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 20 вересня 2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 07 листопада 2022 року о 10-00 год.

В зазначене судове засідання учасники справи не з'явилися, від позивачки надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Представник відповідача про час розгляду справи сповіщений належним чином, надала суду заяву паро розгляд справи без її участі, відзив підтримує у повному обсязі.

В зв'язку з неявкою учасників справи в судове засідання, фіксація судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалась, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовна заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорту та довідкою про склад сім'ї № 657/13787 від 27 травня 2022 року (а.с.5-7, 15).

Згідно довідки про реєстрацію місця проживання особи № 14.03-08/208102 від 05 січня 2022 року ОСОБА_1 зареєстрована в квартирі за адресою: АДРЕСА_2 з 05 березня 1997 року по теперішній час (а.с.10).

ОСОБА_3 , чоловік позивачки помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується, копією свідоцтва про смерть (а.с.14).

Відповідно до листа з Державного архіву Сумської області від 30 серпня 2021 року № 2090 на зберігання до архівного відділу Сумської міської ради рішення адміністрації та профспілкового комітету ВАТ «Гумотехніка» м. Суми на зберігання не надходили (а.с.8).

З копії акту приймання-передачі картотеки реєстраційного обліку громадян від 20 грудня 2018 та 28 лютого 2020 років вбачається, що архівна документація реєстраційного обліку громадян (поквартирні картки форми А та форми Б) згідно з переліком знаходиться на зберіганні у відповідача, та була передана останньому від TOB «КК «Сумитехнобудсервіс» (а.с.16-17, 18-20).

Відповідно до відповіді Департаменту забезпечення ресурсних платежів СМР від 15 грудня 2021року № М-3952/06.01.21, квартира за адресою: АДРЕСА_2 перебуває у комунальній власності Сумської міської об'єднаної територіальної громади (а.с.9).

З довідки АТ «Державний ощадний банк України» від 10 січня 2022 року № 116.145-33/10 вбачається, що ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 в основних списках громадян на отримання приватизаційних цінних паперів значиться. Житловий чек не використаний (а.с.11).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 16 червня 1992 року № 2482-ХІІ приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т.ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.

За ст. 5 вказаного Закону право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього Закону. Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.

Згідно з ч.ч.1,3,10 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

Таким чином, для участі в приватизації необхідно дотримання двох умов: постійне проживання у приміщенні, яке підлягає приватизації, та його особисте звернення до органів приватизації.

Згідно з п.п.17, 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженим наказом № 396 Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року (далі - Положення), громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.

Громадянином до органу приватизації подаються: оформлена заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі; довідка про склад сім'ї та займані приміщення; копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі у гуртожитку); документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації; заява - згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі. Прийняті документи реєструються органом приватизації в окремому журналі.

Наведені вище норми вказують на те, що участь у приватизації житла мають право брати особи, які на законних підставах вселилися та проживають у житловому приміщенні, що підлягає приватизації.

Виходячи з аналізу змісту Закону у поєднанні з нормами ст. ст. 1, 6, 9, 61 ЖК України, ст. 29 ЦК України місцем постійного проживання особи є жиле приміщення, в якому особа постійно проживає, має передбачені ст. 64 ЖК України права користування цим приміщенням і на яке за особою зберігається це право і при тимчасовій відсутності, а відтак і право на приватизацію.

Відповідно до листа Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради від 20 січня 2022 року №14 01-15/54 позивачці було відмовлено у прийнятті рішення про передачу у власність вищезазначеної кімнати, оскільки в порушення пункту 18 Положення про порядок передачі, квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян, не була надана копія ордеру на жиле приміщення (а.с. 13).

Під час розгляду справи встановлено, що позивачка ОСОБА_1 постійно на законних підставах проживала та зареєстрована в кімнаті АДРЕСА_1 , а відтак набула право на отримання житла у приватну власність. Факт правомірності її проживання у вказаній квартирі відповідачем не заперечується.

Оскільки наявність заяви громадянина, який виявив намір отримати у власність наймане ним житло, та відсутність перешкод, передбачених Законом, є необхідною та достатньою умовою для прийняття відповідним владним органом рішення про приватизацію, суд приходить до висновку про можливість визнання за позивачкою права на приватизацію вказаної кімнати без ордеру.

Відтак позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь позивача також понесені ним та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 992 грн. 40 коп.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 263-265 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Зобов'язати Сумську міську раду в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради здійснити приватизацію кімнати АДРЕСА_1 за заявою ОСОБА_1 без ордеру, у відповідності до вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Стягнути з Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 992 грн. 40 коп.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивачка: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Сумська міська рада в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради, місцезнаходження: м. Суми, вул. Горького, 21, код ЄДРПОУ 23823253.

Суддя А.П.Сидоренко