Справа №760/14101/22 2-о/760/358/22
27 жовтня 2022 року м. Київ
Солом'янський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Ішуніної Л. М.
за участю секретаря судового засідання Омельченко Ю. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Солом'янський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , про встановлення факту народження,
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме: факт народження громадянкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженкою м. Херсон Херсонської області, дитини чоловічої статі - ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Херсон Херсонської області, Україна.
Свої вимоги мотивує тим, що вона з 08 вересня 2017 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . Зазначає, що 12 квітня 2022 року у КНП «Херсонська обласна клінічна лікарня» народила сина - ОСОБА_4 та їй було надано виписку про новонародженого від 16 квітня 2022 року. З березня 2022 року м. Херсон Херсонської області окуповане військовими Російської Федерації, а діяльність державних органів влади України, в т.ч. відділів державної реєстрації актів цивільного стану України припинена, у зв'язку з чим, документи видані на окупованій території не можуть бути підставою для реєстрації народження дитини на території України. Солом'янським відділом ДРАЦС у м. Києві провести державну реєстрацію народження дитини було відмовлено.
Звернення до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення необхідне для отримання свідоцтва про народження державного зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
Заявник у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлялася належним чином, 26 жовтня 2022 року подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Заінтересована особа ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином, 26 жовтня 2022 року подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність.
Заінтересована особа - Солом'янський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, однак в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи у відсутність представника.
Згідно з частиною другою статті 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Отже, оскільки учасники в судове засідання не з'явились, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши надані докази, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
За змістом пункту 7 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно з частиною другою статті 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , перебувають у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 08 вересня 2017 року .
ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Херсоні ОСОБА_1 , перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_2 народила дитину чоловічої статті - ОСОБА_4 .
Факт народження підтверджено випискою про новонародженого КНП «Херсонська обласна клінічна лікарня» ХОР від 16 квітня 2022 року та випискою з історії пологів № 2449/2022.
Батьками дитини є: батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, що підтверджується копією паспорту громадянина України; мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією паспорту громадянина України.
13 вересня 2022 року Солом'янський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надав роз'яснення заявниці, зазначивши, що наразі відсутні правові підстави для проведення реєстрації народження, оскільки заявником не надані документи передбачені законом.
Звернення до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення необхідне для отримання свідоцтва про народження державного зразка.
Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 затверджено перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 вересня 2022 року, до якого включена Херсонська міська територіальна громада.
Таким чином, судом встановлено, що заявник, яка є громадянкою України, не має можливості здійснити державну реєстрацію народження дитини та реалізувати інші права та обов'язки, пов'язані із народженням дитини.
Згідно з частинами першою та другою статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території. Україна зобов'язується підтримувати і забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв'язки з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Положеннями статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, та за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною третьою статті 317 ЦПК України визначено, що У рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків
Відповідно до частини першої статті 133 СК України якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.
Згідно з частиною третьою статті 144 СК України, реєстрація народження дитини провадиться державним органом реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Частиною першою статті 145 СК України, прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їх згодою.
Відповідно до частини першої статті 146 СК України, ім'я дитини визначається за згодою батьків. Частиною першою статті 147 СК України, по батькові дитина визначається за іменем батька.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 визначено ім'я дитини - ОСОБА_4 .
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись статтями 1, 3, 5, 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», частини першої статті 7 Закону України «Про громадянство України», статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», статтями 133, 144, 145-147 СК України, статтями 2, 4-5, 76-81, 263-265, 293, 315-317, 354 ЦПК України, суд
Заяву задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у м. Херсон Херсонської області, Україна, для проведення державної реєстрації народження дитини у відповідних органах реєстрації актів цивільного стану України, зазначивши батька дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, матір дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України.
Рішення суду в частині встановлення факту народження дитини підлягає негайному виконанню.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л. М. Ішуніна