ун. № 759/14615/22
пр. № 3/759/6876/22
02 листопада 2022 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Новик В.П., розглянувши матеріали, що надійшли з УПП в м. Києві ДПП України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення від 07.10.2022 року серії ААД № 153209 ОСОБА_1 07.10.2022 о 13 годині 13 хвилин керував автомобілем «Фольксваген» державний номерний знак НОМЕР_1 по Гостомельському шосе в м. Києві з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, неприродна блідість обличчя, звужені зіниці очей, що не реагують на світло. Від проходження огляду водій ОСОБА_1 відмовився на боді-камеру працівника патрульної поліції, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Проте, як вбачається з матеріалів даної справи про адміністративне правопорушення, крім протоколу про адміністративне правопорушення, до нього не долучено жодного додатку, в тому числі і відеозапису з боді-камери працівника патрульної поліції.
Проаналізувавши дані протоколу, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Відповідно до п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.2 та ч. 3 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Тобто, ст. 266 КУпАП чітко встановлює процедуру проведення огляду на стан сп'яніння.
Так, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 153209 від 07.10.2022 року, який складений уповноваженими працівниками поліції, ОСОБА_1 07.10.2022 о 13 годині 13 хвилин керував автомобілем «Фольксваген» державний номерний знак НОМЕР_1 по Гостомельському шосе в м. Києві з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, неприродна блідість обличчя, звужені зіниці очей, що не реагують на світло. Від проходження огляду водій ОСОБА_1 відмовився на боді-камеру працівника патрульної поліції, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Однак, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено відеозапису даної події.
Як вбачається із самого протоколу про адміністративне правопорушення, свідки до проведення даного огляду на стан сп'яніння - не залучалися.
Сам ОСОБА_1 у протоколі про адміністративне правопорушення зазначив, що не згоден з даним протоколом та з діями працівників патрульної поліції.
Відповідно до ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до ч. 1 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Проте, в порушення вимог указаної статті, будь-яких доказів про факт відсторонення ОСОБА_1 від керування автомобілем «Фольксваген» державний номерний знак НОМЕР_1 , матеріали справи не містять.
Крім того, матеріали справи не містять направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебувають під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, всупереч вимогам ч. 6 ст. 266 КУпАП. У зв'язку з чим, суд не має можливості перевірити чи дійсно працівники патрульної поліції направляли водія ОСОБА_1 до медичного закладу для проходження огляду на стан сп'яніння.
Отже, за наявних матеріалів даної справи про адміністративне правопорушення, у відсутність відеозапису даної події встановити дотримання поліцейськими процедури проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння або ж відмови водія від проходження такого огляду - не можливо.
Суд вважає такими, що не можуть бути визнані належними та допустимими доказами, відомості, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення, виходячи з того, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом", оскільки не випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Враховуючи викладене, суддя, керуючись принципами презумпції невинуватості, враховуючи диспозитивність суду, вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а тому дана справа підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП - за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного і, керуючись ст. ст. 221, 245, 247, 279, 280, 283, 284, 285 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд міста Києва особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником та прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В.П. Новик