печерський районний суд міста києва
Справа № 757/27123/22-п
08.11.2022 року суддя Печерського районного суду м. Києва Бортницька В.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.124 Кодексу України про адміністративне правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , 03.04.2022 о 19 год. 00 хв., в м. Києві, на перехресті вул. І. Мазепи 9, керуючи автомобілем марки «Мазда», державний номерний знак НОМЕР_1 , порушив п.16.11 Правил дорожнього руху України, а саме: на перехресті нерівнозначних доріг, рухаючись по другорядній дорозі не надав дорогу транспортному засобу «Тойота», державний номерний знак НОМЕР_2 , який наближався до даного перехрестя рухаючись головною дорогою, в наслідок чого відбулось зіткнення автомобілів.
Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачена ст.124 КУпАП.
Виходячи зі змісту ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та одних із засобів доказування у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Відповідно до ч. 3 Розділу І вимогам Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07 листопада 2015 року № 1395 (далі- «Інструкція») схема місця дорожньо-транспортної пригоди - це графічне зображення місця дорожньо-транспортної пригоди з відображенням та фіксацією на ньому всіх об'єктів та обставини, що стосуються події та можуть мати значення для об'єктивного визначення її причин, яке оформлюється з дотриманням вимог цієї Інструкції на місці пригоди і підписується її учасниками.
Так, відповідно до положень п. 4 Розділу IX згаданої Інструкції, на схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються, крім іншого, такі об'єкти:
1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП;
2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів;
3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів;
4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям;
5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту;
6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів;
7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами;
8) ширина тротуарів, узбіччя;
9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття;
10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття;
11) розташування дорожньої розмітки;
12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху;
13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.
Однак всупереч зазначеним вимоги, схема місця ДТП містить не всю необхідну інформації, яка б дозволила зробити висновки про фактичні обставини адміністративного правопорушення, які мають істотне значення для правильного вирішення справи та взагалі достовірності відображення фактичної обстановки на місці пригоди, яка була на час оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення. Так, з схеми місця пригоди не можливо встановити розташування дорожніх знаків на місці пригоди із зазначенням пріоритету щодо черговості руху.
Беручи до уваги той факт, що при оформленні матеріалів ДТП за участю кількох автомобілів, не були з'ясовані всі обставини, які мають істотне значення для правильного вирішення справи, матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 необхідно направити до Управління патрульної поліції у м. Києві для доопрацювання виходячи із вище викладених обставин.
Керуючись ст. 251 КУпАП, суддя, -
Направити адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції ум. Києві, для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В. В. Бортницька