Рішення від 02.11.2022 по справі 752/15354/22

Справа № 752/15354/22

Провадження № 2-о/752/803/22

РІШЕННЯ

Іменем України

02.11.2022 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Мазур Ю.Ю.

за участі секретаря судового засідання Луценко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за заявою ОСОБА_1 , який діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа: Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_3 про встановлення факту народження дитини,-

ВСТАНОВИВ:

адвокат Вуйка В.А., який діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою в якій просить встановити факт народження у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка не перебуває у зареєстрованому шлюбі, дитини чоловічої статі - ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Родникове Сімферопольського району Автономної Республіки Крим, Україна. Відомості про батька в актовий запис про народження дитини просить вказати відповідно до вимог статті 126 Сімейного кодексу України, також просить встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна. Відомості про батька в актовий запис про народження дитини просить вказати відповідно до вимог статті 126 Сімейного кодексу України.

В обґрунтування заявлених вимог представником заявника зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 с. Родникове Сімферопольського району Автономної Республіки Крим народила хлопчика, про що 16.09.2016 року «Сімферопольським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим» видано свідоцтво про народження. Також, ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 м. Сімферополь Автономної Республіки Крим народила дівчинку, про що 10.09.2019 року « НОМЕР_1 Бахчисарайським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим» видано свідоцтво про народження.

Територія, на якій народилися діти, тимчасово непідконтрольна Україні, тому будь-який документ, який виданий органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово неконтрольованих територіях, не створює правових наслідків. Встановлення факту народження дітей необхідно заявнику для здійснення державної реєстрації народження дітей в органах ДРАЦС та отримання свідоцтва про їх народження.

Просив встановити факт народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Родникове Сімферопольського району Автономної Республіки Крим, Україна, у матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України. Відповідно до вимог ст. 126 СК України внести відомості про батька до актового запису про народження дитини, по-батькові дитини вказати за власним іменем батька - ОСОБА_6 , присвоїти їй прізвище батька - ОСОБА_7 , власне ім'я - ОСОБА_8 , та вказати в свідоцтві про народження, що батьком дитини є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин України.

Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна, у матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України. Відповідно до вимог ст. 126 СК України внести відомості про батька до актового запису про народження дитини, по-батькові дитини вказати за власним іменем батька - ОСОБА_9 , присвоїти їй прізвище батька - ОСОБА_7 , власне ім'я - ОСОБА_10 , та вказати в свідоцтві про народження, що батьком дитини є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин України.

Заявник та заінтересовані особи у судовому засіданні відсутні.

Представник заявника ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про розгляд справи за його відсутності, зазначивши, що заявлені вимоги підтримує, просить заяву задовольнити.

Заінтересована особа Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), явку свого представника у судове засідання не забезпечили, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.

З огляду на викладене, врахувавши думку представника заявника адвоката Вуйка В.А., суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності заявника, її представника та представника заінтересованої особи.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 с. Родникове Сімферопольського району Автономної Республіки Крим народила хлопчика, ІНФОРМАЦІЯ_4 , свідоцтво про народження якого видане «Сімферопольським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим», актовий запис про народження № 1355, свідоцтво серія НОМЕР_2 .

Також, ОСОБА_2 м. Сімферополь Автономної Республіки Крим народила дівчинку, ІНФОРМАЦІЯ_6 , свідоцтво про народження якої видане«ОСОБА_1Бахчисарайським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим», актовий запис про народження № 110199910001500748003, свідоцтво серія НОМЕР_3 . Оскільки територія м. Сімферополя та Сімферопольського району Автономної Республіки Крим є тимчасово окупованою територією, зазначені свідоцтва є юридично - недійсними, жодних правових наслідків на території України не створюють, але вказують на юридичний факт народження дітей, батьками яких є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України таОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин України (відповідно до вимог ч. 1 ст. 126 СК України).

Згідно ч.1 ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. theRepublicofMoldovaandRussia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96).

При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92).

Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. theRepublicofMoldovaandRussia, 23.02.2016, §142).

Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про народження особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів народження особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.

У відповідності до ст. 125 Сімейного кодексу України якщо мати та батько не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.

Надані представником заявника адвокатом Вуйка В.А. свідоцтва про народження, що підтверджують факт народження дітей, видані органами державної влади, які створені всупереч законодавству України, а тому не є підставою для реєстрації народження дітей за правилами ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також юридичне значення, яке має встановлення факту народження дітей та визначення їх походження для реалізації майнових та особистих немайнових прав, як для заявника, так і для самих дітей, суд вважає за можливе, як виняток, прийняти до уваги відомості надані заявником у свідоцтвах про народження дітей, виданих органом, що знаходиться на окупованій території України, на підтвердження народження дітей у заявника, адже законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявником свідоцтв про народження її дітей, виданих державним органом України.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ст. ст. ст. ст. 293, 294, 315,316, 317, 319 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Заяву адвоката Вуйка Віктора Анатолійовича, який діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа: Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_3 про встановлення факту народження дитини - задовольнити.

Встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Родникове Сімферопольського району Автономної Республіки Крим, Україна, у матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України. Відповідно до вимог ст. 126 СК України внести відомості про батька до актового запису про народження дитини, по-батькові дитини вказати за власним іменем батька - ОСОБА_6 , присвоїти їй прізвище батька - ОСОБА_7 , власне ім'я - ОСОБА_8 , та вказати в свідоцтві про народження, що батьком дитини є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин України.

Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна, у матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України. Відповідно до вимог ст. 126 СК України внести відомості про батька до актового запису про народження дитини, по-батькові дитини вказати за власним іменем батька - ОСОБА_9 , присвоїти їй прізвище батька - ОСОБА_7 , власне ім'я - ОСОБА_10 , та вказати в свідоцтві про народження, що батьком дитини є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин України.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Оскарження не зупиняє його виконання.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва.

Суддя Ю.Ю. Мазур