Справа № 296/7499/22
1-кс/296/2717/22
Іменем України
03 листопада 2022 року м.Житомир
Слідчий суддя Корольовського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Житомирського РУП Головного управління Національної поліції в Житомирській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, погодженого прокурором відділу Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_4 , поданого в межах кримінального провадження внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021060000000459 від 08.10.2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365-2 КК України,-
Слідча звернулася до слідчого судді Корольовського районного суду м.Житомира з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого зазначила, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Житомирській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021060000000459 від 08.10.2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що управлінням стратегічних розслідувань в Житомирської області ДСР НПУ виявлено обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінальних правопорушень суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності (імпортери), які здійснюють митне оформлення товарів в режимі «імпорт» в зоні діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою зменшення сплати податкових та митних платежів.
У ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження було встановлено, що до злочинної діяльності причетні брокери з митно - брокерських організацій, які надають публічні послуги з митного оформлення товарів в режимі «імпорт» в зоні діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином встановлено, що митні брокери з метою отримання неправомірної вигоди у власних інтересах та в інтересах третіх осіб зловживають своїми повноваженнями при наданні публічних послуг з митного оформлення, що завдає тяжких наслідків охоронюваним законом правам та інтересам держави.
Вказані суб'єкти подають до митних органів супровідні документи (інвойси, пакінг-листи (пакувальні листи) і коносаменти), які містять підроблені відомості щодо вмісту контейнерів, транспортних засобів, з метою «розведення» вмісту дешевими товарами прикриттями, особливістю діяльності яких є оформлення господарських та податкових документів, що не дає можливості ідентифікувати товар за торговою маркою та визначити його ринкову ціну. Внаслідок цього, підприємство занижує вартість імпортованого товару на митниці відповідно занижує митні платежі, а також занижує вартість реалізованих товарів на митній території України, що призводить до недотримання Державним бюджетом України коштів у великих розмірах.
Так, у ході досудового розслідування отримано інформацію, що до вчинення кримінального правопорушення причетні суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності (імпортери), які здійснюють митне оформлення товарів в режимі «імпорт» в зоні діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою зменшення сплати податкових та митних платежів, за попередньою змовою з посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , подають до митних органів супровідні документи (інвойси, пакінг-листи (пакувальні листи) і коносаменти) які містять підроблені відомості щодо вмісту контейнерів, транспортних засобів, з метою «розведення» вмісту дешевими товарами прикриттями, зокрема такими імпортерами є:
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » - імпорт риби;
- ПП « ОСОБА_5 »- імпорт риби;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »- імпорт риби;
- ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » - імпорт риби.
Крім того, особливістю діяльності таких імпортерів є оформлення господарських та податкових документів, що не дає можливості ідентифікувати товар за торговою маркою та визначити його ринкову ціну. Внаслідок цього, підприємство занижує вартість імпортованого товару на митниці відповідно занижує митні платежі, а також занижує вартість реалізованих товарів на митній території України. Підприємства здійснюють маніпулювання із одиницями виміру обсягів товарів, часто кількість штучного товару, вимірюється у кілограмах, що ускладнює визначення ринкової вартості товару контролюючими органами.
Також незаконна діяльності такої організованої групи полягає і в наступному:
- «Брокер» та «Кодування»: підконтрольна митниці митно-брокерська організація здійснює заниження митної вартості імпортованих товарів, шляхом внесення недостовірних відомостей щодо коду класифікації товару та його вартості, чим зменшують сплату податкових та митних платежів;
- « ІНФОРМАЦІЯ_5 »: окремі особи створивши ряд СГД організували схему ввезення на територію України транспортних засобів з-за кордону, використовуючи при цьому пов'язані підприємства - нерезиденти. Так, громадяни України при купівлі транспортних засобів з метою подальшого заниження митної вартості документально оформлюють його реалізацію на підконтрольні організаторам СГД - нерезиденти, при цьому ціна придбання даного транспортних засобів, що зазначена у контракті значно зменшується. Після цього транспортні засоби ввозиться на територію України. В подальшому підконтрольна митниці митно-брокерська організація оформлює необхідні документи, які необхідні для заниження митної вартості імпортованих транспортних засобів, чим зменшують сплату податкових та митних платежів. При цьому залучаються афільовані експерти, які здійснюють заниження оцінки товарної вартості об'єктів імпорту, вносячи недостовірні дані щодо технічного стану транспортних засобів, що значно зменшує його оціночну вартість. Такими суб'єктами ЗЕД є: ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_8 , ПП « ОСОБА_9 », ФОП ОСОБА_10 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ФОП ОСОБА_11 , ФОП ОСОБА_12 , ПП « ОСОБА_13 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ФОП ОСОБА_14 , ФОП ОСОБА_15 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ФОП ОСОБА_16 , ФОП ОСОБА_17 , ФОП ОСОБА_18 , ФОП ОСОБА_19 , ФОП ОСОБА_20 , а також ряд інших суб'єктів господарської діяльності (як суб'єкти ЗЕД, так ті які надають митно-брокерські послуги).
Отже, в результаті діяльності такої організованої злочинної групи за участі посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , в середньому Державний бюджет України, при здійснені митного оформлення товарів в режимі «імпорт» в зоні діяльності Житомирської митниці недотримує кошти у особливо великих розмірах.
У ході оперативного супроводження вказаного кримінального провадження та виконання доручення слідчого встановлено, що документи (ВМД, контракти, інвойси, сертифікати, акти огляду, тощо), які подавались ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ПП « ОСОБА_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_8 , ПП « ОСОБА_9 », ФОП ОСОБА_10 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ФОП ОСОБА_11 , ФОП ОСОБА_12 , ПП « ОСОБА_13 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ФОП ОСОБА_14 , ФОП ОСОБА_15 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ФОП ОСОБА_16 , ФОП ОСОБА_17 , ФОП ОСОБА_18 , ФОП ОСОБА_19 , ФОП ОСОБА_20 , в митному режимі «Імпорт» на здійснення оформлення у митному відношенні товарів протягом 2021-2022 року, перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (за адресою АДРЕСА_1 ).
Враховуючи, що є достатньо підстав вважати, що вищевказані документи мають суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, являються доказами по вказаному кримінальному провадженні та необхідні для проведення ряду судових експертиз, іншими способами отримати вказану інформацію не є можливим, у слідства виникла необхідність у наданні доступу до документів.
Крім того, вказала, що з огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення необхідних документів, на підставі ч.2 ст.163 КПК України розгляд даного клопотання необхідно проводити без виклику представника установи, у володінні яких знаходяться документи.
Слідча в поданій заяві просила розглянути клопотання та задовольнити (а.с.17).
Особа, у володінні якої знаходяться документи до суду не викликалась в порядку ч. 2 ст. 163 КПК України.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Відповідно до ст.3 КПК України до повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Згідно ч.1 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Частиною 3 ст. 132 КПК України встановлено, що застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Відповідно до ч.1 ст.160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 КПК України. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до положень ч.5, 6, 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що документи, тимчасовий доступ до яких просить надати, мають суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, являються доказами по вказаному кримінальному провадженні та необхідні для проведення ряду експертиз.
Разом з тим, клопотання необґрунтовано належними матеріали. Слідчим в якості доказів надано лише рапорти оперативних співробітників, які за відсутності інших документів не можна вважати такими, що підтверджують викладені в клопотанні обставини, а тому не є достатніми для висновку про доведеність підстав передбачених ч. 6 ст. 163 КПК України.
Таким чином, слідчим не доведено, що вказані в клопотанні документи, перебувають або можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також, що вони самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя вважає, що слідчим у клопотанні не доведено, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні слідчого, і може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий звертається із клопотанням.
За таких обставин, клопотання слідчого про тимчасовий доступ до документів при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні №12021060000000459 від 08.10.2021 є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 159-165, 309 КПК України,-
Відмовити старшому слідчому СВ Житомирського РУП Головного управління Національної поліції в Житомирській області ОСОБА_3 у задоволенні клопотання про тимчасовий доступ до документів у кримінальному провадженні №12021060000000459 від 08.10.2021.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1