543/500/22
3/543/373/22
09.11.2022 селище Оржиця
Суддя Оржицького районного суду Полтавської області Гришко О.Я., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції №2 Лубенського районного відділу поліції ГУ НП в Полтавській областіпро притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Оржицького районного суду Полтавської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 №159663 від 23.09.2022 року відносно ОСОБА_1 , в якому вказано, що останній 23.09.2022 року о 20 год. 40 хв. в с. Золотухи по вул. Енергетиків керував автомобілем ГАЗ-2752, державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з ротової порожнини, порушення мови, порушення координації рухів), від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Проте, суддя позбавлений можливості виконати зазначені вимоги закону.
Відповідно до виписаних у ст.ст.252, 254, 255, 256 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд. З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Положеннями ст.276 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2), таким чином, в разі неправильного складання такого протоколу, матеріали адміністративної справи необхідно повернути органу, який його склав, для належного (додаткового) оформлення.
Так, в протоколі у графі, в якій вказане місце проживання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності вказана адреса: АДРЕСА_1 . Направлене судом за зазначеною адресою поштове відправлення з судовою повісткою про виклик ОСОБА_1 в судове засідання було повернуте працівниками підприємства поштового зв'язку до суду без вручення адресату з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
З повідомлення Оржицької селищної ради вбачається, що місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території Оржицької селищної ради не зареєстроване. Відомостей про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 судді не надано.
Таким чином вказане унеможливлює дотримання судом вимог ст.268 КУпАП щодо належного повідомлення особи про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, оскільки інформація про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 відсутня, а відправлення з повісткою про виклик в судове засідання повернуте без вручення з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Отже, за таких обставин неможливий повний, об'єктивний і всебічний розгляд вказаної справи про адміністративне правопорушення.
Суддя не наділений повноваженнями щодо розшуку особи, що притягається до адміністративної відповідальності, встановлення її фактичного чи зареєстрованого місця проживання. Як вбачається зі змісту ст. 256 КУпАП, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, та інші відомості, необхідні для вирішення справи, повинні бути зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення особою, яка складає відповідний протокол.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
За таких обставин вважаю, що протокол необхідно повернути на додаткове оформлення в ході якого необхідно усунути вищезазначені недоліки.
Керуючись ст. ст. 7, 252, 254, 255, 256, 283 КУпАП
Повернути справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП до сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції №2 Лубенського районного відділу поліції ГУ НП в Полтавській областідля належного оформлення та для виконання вимог ст. 256 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя