Ухвала від 08.11.2022 по справі 906/563/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

УХВАЛА

"08" листопада 2022 р. м. Житомир Справа № 906/563/22

Господарський суд Житомирської області у складі

судді Шніт А.В., розглядаючи справу за позовом

Керівника Чуднівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Миропільської селищної ради Житомирського району Житомирської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут"

про визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання природного газу №1/1/21 від 15.07.2021 та стягнення 100 704,35грн

за участю представників сторін:

від позивача: Мироновська А.О. - ордер серії АА №1227401 від 15.09.2022;

від відповідача: Козир В.К. - адвокат, довіреність №007-2-0122 від 31.12.2021; Слюсар О.М. - адвокат, довіреність №007-16-0822 від 23.02.2022;

прокурор: Ільченко П. Л. - службове посвідчення №064657 від 01.06.2021;

ВСТАНОВИВ:

Керівник Чуднівської окружної прокуратури звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Миропільської селищної ради з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" про визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання природного газу №1/1/21 від 15.07.2021 та стягнення 100 704,35 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на недотримання вимог законодавства про публічні закупівлі під час укладення додаткових угод до договору про постачання природного газу №1/1/21 від 15.07.2021.

В якості правових підстав прокурор посилається, зокрема, на ст. 203, 215, 669, 670, ст. 22 Бюджетного кодексу України, ст. 3, 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Ухвалою від 18.10.2022 суд продовжив строк підготовчого провадження у справі №906/563/22 та відклав підготовче засідання на 08.11.2022 о 14:30.

01.11.2022 суд отримав поштою від Миропільської селищної ради клопотання з додатками, в якому зазначено, що головним розпорядником коштів Миропільської територіальної громади є Миропільська селищна рада, Служба у справах дітей Миропільської селищної ради та Фінансовий відділ Миропільської селищної ради. Згідно з додатком 3 до рішення Миропільської селищної ради від 24.12.2020 №3 "Про бюджет Миропільської селищної територіальної громади на 2021 рік, Миропільська селищна рада є розпорядником та здійснює у 2021 році видатки, зокрема на заклади освіти, культури, транспорт тощо. На 2021 рік до місцевого бюджету громади передано кошти з Державного бюджету України у розмірі 988 400,00грн на утримання закладів освіти та охорони здоров'я за рахунок дотації. На підставі розпоряджень про виділення коштів загального фонду місцевих бюджетів, Миропільська селищна рада розподілила кошти на утримання закладів освіти. Згідно з реєстру розпоряджень за період 01.10.2021-30.12.2021, за рахунок коштів державного бюджету здійснено оплату енергоносіїв - газу природнього. Отже, у оплаті газу, поставленого ТОВ "Житомиргаз збут", залучено кошти з Державного бюджету України.

ТОВ "Житомиргаз збут" 07.11.2022 направило суду електронною поштою додаткові пояснення, в яких зазначено, що у Державної аудиторської служби України є повноваження на звернення до суду з позовом про визнання недійсними договорів про закупівлю товарів за кошти державного та місцевого бюджетів. Спірні відносини у справі пов'язані з дотриманням законодавства про публічні закупівлі, доводи прокурора про порушення інтересів держави у бюджетній сфері має причинно-наслідковий зв'язок з дотримання сторонами договору №1/1/21 від 15.07.2021 вимог Закону України "Про публічні закупівлі". Однак прокурор не надав доказів, які підтверджували наявність підстав, передбачених ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", які б стосувалися залучення або неможливості залучення до справи як позивача Держаудитслужбу, яка у вказаних правовідносинах є компетентним органом. Крім того, доводи Миропільської селищної ради про відсутність видатків в умовах воєнного стану є недоречним, оскільки бюджетне законодавство передбачає внесення змін до бюджету та зміни кошторису. Згідно з позицією відповідача, кошторис Миропільської селищної ради від 27.09.2022 передбачає видатки за кодом 2240 "Оплата послуг (крім комунальних)", які відповідно до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, спрямовуються на оплату фахівців, зокрема, оплату юридичних послуг. Вказана обставина підтверджує доводи товариства про те, що вартість послуг адвокатського об'єднання за договором про надання професійної правничої допомоги може бути оплачена. Поданню позову у справі №906/563/22 передувало звернення Миропільської селищної ради до Чуднівської окружної прокуратури щодо вжиття заходів представницького характеру, мотивуючи відсутністю коштів для сплати судового збору. Інших причин, які перешкоджали органу місцевого самоврядування самостійно захищати свої інтереси не наведено.

Прокурор в судовому засіданні вказав, що закон не зобов'язує прокурора подавати позов у особі усіх органів, які можуть здійснювати захист інтересів держави у спірних відносинах і звертатися з позовом до суду. Належним буде звернення в особі хоча б одного з них. Факт незвернення до суду селищної ради з позовом про стягнення надмірно сплачених коштів підтверджує, що орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження. Крім того, Держаудитслужба позбавлена можливості подати позов про стягнення коштів на користь суб'єктів, які їй непідзвітні та непідконтрольні.

Представники ТОВ "Житомиргаз збут" просили надати час для ознайомлення з доводами Миропільської селищної ради, які викладені у клопотанні від 27.10.2022.

Варто зазначити, що згідно з відкритою інформацією закупівлі UA-2021-06-02-003973-b, Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області здійснило моніторинг вказаної закупівлі, за результатами якої встановлено, що сторони договору №1/1/21 від 15.07.2021 внесли зміни до істотних умов договору в частині збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків. Відповідно до висновку від 23.09.2021, Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області, з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", зобов'язало замовника здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом приведення істотних умов договору до вимог законодавства у сфері закупівель (зокрема зменшення ціни природного газу за 1000 куб.м. до рівня, визначеного сторонами на дату підписання договору), повернення зайво сплачених коштів (у разі здійснення постачання предмету закупівель з урахуванням змінених істотних умов договору).

Як визначено ч. 1,2 ст. 50 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (ч. 3 ст. 50 ГПК України).

Згідно п.1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №43 від 03.02.2016, Державна аудиторська служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

У п.4 зазначеного вище Положення викладено повноваження Держаудитслужби, яка відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює контроль у міністерствах, інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах, суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи). Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення, у тому числі, перевірки закупівель. Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Підпунктом 20 пункту 6 Положення передбачено, що Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.

Враховуючи те, що рішення у справі може вплинути на права та обов'язки Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області, суд вважає за необхідне залучити вказаний орган в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Миропільської селищної ради.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання у випадку залучення до участі або вступу у справу третьої особи.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, ратифікованої Законом від 17.07.1997 №475/97-ВР, гарантує кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Беручи до уваги викладене, суд вважає за можливе продовжити строк підготовчого провадження на підставі ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 та відкласти розгляд справи.

Керуючись ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ст. 50, 182, 183, 197, 234, 235 ГПК України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Продовжити строк підготовчого провадження у справі.

2. Залучити третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Північний офіс Держаудитслужби (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 18, ідентифікаційний код 40479560) в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області (10014, м. Житомир, майдан С.П. Корольова, буд. 12 ідентифікаційний код ВП 40919579).

3. Відкласти підготовче засідання на "05" грудня 2022 р. о 12:00. Судове засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Житомирської області за адресою: м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, в залі судових засідань № 101.

4. Чуднівській окружній прокуратурі в строк до 18.11.2022 надіслати Управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області копію позовної заяви з додатками. Докази надсилання (опис вкладення) направити суду.

5. ТОВ "Житомиргаз збут" надіслати в строк до 18.11.2022 Управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області копію відзиву на позовну заяву з додатками. Докази надсилання (опис вкладення) направити суду.

6. Північному офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області надіслати господарському суду в строк до 30.11.2022 положення про відокремлений підрозділ та письмові пояснення по суті спору на підставі ст. 168 ГПК України з доказами направлення прокурору та сторонам.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Суддя Шніт А.В.

Друк:

1 - у справу

2 - Житомирській обласній прокуратурі на електронну пошту: prokzt@zhit.gp.gov.ua

3 - Чуднівській окружній прокуратурі на електронну пошту: chudniv@zhit.gp.gov.ua

4 - позивачу на електронну пошту: Mуropil_sel.r@i.ua

5 - відповідачу на електронну пошту: office@ztgaszbut.com.ua;

6- Північному офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області на електронну пошту: 262600@dasu.gov.ua та поштою 10014, м. Житомир, майдан ім. С. П. Корольова, 12 (рек.)