ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
09 листопада 2022 року м. Київ № 640/9837/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доІНФОРМАЦІЯ_1
провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_3), які полягають у відмові виготовити оновлену Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКІШ НОМЕР_1 ) станом на 1 березня 2020 року з відображенням у ній надбавки за особливості проходження служби і премії в розмірах, установлених рішенням Міністра оборони України від 10.04.2020 р. № 38/з/41, і подати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_3) виготовити оновлену Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_2 НОМЕР_1 ) станом на 1 березня 2020 року з відображенням у ній надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років і премії в розмірі 33 % посадового окладу, установлених рішенням Міністра оборони України від 10.04.2020 р. № 38/з/41, а інших основних і додаткових видів грошового забезпечення в розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", і подати виготовлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для перерахунку пенсії, починаючи з 1 квітня 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на приписи ч. 18 ст. ст. 43 Закону №2262-ХІІ, згідно з якими у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та /або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку, на положеннях Постанови № 704, на підставі якої згідно з Рішенням № 38/з/41 відбулося збільшення (зміна) з 75 % до 100% розміру надбавки за особливості проходження служби.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначив, що довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2020 не складалась та не видавалась, оскільки списків осіб, у тому числі і щодо позивача, пенсії яких підлягають перерахунку станом на 01.03.2020 від Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві для перерахунку грошового забезпечення з посиланням на відповідний нормативний документ, що є підставою для перерахунку пенсій, ІНФОРМАЦІЯ_1 не отримував, а тому ІНФОРМАЦІЯ_1 не вчиняв та не міг вчинити дії щодо складання і подання до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві нових довідок про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 01.03.2020.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Згідно витягу з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 04.11.1999 №5633 полковника ОСОБА_1 , першого заступника начальника Головного фінансового управління Міністерства оборони України, звільнено з військової служби у запас.
23 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив виготовити оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2020 року з урахуванням рішення Міністра оборони України від 10.04.2020 р. № 38/з/41, у якій відобразити основні і додаткові види грошового забезпечення та премію в таких розмірах: посадовий оклад, - 9730,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50 %) - 5605,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (100 %) - 16815,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (20 %) - 1946,00 грн., премія (33 %) - 3210,90 грн., разом: 38786,90 грн.; виготовлену довідку подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Листом від 07.04.2021 №ВСЗ/1056 ІНФОРМАЦІЯ_1 проінформував позивача, що ІНФОРМАЦІЯ_1 було виконано зобов'язання щодо рішень Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.11.2020 у справі 640/1886/19 станом на 01.03.2018 та від 14.12.2020 у справі 640/10559/20 станом на 05.03.2019.
Зазначено, оскільки органами Пенсійного фонду України в м. Києві перерахунку пенсій станом на 01.03.2020 не здійснювалось та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 не надавались підстав для складання будь-яких довідок на зазначену дату у ІНФОРМАЦІЯ_1 немає.
Вважаючи таку відмову відповідача щодо надання оновленої довідки для подальшого перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (надалі - Закон №2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" затвердив однойменний Порядок (надалі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у Додатку 2 до Порядку 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.
Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема пенсійний орган та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
Сторонами не заперечується, що відповідачем видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 05 березня 2019 року.
При цьому, на переконання позивача, правовою підставою для виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2020 року, є рішення Міністра оборони України від 10.04.2020 р. № 38/з/41, яким за переліком посад, зокрема за посадами заступнгиків керівників департаментів апарату Міністерства оборони встановлено: надбавку за особливості проходження служби - у розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років (пункт 1 розділу І Рішення); премію - у розмірі 33 % посадового окладу (пункт 2 Розділу І).
Відповідно до розділу III Рішення № 38/з/41 вищевказані розміри надбавки за особливості проходження служби та премії за виконання вищезазначених посад установлюються з 1 березня 2020 року.
Як зазначає позивач, він обіймав посаду першого заступника начальника Головного фінансового управління Міністерства оборони України, яка за кваліфікаційними характеристиками, зокрема розміром посадового окладу (9730,00 грн.) та організаційним рівнем підрозділу у структурі Центрального апарату Міністерства оборони України прирівнюється до посади заступника директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Водночас, суд наголошує, на відповідача покладена функція із складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій лише у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Водночас, станом на 01 березня 2020 року рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій не прийнято.
Разом із тим, рішення Міністра оборони України від 10.04.2020 №38/з/41, на яке посилається позивач, не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.
При цьому, варто врахувати те, що 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01 березня 2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
Так, підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Із системного аналізу зазначених норм слідує, що постанова №704 не містить імперативної вказівки на конкретний відсоток надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовця чи премії. В той же час, граничні розміри надбавок визначаються керівником державного орану в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення, залежно від розміру посадового окладу, виконуваних обов'язків та напрямку діяльності відповідного підрозділу.
Зазначене, в свою чергу, дає підстави для висновку, що надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями та премія мають тимчасовий характер, а їх виплата дозволена за наявності підстав та тільки у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання військовослужбовців. При цьому розмір такої премії встановлюється керівником органу за місцем проходження служби.
Таким чином, рішення Міністра оборони України про встановлення або скасування відповідних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовця, а також їх відсоткового розміру від посадового окладу не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до положень статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Подібного правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13 травня 2020 в справі №592/5164/16-а, зазначивши, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні правові підстави для підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, визначеного станом на 01 березня 2020 року, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог відсутні і підстави для відшкодування позивачеві понесених витрат, пов'язаних із сплатою судового збору.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.К. Каракашьян