про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
11 листопада 2022 р. Справа № 120/9102/22
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Комар Павло Анатолійович, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: ОСОБА_1 ,
до: Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, Військоовї частини НОМЕР_1 ,
про: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, Військоовї частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Норми статей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень цих норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно пункту 4 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві викладається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Пунктом 5 ч. 5 ст. 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються докази, що підтверджують вказані обставини, дана норма кореспондується із нормами ч. 4 ст. 161 КАС України.
Наведені обов'язки позивача при оформленні та поданні до суду позовної заяви узгоджуються з його обов'язками як учасника справи, визначеними у ст. 77 КАС України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів (ч. 5 ст. 77 КАС України).
Отже, разом з позовною заявою позивач повинен надати суду докази на підтвердження тих обставин, якими обґрунтовуються заявлені позовні вимоги і за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав та інтересів суб'єктом владних повноважень.
У тексті позовної заяви позивач зазначає, що він одночасно перебуває на обліку в департаменті соціальної політики Вінницької міської ради та військовій частині НОМЕР_1 , як отримувач щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
При цьому, позивачем зазначено, що йому виплачено одноразову грошову допомогу до 5 травня не в повному розмірі, а саме в сумі 1491 грн.
Однак на підтвердження зазначеному до матеріалів позовної заяви позивачем не надано відомостей та доказів, що їх підтверджують про орган у якому останній знаходиться на обліку як учасник бойових дій та отримує виплату оспорюваної допомоги. А саме - це департамент соціальної політики Вінницької міської ради чи все ж таки, військова частина НОМЕР_1 .
Також не надано доказів на підставі яких можливо було б встановити, зокрема, суб'єкта нарахування спірної виплати, та надати оцінку його аргументам, щодо нарахування та виплати позивачу допомогу до 05 травня в 2022 році в розмірі із яким він не погоджується.
Крім того, позивачем заявлено позовні вимоги до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради щодо зобов'язання нарахувати та спрямувати кошти до військової частини НОМЕР_1 у вигляді недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі п'яти пенсій за віком.
Також слід зазначити, що одночасно позивачем заявлено вимоги до військової частини НОМЕР_1 щодо зобов'язання здійснити виплату недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Із зазначеного слідує, що позивачу необхідно все ж таки визначитись із суб'єктним складом відповідачів та привести у відповідність прохальну частину адміністративного позову.
Вказані недоліки позовної заяви свідчать про її невідповідність нормам ст. 160 та ч. 4 ст. 161 КАС України.
За правилами визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення вказаних в цій ухвалі недоліків позовної заяви.
Керуючись ст. 169 КАС України, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, Військоовї частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
3. Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Комар Павло Анатолійович